anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Cum pot dezactiva sondajele?

neo
Junior entuziast

Buna seara,

Am o problema care a devenit iritanta: sondajele.Aproape in fiecare zi nr meu este apelat de diverse nr de companii cu fel de fel de balarii: de la diverse contracte pt servicii (medicale,parabolice), pana la apelul de azi referitor la calitatea apei  (chiar imi spunea sa duc o juma de litru de apa pt verificare...nu stiu unde ca ma plictisea).Nr de telef este dat cam la toti furnizorii de servicii (apa,gaz,banca,net) deci nu stiu de unde au datele mele personale. A devenit iritant, politetea am folosit-o dar s-a ajuns la limita . (primele 2 min ma intreaba in diverse variante doar daca am 5 min la dispozitie )))))Au acelasi stil: iti stiu numele,se prezinta si intreaba daca ai 5 min libere dupa care ma roaga daca am 5 min libere sa=mi explice despre sanatatea copiilor si a membrilor familiei , si iar ma intreaba daca am 5 min libere sa vorbim...Ma exaspereaza.

Se poate dezactiva de undeva ? Parca  in urma cu ceva ani ,am dezactivat-o de undeva in contul myorange, dar probabil a fost reactivata automat  sau se face o campanie agresiva de iritare a persoanelor

Sau se poate ,cumva, ca orice nr de telef care nu este in agenda mea de contacte,sa primeasca ton de ocupat? (acum am observat ca daca sun pe cineva care este deja intr-un apel vocal, nu am ton de ocupat , dar suna ca si cum nu ar raspunde)

1 Soluţie acceptată‚

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Salut neo,

Si pe mine ma enerveaza chestiile astea. Teoretic chestia asta tine de preferintele GDPR. Le poti modifica de la 335 sau /si de aici. Nu stiu de ce nu sunt sincronizate cele doua. Ceea ce ma face sa cred ca folosesc baze de date diferite. Cu toate astea, si cu toate ca eu am optat sa NU fie folosite datele mele personale pentru niciun fel de studii de piata, in continuare ma trezesc cu apeluri de la firme de studii de piata. De ce...? Pentru ca de ce nu?

Ai aici un topic pe care l-am deschis chiar de curand in sensul asta daca vrei sa arunci o privire.

In functie de telefon, exista optiuni si pentru ce vrei tu. Pentru Android, poti sa faci asta din dialer (Google Phone app) > Settings > Blocked numbers > Unknown > On. Pe iOS, ai optiune in Settings > Phone > Silence unknown callers.

Dar atentie! Asta o sa-ti blocheze/afecteze si apelurile de la curieri de exemplu, cand dai comanda, si de la alte numere care ar putea sa fie utile.

Cand suni pe cineva, daca e in apel si are functia Apel in Asteptare (Call Waiting) activata, si este pe 3G/4G/5G, da, o sa sune ca si cand nu ar fi in apel. In sensul ca n-o sa sune ocupat. Pe el il anunta ca suni, dar tie nu-ti da ton de ocupat. Cu toate astea, ar trebui sa primesti si tu o notificare pe telefon (in ecranul de apelare) cum ca numarul respectiv este deja intr-un apel. In functie de asta, decizi daca astepti sa raspunda (caz in care, celalalt apelant va fi pus in asteptare, sau inclus intr-o eventuala conferinta) sau revii mai tarziu.

Mai mult de atat, nu prea ai ce sa faci. Recomandarea mea este urmatoarea: modifica-ti preferintele GDPR, si in general ai mare grija unde iti dai numarul de telefon.

Client Orange

Vizualizare soluţie în postul original

4 Răspunsuri 4

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Salut neo,

Si pe mine ma enerveaza chestiile astea. Teoretic chestia asta tine de preferintele GDPR. Le poti modifica de la 335 sau /si de aici. Nu stiu de ce nu sunt sincronizate cele doua. Ceea ce ma face sa cred ca folosesc baze de date diferite. Cu toate astea, si cu toate ca eu am optat sa NU fie folosite datele mele personale pentru niciun fel de studii de piata, in continuare ma trezesc cu apeluri de la firme de studii de piata. De ce...? Pentru ca de ce nu?

Ai aici un topic pe care l-am deschis chiar de curand in sensul asta daca vrei sa arunci o privire.

In functie de telefon, exista optiuni si pentru ce vrei tu. Pentru Android, poti sa faci asta din dialer (Google Phone app) > Settings > Blocked numbers > Unknown > On. Pe iOS, ai optiune in Settings > Phone > Silence unknown callers.

Dar atentie! Asta o sa-ti blocheze/afecteze si apelurile de la curieri de exemplu, cand dai comanda, si de la alte numere care ar putea sa fie utile.

Cand suni pe cineva, daca e in apel si are functia Apel in Asteptare (Call Waiting) activata, si este pe 3G/4G/5G, da, o sa sune ca si cand nu ar fi in apel. In sensul ca n-o sa sune ocupat. Pe el il anunta ca suni, dar tie nu-ti da ton de ocupat. Cu toate astea, ar trebui sa primesti si tu o notificare pe telefon (in ecranul de apelare) cum ca numarul respectiv este deja intr-un apel. In functie de asta, decizi daca astepti sa raspunda (caz in care, celalalt apelant va fi pus in asteptare, sau inclus intr-o eventuala conferinta) sau revii mai tarziu.

Mai mult de atat, nu prea ai ce sa faci. Recomandarea mea este urmatoarea: modifica-ti preferintele GDPR, si in general ai mare grija unde iti dai numarul de telefon.

Client Orange

neo
Junior entuziast

Multumesc pt raspuns! Am citit topicul tau,am gasit cateva coincidente:portare din Vodafone. comenzi online de la dr max,catena. Nu imi amintesc sa fi avut probleme cat am fost la Vodafone pe abonament,sau daca au existat, au fost atat de rare incat am uitatIar comenzile online de la dr max au fost cand incepuse pandemia . Am inceput sa inteleg, au strans multe date  incepand cu 2020 

FLo1
#StarMember

@neo: Sunt configurări de nivel ”basic” toate cele descrise de tine. Dar să le luăm la rând.

1. Dorești să nu mai fi apelat de nici un număr neexistent în agenda ta? se poate rezolva... dar nu cred că vei adora această alegere. Vei rata (cum ți-a menționat și Radu) destule alte apeluri importante ale căror numere nu le ai memorate în agendă. Schimbarea aceasta se face din telefonul tău, GDPR-ul fiind ... apă de ploaie.

2. Te deranjează exclusiv acele câteva numere? Blochează-le și nu mai ai grija acestora.

3. Ultima parte e o banalitate: e caracteristica ”apel în așteptare” pe care fiecare și-o activează sau ... nu. Depinde de ”apelat” nu de ”apelant”. 

neo
Junior entuziast

Multumesc! O sa  blochez numerele pe rand, cand suna si aflu ca sunt pt sondaje.In mare parte cam toate incep cu 037 ... si 021..