anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Yahoo Account expired. Spam sau nu?

teacher_
#StarMember
Am primit un mail pe contul de Yahoo.
Ce părere aveți, este spam sau nu?
Atașez screen shot. Voi ați primit mailuri asemănătoare?
1 Soluţie acceptată‚

FaraUnID
Campion certificat
E o tentativa de phishing. Acceseaza-ti mail-ul pe de un PC si vezi measjul RAW (asta daca stii cum se face). In acest fel o sa vezi adresa de email reala precum si IP-ul de pe care a fost trimis acel mesaj. Nu exista ca un cont gratuit sa expire. Este adevarat faptul ca daca acel cont este accesat extrem de rar, yahoo sa solicite o reconfirmare a acelui cont pentru a se asigura ca nu este abandonare, dar nu te pot forta sa faci upgrade.

Vizualizare soluţie în postul original

13 Răspunsuri 13

Ascary
Campion certificat
Nu este spam,doar o notificare de la yahoo. Fa upgrade-ul cerut linistit. Si Google cere din cand in cand o reactualizare a datelor. Yahoo nu mai folosesc de foarte mult timp 🙂

sim eu am primit mesajul insa nu pare a fi de la yahoo .Anexez adresa de email care a trimis 

Yahoo (no-reply cc.yahoo.com) <mada_barzoiu yahoo.com>
 

FaraUnID
Campion certificat
E o tentativa de phishing. Acceseaza-ti mail-ul pe de un PC si vezi measjul RAW (asta daca stii cum se face). In acest fel o sa vezi adresa de email reala precum si IP-ul de pe care a fost trimis acel mesaj. Nu exista ca un cont gratuit sa expire. Este adevarat faptul ca daca acel cont este accesat extrem de rar, yahoo sa solicite o reconfirmare a acelui cont pentru a se asigura ca nu este abandonare, dar nu te pot forta sa faci upgrade.

teacher_
#StarMember
@FaraUnID, și eu la asta m-am gândit, dar am intrat totuși să vad despre ce e vorba. Mi se cerea să mă autentific, dar parola nu se vedea cu caractere secretizate, ci îmi apărea normal, ceea ce e tare suspect. Oricum, am programul de antivirus de la Huawei care merge chiar bine și nu am avut probleme până acum. Știu și eu că altfel apar upgrade-urile la yahoo...

Ascary
Campion certificat
FaraUnID,mie mi-au inchis contul dupa cateva solicitari repetate de actualizare chiar daca contul yahoo era gratuit. Celor care ati avut odata cont pe yahoo si nu l-ati mai folosit de multa vreme incercati sa va activati contul si o sa vedeti ca nu mai aveti acces. _________ teacher daca asazisul antivirus Huawei nu ti-a scanat mailul tot degeaba 🙂 Un virus se instaleaza la deschiderea mailului. Daca tu consideri vreodata ca ai primit un mail suspect,scaneaza-l inainte de al deschide. Nu stiu cum face yahoo insa google scaneaza e-mailurile care nu sunt in spam.

FaraUnID
Campion certificat
Un mail legitim venit din partea celor de la Yahoo va contine absolut toate datele de identificare si contact ale companiei PUNCT Si nu exista "Security account team"

Razvan
#StarMember
Și mie îmi pare un atac de phising, dacă dai răspuns ce adresa de e-mail apare?

Ascary
Campion certificat

Un raspuns corect ar fi aici,doar ca nu prea seamana emailul cu cel primit de teacher dar reclama cam acelasi lucru:

https://www.google.com/amp/s/www.onlinethreatalerts.com/article/2017/6/7/beware-of-your-yahoo-account-has-expired-phishing-scams/amp/

Ascary
Campion certificat
Si un raspuns al unui administrator: "I'm sorry about the issue. Please delete / close that message. DO NOT follow any instruction from that message. Your yahoo account will never be expired (unless you delete your yahoo account yourself.) That is a fake message. The hackers/scammers send fake messages in order to get your personal information (i.e., in this case, they want to get your yahoo email account) to do frauds. Please never click on any link/attachment in any email message that you do not know or are not expecting."

Vio73
#StarMember
Nici nu știi ce să mai crezi! Încearcă și de pe un alt dispozitiv, că nu te costă nimic! Succes!

teacher_
#StarMember
Am mai primit un mail asemănător. De curiozitate, am intrat pe link, și m-a adus în fereastra pe care o atașez in screen shot. De menționat că am incercat sa deschid paginile conexe de acolo (about, get the app, etc,) dar nu se deschidea nimic, și rămânea pe aceeași pagină. E clar un spam mare și lat, dar foarte ingenios.

teacher_
#StarMember
Se pare că nu se lasă. Am mai primit un mail, de data asta se pare că vor suspenda contul in 10.03. Până acum era 07.03. Azi e ziua decisivă....:) Doar că de data asta persoana care mi-a trimis mailul a uitat sa se ascundă... Așa că vă trimit și vouă, in ideea in care veți primi așa ceva.

DanielaH
Moderator
@teacher_, care mai este situația? Putem marca vreunul din răspunsuri ca soluție? Mulțumim!