anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Orange România oferă baza sa de informații, cel puțin o parte din ea, către Facebook?

Neaplicabil
O descoperire relativ șocantă!
De curând, am avut o idee năstrușnică, în premieră: am creat un cont de Facebook folosind numărul de telefon al bunicii mele în vârstă de 87 de ani, bunică care nu a deținut niciodată un cont de Facebook și care folosește exclusiv un telefon cu taste de pe la vârsta de 70 și ceva de ani și până azi. Brusc, la sugestii, mi-au apărut profilurile persoanelor pe care bunica le-a apelat, profiluri conținând cu siguranță numerele de telefon ale persoanelor pe care bunica le-a apelat, pe unele dintre ele le și uitasem deja întrucât posibil să fi avut o oarecare interacțiune cu ele pentru o scurtă perioadă de timp, chiar în urmă cu 10-15 ani! Cum vi se pare acest lucru? Facebook are acces la apelurile efectuate de către clienții Orange!
1 Soluţie acceptată‚

FaraUnID
Campion certificat
Incerc sa fiu mai clar in exprimare...... 1. Utilizator A detine un telefon simplu fara acces la internet, numarul lui de telefon nu este asociat unui cont online; 2. Utilizator B detine smartphone cu acces la internet si tot ceea ce inseamna social media, plus ca are in agenda telefonica numarul Utilizatorului A; 3. In momentul in care Utilizator B si-a deschis cont pe Facebook, WhatsApp, Instagram, Messenger, aplicatia a extras toata agenda din telefonul Utilizatorului B (inclusiv numarul de telefon al Utilizatorului A) si a urcat-o in serverele Facebook; 4. La un moment dat in ecuatie intra Utilizatorul C care deschide un cont Facebook utilizand numarul de telefon al Utilizatorul A; 5. Facebook gaseste in baza de date numarul Utilizatorului A si-l asociaza cu persoanele din agenda respectiva, extrasa de la Utilizator B; 6. Daca persoanele din agenda Utilizatorului B sunt prezente pe Facebook vor aparea ca sugestii de prietenie pentru Utilizator C; Faptul ca un cont Facebook a fost inchis de utilizator, nu ofera nicio garantie asupra faptului ca datele asociate acelui cont au fost sterse si din serverele dezvoltatorului. Sa ne reamintim scandalul Facebook - Cambridge Analytica: Cum a fost posibil asa ceva? Simplu, pentru Facebook utilizatorul si implicit datele acestuia reprezinta doar o marfa scosa la vanzare pentru agentiile de marketing online si nimic altceva. Ai primit macar o data un SMS / e-Mail / apel telefonic nesolicitat aka spam? Daca da, de unde aveau respectivii numarul tau de telefon / adresa de e-Mail? S-a inatmplat sa te dezabonezi de la newsletter, dar sa primesti in continurare mesaje? Cum este posibil asa ceva? Am mai spus dar ma repet: Aplicatiile de genul acesta intra cu bocancii in viata utilizatorului si ajung sa cunoasca mult mai multe detalii despre acesta, decat utilizatorul in sine.

Vizualizare soluţie în postul original

25 Răspunsuri 25

Razvan
#StarMember
Și whats app tine tot de Facebook și poate fi o legătură și de acolo. Orice este posibil în ziua de astăzi.

