anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Comenzi rapide și utile pentru tastatura în Windows

MihaelaC
Community Manager
Community Manager

În topicul de astăzi ne-am propus să vorbim despre câteva "secrete" ale comenzilor rapide de la tastatura pentru Windows.

Numite și "taste rapide", ele sunt o combinație de taste care ne permit să realizăm o acțiune predeterminată de programatori. Și, deși sunt acțiuni care pot fi efectuate și prin navigarea prin meniuri, comenzile rapide de la tastatură ne economisesc mult timp și ne permit să lucrăm fără mouse. 

 

Există multe comenzi rapide. Listăm aici câteva pe care le considerăm foarte utile.

 

Cele mai populare comenzi rapide:

"alt + tab" comută între ferestre / programe deschise

"ctrl + A" selectează toate fișierele dintr-un folder sau tot textul dintr-un document

"ctrl + F" deschide o casetă pentru a căuta cuvinte sau fraze

"ctrl + shift + delete" șterge din browser cookie-urile și fișierele temporare

"shift + delete" șterge definitiv un item, fără a-l trimite la coșul de gunoi

"Windows + L" blochează computerul

"ctrl + X" taie și copiază itemul selectat (cut)

"ctrl + C" copiază itemul selectat (copy)

"ctrl + V" lipește itemul selectat (paste)

"ctrl + Z" anulează ultima acțiune (undo)

"Windows + shift + S" realizează captură de ecran

 

Comenzi rapide Excel:

"ctrl + shift + săgeată dreapta / jos" selectează o linie / coloană într-un tabel 

"alt + =" face autosum pe o linie / coloană

"ctrl + page up / page down" navighează între sheet-uri

"ctrl + ;" introduce data curentă

"ctrl + shift + :" introduce ora curentă

"ctrl + F4" închide Excel-ul

 

Comenzi rapide Word:

"ctrl + O" deschide un document

"ctrl + W" închide un document

"ctrl + N" crează un document nou

"ctrl + S" salvează un document

"ctrl + A" selectează întregul conținut

 

Voi ce alte astfel de trucuri pentru tastatură cunoașteți și pe care le folosiți cel mai des?

10 Răspunsuri 10

svetalex
Maestru
Comenzi rapide Word/email: shift+F3 - modificare text selectat/cuvânt din majuscule în minuscule sau majusculă la începtul cuvântului ctrl+H - când vreau să înlocuiesc ceva într-un document - de exemplu diacritice ctrl+B - bold cuvând/text selectat ctrl+I - italic cuvând/text selectat ctrl+U - underline cuvând/text selectat

MihaelaC
Community Manager
Community Manager
Mulțumim, @svetalex!

Vio73
#StarMember
Foarte utile sfaturile și la îndemâna oricui! Mulțumim frumos!

