anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

DE CE NU FINALIZAȚI FUZIUNEA ORANGE TELEKOM?

user_18907895
Junior

UMBLAȚI CU CIRCUL ASTA ȘI BĂTAIA DE JOC PE CARE NE O FE

1 Soluţie acceptată‚

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Salut,

Se zvoneste ca undeva pe anul viitor se va finaliza fuziunea cu OROC. Cu toate astea, momentan eu zic sa nu-ti faci sperante. Binenteles, asta vine din partea unui client ca si tine. Ma indoiesc ca cineva din conducerea Orange iti va oferi un termen limita pentru fuziunea asta. Si…pe de o partea, inteleg. Pentru ca nu e chiar atat de usor cum pare. Deja s-au creat foarte multe probleme in procesul asta de “fuziune”. Deci nu cred ca ar trebuie grabit pentru ca rezultatele pot fi foarte neplacute, pentru toata lumea, atat clienti OROC cat si ORO.

Ca si recomandare, pe viitor incearca sa postezi mesajul in campul dedicat pentru asta, nu in titlu. Acolo, dupa cum probabil ai observat, numarul de caractere este limitat.

 

Client Orange

Vizualizare soluţie în postul original

17 Răspunsuri 17

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Salut,

Se zvoneste ca undeva pe anul viitor se va finaliza fuziunea cu OROC. Cu toate astea, momentan eu zic sa nu-ti faci sperante. Binenteles, asta vine din partea unui client ca si tine. Ma indoiesc ca cineva din conducerea Orange iti va oferi un termen limita pentru fuziunea asta. Si…pe de o partea, inteleg. Pentru ca nu e chiar atat de usor cum pare. Deja s-au creat foarte multe probleme in procesul asta de “fuziune”. Deci nu cred ca ar trebuie grabit pentru ca rezultatele pot fi foarte neplacute, pentru toata lumea, atat clienti OROC cat si ORO.

Ca si recomandare, pe viitor incearca sa postezi mesajul in campul dedicat pentru asta, nu in titlu. Acolo, dupa cum probabil ai observat, numarul de caractere este limitat.

 

Client Orange

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Lol... Deci nici Telekom Mobile nu mai avem? Sunt curios ce o sa faca cu el dupa cumparare. Adica da, am citit care sunt planurile. Astept doar sa vad si rezultatul final.

Oricum, foarte interesant. Mersi! 🙂

Client Orange

Vio73
#StarMember

Salutare!

Din ceea ce am citit , treabă asta nu este ușor de realizat. De ce? Din simplul motiv că la OROC este acționar consistent statul român, care dorește să-si facă simțită prezența . 

Deci nu cred că nu vor cei de la Orange, ci este vorba despre cum decurg negocierile și ce strategie are statul pe partea aceasta. Dacă nu ar avea 46 la sută actiuni statul, cred că le-ar fi mult mai ușor să încheie fuziunea.

Oricum, din ceea ce am citit, compania Orange care va fi obținută în urma fuziunii, va avea în procent de 20 la sută acționar statul român. Cel puțin așa a fost întelegerea initială. Nu se știe însă acum ce mai au de gând.

Se pare că vor analiza până la sfârșitul anului anumite aspecte și ulterior, cine știe ce vor mai face. Ai detalii aici:

https://www.profit.ro/povesti-cu-profit/it-c/statul-apeleaza-la-consultanta-in-fuziunea-telekom-roma...

Toată lumea așteaptă să se finalizeze cat mai repede, dar cum spuneam, acest lucru nu depinde de Orange în totalitate.

Este normal că ei îsi doresc să se întâmple cât mai repede, dar partea reprezentată de statul român zice altceva.

Să sperăm că lucrurile vor merge în direcția în care trebuie și se vor finaliza cât mai curând!

Cele doua procente (46%, respectiv 20%) le auzisem si eu, dar intelesesem ca ar fi fost din ORO (ORO ar fi inglobat OROC si, ca la mostenire, noile procente se raporteaza la noul intreg). Nu stiu cand am vazut in discutii un "nou" Orange in care sa fie actionar si Statul Roman, dar cam toti fug de o astfel de relatie (chiar daca actiunile produc doar venituri, fara alte drepturi [gen vot, loc decizional, etc]).