Neaplicabil
Încă ceva: în anul 2013, numărul meu de telefon a fost la Orange. Am plecat pentru 7 ani de zile la Vodafone, la plecare însă am uitat să solicit ștergerea contului My Orange. Am revenit anul ăsta la Orange și am aflat că nu pot crea cont aferent numărului de telefon, întrucât există deja unul, cel din anul 2013 Am făcut o sesizare, m-a sunat un consultant Orange de la tehnic și m-a anunțat că a șters definitiv toate conturile existente pe platforma Orange România, aferente numărului meu de telefon. Am creat cont nou, actualul și unicul existent în acest moment. Și? Continui să văd în My Orange în secțiunea istoricul de activități vechile acțiuni eșuate sau finalizate în anul 2013, ora exactă ba încă până și ce nume de utilizator foloseam și tot schimbam! gigi666, hedonist666 etc! Bine că nu am setat atunci ceva vulgar, că azi s-ar amuza copios consultanții atunci când ar trebui să îmi verifice sesizările privind disfuncționalitățile anumitor servicii pe care le folosesc! De ce nu s-au șters? De ce Orange România încă le păstrează? Am revenit ca și client nou, prin portare! Apropos, @rafa.helper, în anul 1999, în urma unei crize de nervi cumplite, telefonul Siemens S3 al fratelui meu, cântărind peste 600 de grame, a trecut razant pe lângă capul meu. Nu mă învață pe mine nimeni tehnologie, crede-mă! Declar topicul liber la commenturi, eu am încheiat definitiv.

FLo1
#StarMember
@Adrian: Multa poveste si neintelegere pe acest topic. Eu am numere si de 20 de ani memorate si nu e ceva exagerat. Tie deja la 15 ani de stocare numar in agenda ti se pare ca un nume / numar este perimat. In plus poti verifica: suna pe acei chiriasi si vezi daca recunosc numarul. Ai sa ai o surpriza.... neasteptata. Pe de alta parte, in algoritmul aplicatiilor de tipul Facebook, nu este obligatoriu ca ambele contacte (persoane) sa detina datele memorate in telefon. Este suficient si o singura persoana din cele 2 sa aiba memorat contactul pentru ca asocierea (link-ul) sa se produca.

Neaplicabil
@Flo_1 Păi, vezi că nici tu nu ai înțeles? Bunica, fie nu a ținut niciodată numerele lor de telefon în "trancanul" ei acum 15 ani, fie le-a șters din "trancan" acum 15 ani, la plecarea lor și nici nu i-a mai apelat vreodată! Cum să îi sun dacă nu mai știm numerele lor de telefon de mai bine de 15 ani, dar Facebook le afișează totuși meclele la sugestii??? De la tine aveam ceva pretenții! Or fi scrise poate prin hârtii îngălbenite prin dulapurile ei, cine știe...Să nu îmi spuneți că Facebook se sincronizează și cu dulapul bunicii! :))))

FaraUnID
Campion certificat
Incerc sa fiu mai clar in exprimare...... 1. Utilizator A detine un telefon simplu fara acces la internet, numarul lui de telefon nu este asociat unui cont online; 2. Utilizator B detine smartphone cu acces la internet si tot ceea ce inseamna social media, plus ca are in agenda telefonica numarul Utilizatorului A; 3. In momentul in care Utilizator B si-a deschis cont pe Facebook, WhatsApp, Instagram, Messenger, aplicatia a extras toata agenda din telefonul Utilizatorului B (inclusiv numarul de telefon al Utilizatorului A) si a urcat-o in serverele Facebook; 4. La un moment dat in ecuatie intra Utilizatorul C care deschide un cont Facebook utilizand numarul de telefon al Utilizatorul A; 5. Facebook gaseste in baza de date numarul Utilizatorului A si-l asociaza cu persoanele din agenda respectiva, extrasa de la Utilizator B; 6. Daca persoanele din agenda Utilizatorului B sunt prezente pe Facebook vor aparea ca sugestii de prietenie pentru Utilizator C; Faptul ca un cont Facebook a fost inchis de utilizator, nu ofera nicio garantie asupra faptului ca datele asociate acelui cont au fost sterse si din serverele dezvoltatorului. Sa ne reamintim scandalul Facebook - Cambridge Analytica: Cum a fost posibil asa ceva? Simplu, pentru Facebook utilizatorul si implicit datele acestuia reprezinta doar o marfa scosa la vanzare pentru agentiile de marketing online si nimic altceva. Ai primit macar o data un SMS / e-Mail / apel telefonic nesolicitat aka spam? Daca da, de unde aveau respectivii numarul tau de telefon / adresa de e-Mail? S-a inatmplat sa te dezabonezi de la newsletter, dar sa primesti in continurare mesaje? Cum este posibil asa ceva? Am mai spus dar ma repet: Aplicatiile de genul acesta intra cu bocancii in viata utilizatorului si ajung sa cunoasca mult mai multe detalii despre acesta, decat utilizatorul in sine.

