anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Am fost taxat 20 RON pentru germania

Cmat
Junior

Am roaming EU dar am fost taxat 20 RON pentru germania.

Cum se poate vorbi cu un operator Orange ? 

12 Răspunsuri 12

arsradu
#StarMember

Salut,

Ai toate mijloacele de contact in pagina de aici.

Poti folosi, de exemplu, chat-ul Djingo, cu un click aici. Pentru transfer la operator, trebuie sa scrii "transfer operator" (in timpul programului).

Client Orange

Din păcate , super AI Django, a răspuns pe la 10:00 ca cineva ma suna , este 22:06 nimeni nu a sunat , fantastic refuz 

Vio73
#StarMember

Salutare!

Pe Chat Djingo:

https://www.orange.ro/servicii/chatbot/

Sau din secțiunea Contact a aplicației My Orange. Deschizi aplicația și apeși pe cele 3 puncte din dreapta jos ( unde scrie ,,Altele"), apoi apeși pe ,,Contact și feedback" și pe ,,Scrie-ne".

Baftă!

delfinas
#StarMember & April's Problem Solver

Cmat, bun venit in Comunitate!!!

De cand esti in roaming? Daca esti de mai mult de 2 luni in afara tarii, ai depasit limita rezonabila de consum in roaming, faci extracost.

Am sunat din Romania in Germania 

Iar serviciul Djingo îmi tot cere nr de telefon sa-mi zică ca am roaming și daca vreau sa activezi alte servicii de roaming !!! Nu cred ca are in Dicționar mai mult .

Pentru transfer la operator, cand folosesti chat-ul Djingo, trebuie sa scrii "transfer operator" (in timpul programului).

Asta doar daca esti client Orange Romania SA. Serviciul nu este disponibil clientilor Orange Romania Communications (fostul Telekom Fix).

Client Orange

delfinas
#StarMember & April's Problem Solver

Tu nu ai nevoie de roaming în situația dată, ci de minute internaționale. Ce abonament ai? Numărul german apelat ce prefix are, care sunt primele 5-6 cifre?

Minute internaționale 1000 nr Germania +49172 xxx. Vodafone Germania 

delfinas
#StarMember & April's Problem Solver

Mda, acest prefix ar trebui sa consume din resursele abonamentului tău. Suprataxarea se justifică doar daca ai depășit cele 1000 de minute incluse in abonament.

 

Esti client Orange Romania SA sau Orange Romania Communications (fostul Telekom Fix)?

De asemenea, abonamentul e pe persoana fizica sau juridica?

Client Orange

arsradu
#StarMember

Salut,

Roaming-ul este serviciul care iti da voie sa te conectezi la unul dintre operatorii parteneri din alte tari si sa folosesti resursele incluse in abonament/optiune prepay/credit intr-o alta tara decat Romania.

Serviciul Apeluri Internationale se refera la apelurile efectuate din Romania (tu fiind in Romania) catre o alta tara.

Sunt doua servicii diferite cu doua metode de taxare diferite.

Deci, ca sa suni in Germania (pe un numar de Germania), din Romania, ai nevoie de apeluri internationale, nu de roaming. Roaming-ul se foloseste atunci cand esti tu in alta tara.

Client Orange