Muchalucha
Explorator entuziast

Telekom a mostenit o serie de angajati de la stat care au o mentalitate sau filosofie economica diferita. Nu cred ca ar fi intelept pentru Orange S.A. sa se incurce cu asa ceva. Sa stai pe cupru ani de zile cu viteza de internet jalnica, dar sa ai ODB in apropiere. Te milogesti de Telekom sa puna fibra, refuza cu **beep**. Ajungi la Orange S.A. si te leaga in 2 zile la Tv, Fibra optica de mare viteza. Mergi sa incetezi contractul cu Telekom, nu vor si pace intr-o procedura jegoasa de genul depui cerere scrisa si te suna ei dupa 30-60 zile le spui ca incetezi si ei zic da, dar primesti sms cu Multumim ca ati ales sa ramaneti cu noi. Adica in final ajungi in instanta. Si cand nu mai au scapare si duci toata aparatura veche si depasita pe cupru iti spun cu scarba ca unde esti acum abonat si le spui ca la Orange S.A si cu scarba iti spun ca Orange de la ei au fibra optica. Le spui ca de ce nu m-ati legat voi si ei iti raspund cu tupeu ca nu este in interesul lor, asta raspuns. Ma ingrozesc numai la cardasia asta Orange S.A. cu Telekom actualul Orange Communications. Cand Vodafone a preluat UPC, Vodafone a decazut rau de tot la nivel de angajati. Sper sa nu ajunga si Orange la fel cu Telekomul. Adica nu ai vrea sa vezi un Orange S.A. cu apucaturi de functionari publici la stat. Au tot timpul sa ajunga, dar sper sa nu. 

Din păcate, pot confirma decăderea serviciilor după achiziția Vodafone. Cat a fost UPC, cel puțin partea de Relații Clienți, dădea clasă cu angajații (atât la telefon, cât și în teren). Am fost mulțumit de ei. De când am cedat tatei abonamentul și au fost preluați, abonamentul merge din inerție (a fost deschis în martie 1993).

Muchalucha
Explorator entuziast

Era o vreme cand erau singurii in zona mea si trebuia sa dau spaga la instalatori sau inginerii lor ca sa imi bage cablu tv, internet nu era atunci. Cand a fost cumparat de Vodafone vechiile lor sedii s-au transformat in sedii Vodafone si nu erau in state nici sa emita un cod esim fara scandal.

Dvs. prezentati situatia ca si cand Vodafone a stricat UPC, eu totusi am convingerea intima ca a fost invers. Primii cablisti erau fosti angajati de la posta de telefoane si aminteau de insensibilitatea cu care te tratau cand doreai sa iti puna telefon. Se comportau ca si cand ei iti fac un favor tie si nu tu lor ca platesti niste servicii pe care ei ar fi trebuit sa fie interesati sa le vanda. 

Nu știu cum erau în alte părți, dar de când a preluat Vodafone frâiele, Relații Clienți au decăzut foarte mult. Am încercat acum 2 - 3 ani sa deschid serviciile fixe, dar în loc sa ajungă la Stada X numărul Y bloc Z, au ajuns la Strada X bloc Y. Nu știu ce sa zic, dar oare analfabetismul funcțional se încadrează se încadrează la ce au făcut juveții, inclusiv când am sunat la *222 să retrimită echipa în aceeași zi (eram primii pe lista, și nici până în ziua de azi nu au sunat pentru reprogramare)... 

Muchalucha
Explorator entuziast

La mine echipa a ramas aceeasi de la UPC, dar au inlocuit autocolantul UPC cu Vodafone. Vodafone nu avea echipe de instalat internet fix si televiziune. 

user_18907895
Junior

CÎND VA DISPĂREA DIN ROMÂNIA ACEASTĂ COMPANIE MIZERABILA NUMITĂ ORANGE COMMUNICATIONS?

ESTE O MIZERIE

@user_18907895, ne spui, te rog, ce s-a întâmplat și de ce ești așa de supărat? Poate te putem ajuta cu un sfat, o recomandare?

Pe cat de clara este informatia, atat de slab e scris articolul... Sa vedem care vor fi pasii viitori.