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver
Multumim frumos, Mihaela! Pentru cei interesati, cam asa ar arata varianta de Mac (am adaugat cateva comenzi in plus care mi s-au parut interesante si care nu stiu daca au corespondent pe Windows): Cele mai populare comenzi rapide (MacOS): "cmd + tab" comută între ferestre / programe deschise "cmd + A" selectează toate fișierele dintr-un folder sau tot textul dintr-un document "cmd + F" deschide o casetă pentru a căuta cuvinte sau fraze "cmd + H" ascunde fereastra activă "cmd + W" închide fereastra activă "cmd + alt + backspace/del" șterge definitiv un item, fără a-l trimite la coșul de gunoi "cmd + ctrl + Q" blochează computerul (screen lock) "cmd + X" taie și copiază textul selectat (cut text) "cmd + C" copiază itemul selectat (copy) "cmd + V" lipește itemul selectat (paste) "cmd + shift + V" mută itemul selectat în noua locație (move) "cmd + Z" anulează ultima acțiune (undo) "cmd + shift + Z" reinițiaza ultima actiune (redo) "cmd + S" salvează modificările "cmd + P" printează "cmd + shift + 5" lansează softul pentru capturi de ecran (foto și video) "cmd + shift + 4" selecție și captură ecran "cmd + shift + 3" captură de ecran cu tot ecranul "cmd + spacebar" lansează Spotlight (search) "cmd + ctrl + spacebar" lansează fereastra cu caractere/simboluri/emoji "cmd + alt + esc" lansează fereastra pentru inchiderea forțată a aplicațiilor Comenzi rapide Excel: "cmd + shift + săgeată dreapta / jos" selectează o linie / coloană într-un tabel "cmd + shift + T =" face autosum pe o linie / coloană "opt + săgeată stânga/dreapta" navighează între sheet-uri "ctrl + ;" introduce data curentă "cmd + ;" introduce ora curentă "cmd + Q" închide Excel-ul "cmd + S" salvează un document "cmd + shift + S" salvează ca... (Save as...) Comenzi rapide Word: "cmd + O" deschide un document "cmd + W" închide un document "cmd + N" crează un document nou "cmd + S" salvează un document "cmd + A" selectează întregul conținut "cmd + S" salvează un document "cmd + shift + S" salvează ca... (Save as...)
Client Orange

MihaelaC
Community Manager
Community Manager
@Vio73 cu mare plăcere. @arsradu și noi îți mulțumim tare mult pentru varianta de Mac 🙂

FLo1
#StarMember
Da MihaelaC, utile de păstrat la îndemână, cel puțin până pe cele mai uzuale le reținem. Eu mai folosesc: - similar lui "ctrl+F" este "ctrl+R": înlocuire text căutat. - "stg alt + stg shift" : comutare între limbile instalate/folosite - "ctrl+alt+delete": una dintre cele mai folosite combinații pentru task manager / blocare sesiune user - "alt+F4" : închide aplicația activă. Dacă nu există, atunci de pe desktop conduce spre "shut down". - "windows+E": deschide Explorer. - "windows+R": deschide fereastra de "Run" - "shift+home/end": selectează textul/fisierele de la poziția curentă până la începutul/finalul documentului / dosarului curent. ....astea-s din memorie, dar sigur mai sunt și altele....

MihaelaC
Community Manager
Community Manager
@FLo1 mulțumim, foarte utile completările. "ctrl + alt + delete" este "go to" pentru mine atunci când ceva se blochează, nu prea am răbdare, așa că imediat închid procesul :))

Vrajitoarea
Cunoscător
Da, majoritatea celor mentionate. Pentru Print screen am tasta speciala si nu folosesc combinatii, dar tot legat de print screen, daca vrei doar la fereastra activa si aceasta nu ocupa tot desktopul, merge cu Alt+PrtSc

FLo1
#StarMember
Da, sunt multe combinații utile, pe unele prefer să le folosesc și pentru că îmi place tarstatura mai mult decât un mouse. Însă multe dintre combinații sunt și ”specifice”, adică nu sunt cu aplicabilitate în toate aplicațiile. Dacă tot folosim și ne place atât de mult ”browserul de internet”, o combinație utilă este cea de ZOOM: ”ctrl + ”+”sau”-” ”: pentru redimensionarea crescător / descrescător a conținutului din fereastra de browser. Din nou, dacă am ceva de trimis la ”tiparniță”, eu prefer un ”ctrl+P”, comandă universală, decât să caut opțiunea prin meniu. LE: Dar despre F1...F12???? Se pare că nu prea se folosesc. Eu folosesc de exemplu ”F12” pentru că mi-e mai ușor când vreau să salvez un document Office... decat alte click-uri, sau ”F1”.... pentru a consulta puțin .... HELP.

MihaelaC
Community Manager
Community Manager
@Vrajitoarea mulțumim, da și eu folosesc tasta de print screen, dar am o combinație "fn + prt sc" @FLo1 eu pe F-uri am luminozitatea și volumul în combinație cu "fn" și mai folosesc F5 pentru reload.