Neaplicabil
În sfârșit, un răspuns bun! Exact așa funcționează algoritmii IT în ziua de azi, pe conceptul "terți", mai legitimi sau mai puțin legitimi! Subiect pentru un posibil viitor topic: ne poate apăra Orange România viața privată astăzi, cât de cat? Eu, mă tem că nu...topicul ar fi unul inutil!

FLo1
#StarMember
Adriane, esti odihnit. Eu unul am obosit sa ma repet. Cat priveste noul subiect de topic: degeaba vei deschide un topic la care stii deja raspunsul. Si stii de ce? Pentru ca daca Orange ti-ar ingradi accesul si te-ar "izola" ar iesi "discoteca" pentru motive de izolare. Asadar ai libertatea de a face cu datele personale tot ce doresti, ca doar sunt personale. Dar O SINGURA DATA folosite necorespunzator, sa nu te mire inlantuirea de surprize, de altfel "normala" pentru aceste vremuri ale prezentului. End of topic.

Jay
Campion certificat
Vad ca tot insiști pe sincronizarea facebook cu telefonul cu butoane al bunicii.. A spus cineva ca agenda telefonului ei s-a sincronizat cu facebook?? NU!!! Am spus ca este vorba de persoanele care o cunosc și care au in AGENDA LOR DIN TELEFONUL LOR, numarul ei!!! Tu l-ai furnizat lui facebook si facebook l-a găsit în agenda unor persoane.. de aici și sugestiile.. Degeaba tot repeti pasii pe care i-ai făcut tu, ca nu te-a contrazis nimeni acolo.. Orange România sau orice alta companie de telefonie, nu îți poate proteja viata privata cand oamenii dau acces la tot ce au în telefon unor terte aplicatii.. nu are cum un operator de telefonie sa te apere împotriva voinței tale..

Neaplicabil
Am identificat deja vinovatul: terții "legitimi"! Cum este Facebook, care acum 15 ani de zile nici nu exista. Sau, tocmai ce apăruse, anul probabil pare a fi 2004 și totuși telefoanele în acel an încă erau rudimentare. Consider că ar fi mult mai onest ca Facebook să ofere exclusiv bara de căutare de persoane și să elimine funcția de sugestii de persoane. Dar...îi poate comanda cineva să execute acest lucru? Chiar n-am crezut că se va ajunge la o dezbatere atât de acerbă! În anul 2020, datele personale sensibile nu mai pot cunoaște o siguranță deplină.

FaraUnID
Campion certificat
@Adrian Bârjoveanu Legat de "ne poate apăra Orange România viața privată astăzi, cât de cat?" Vezi ca exista si un topic in care foarte multi abonati au semnalat activarea - fara acordul lor - a serviciului Netflix cu plata in factura, pe conturile de client Orange. Chiar era un utilizator care semnalase faptul ca bunicii acestuia care detineau un serviciu DTH si care utilizau un telefon basic s-au trezit cu Netlix activat pe factura! Toate conturile au fost activate utilizand adrese de e-Mail fictive de genul ciumpiciumpi1759@numedomeniu.com si nu adresele reale asociate contului de abonat. Cum a fost posibil asa ceva? Din respect pentru abonati si din bun simt, nici pana astazi, 05.10.2020, Orange Romania nu a oferit o explicatie cu subiect si predicat, asupra acestui aspect: Cum a fost posibila activarea, in masa, a serviciului Netflix pentru abonati care nu au solicita acest serviciu?!?!?!?

Neaplicabil
Din păcate, aici mă văd în incapacitatea de a crede că aș putea da un răspuns inteligent, lămuritor...