anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Reziliere abonament TELEKOM preluat de ORANGE

ZEU69
Începător
Am inteles ca de ceva timp ati luat in portofoliul ORANGE si abonamentele de la TELEKOM cele cu internet si cu modem la priza. Mentionez ca detin si eu un astfel de abonament si dispozitiv si am incercat la ei sa reziliez abonamentul si mi-a fost transmis ca Orange a preluat abonamentele si ca trebuie sa apelez la dumneavoastra . Puteti va rog sa ma lamuriti si pe mine si sa-mi spuneti ce trebuie sa fac sa pot rezilia contractul? Perioada de incetare a contractului este 28 10 2021
Va multumesc
1 Soluţie acceptată‚

Nimcid25
Explorator

Trebuie sa faci o solicitare (cu 30 de zile inainte) prin mail la rezilieri@telekom.ro sau poți completa formularul: https://fix.telekom.ro/reziliere-online/

 

 

Update - mai 2022 (DanielaH - Moderator)

Este nevoie ca titularul contractului să  trimită cu 30 de zile înainte o cerere scrisa + copie CI cu mențiunea: "sunt de acord cu furnizarea acestei copii către Orange Romania Communications S.A.", semnatură și dată aici.

Rezilierea anticipată are loc conform condițiilor contractuale, ceea ce poate presupune plata unei taxe de reziliere.

 

 

 

Vizualizare soluţie în postul original

34 Răspunsuri 34

Nimcid25
Explorator
@delfinas, dacă erai puțin documentat, trebuia sa știi ca abonamentele Telekom încă n-au trecut în portofoliul Orange (asa cum a scris inițiatorul, din neștiință) si ca rezilierea se opereaza tot la Telekom Fix ( care aparține acum de Orange dar cu fluxuri diferite și nicio legătură între bazele de date). @marite han, cu tot respectul, cum sa nu te recunosc? 😄

delfinas
#StarMember
Nimcid25, nu contest ce zici tu, dar eu am lucrat cu materialul clientului, care a zis ca cei de la Magenta s-au spalat pe maini si l-au trimis la Orange, ca ei nu se mai ocupa de abonamentul lui. Asa ca i-am pus conditiile Orange de rezilere a abonamentului. Cred ca supararea initiatorului era ca el crede ca fix pe 28.10 se inchide abonamentul, fara o cerere prealabila si o luna de asteptare.

Razvan
#StarMember
Telekom România Comunications este o companie care aparține de Orange, dar nu este integrată în Orange, până când nu își va da acordul statul român ca să fie absorbită de către ORO și statul să aibă 20% din noua companie.

andreieric
Începător
Salut. Rezilierea contractului o poti face fara sa suporti conditiile contractului(clauze abuzive si ilegale in baza legii 193/2000 art.4). Reclamatie la ANPC, in cazul in care sunt emise facturi ce cuprind clauze. 1. Orange este un operator nou pentru tine, acesta nu te poate obliga sa finalizezi contractul pe care l-ai avut cu telekom. (daca ma contrazice cineva, sa imi spuna si in ce baza ) 2. Orange Romania iti prelucreaza datele cu caracter personal fara un acord din partea ta, faci sesizare catre autoritatea nationala de protectie a datelor cu caracter personal si sunt sigur ca te vor lasa in pace.

VasT
Explorator entuziast
https://www.hellofix.ro/help/cum-pot-renunta-la-abonament-daca-nu-vreau-sa-am-servicii-orange/ acesta e situl special creat de Orange pentru acest aspect. scrie clar că Telekom Fix este subsidiara Orange deci aparține de Orange dar încă nu a fost înghițită, funcționează exact ca inainte separat deocamdată. Doar relații cu clienții nu e 1234 ci 1930. Sper să te ajute

Dorucalatorul
Începător
Buna ziua!!! Sunt un abonat fidel si destul de vechi. Doresc un abonament mai ieftin decat cel actual.

Razvan
#StarMember
Ia legătura cu Serviciul Clienți prin apel la 300 sau messenger din aplicația My Orange Fix.

VasT
Explorator entuziast
Depinde cât e abonamentul tău acum și ce tip este. Dacă e mobil poți să-ți iei la revedere de la abonament de 5 euro sau mai mic dacă asta il ai. Fostul Telekom fix nu mai dă mobil. Dă Orange pt. că l-a preluat cu tot cu numerele mobile care aparțineau conturilor de fix. Cat despre net dacă e abonamentul de net fix la 300 suni și ei te ajută.

Barlovan_Maria
Începător
Buna ziua! Cum pot sa închid un pachet tv,voce și internet eu am fost la Telecom

DanielaH
Moderator
Salut, Barlovan Maria! Bun venit în Comunitate! Ai răspunsul în comentariul marcat ca soluție aflat la începutul topicului - trebuie să trimiți o cerere scrisa + copie CI la adresa de e-mail rezilieri@orange.com cu 30 de zile înainte.

Amadeus
Începător
Sunt un Abonat de mulți ani la Telekom întrucât va-ți schimbat numele și eu doresc o reînnoire la tot Abonamentul

Amadeus
Începător
Deci eu nu vreau Reziliere ce Reînnoire Abonament și eventual UPDATE aparatură ce este folosită

DanielaH
Moderator
Salut, Amadeus! Bun venit în Comunitatea Orange! Ai aici toate modalitățile de contact pentru Serviciul Clienți Orange Romania Communications - https://comunitate.orange.ro/questions/2786143-contacta-serviciul-clienti-orange-romania-communications

Yula
Începător
Doresc sa reziliez contractul de telefonie

Octavian_florin
Începător
Vreau sa reziliez contractul