anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Vi se pare util apelul 4g?

Vio73
#StarMember
Mi se pare interesant să poți vorbi chiar în 4g, la supercalitate.
1 Soluţie acceptată‚

Florin_D
Cunoscător certificat
Eu personal folosesc acest serviciu si este destul de bun, la apelare, conexiunea este mult mai rapida decat daca as avea apel 4G dezactivat. Calitatea sunetului si intreruperile mult mai rare sau chiar inexistente m-au facut sa folosesc acestasta optiune. Am mai folosit si apel wi-fi dare este ok daca esti in raza de acoperire a unui router, iar semnalul GSM este mai slab, dar daca te indepartezi prea mult de router, atunci poti avea surpriza ca apelul sa se intrerupa!

Vizualizare soluţie în postul original

12 Răspunsuri 12

Razvan
#StarMember
Da, folosesc de vreun an aceasta facilitate, în zonele cu acoperire deficitare 2/3G este excelenta, mai ales funcția vo-wifi pentru apeluri cu acoperire indoor deficitara

Ascary
Campion certificat
Da,este util cu condiția că și apelatul să folosească această opțiune.

Laura_cio
Senior
Da, este util, dar este o condiție: ambii sa aibă activata aceasta opțiune. Este gratuită, o poți activa din contul My Orange.

Razvan
#StarMember
Vara trecuta am folosit cu succes apel 4G (Volte) pe malul Dunării, bratul Sulina. Priveam peste granița Ucraina și era singura rețea care avea semnal, deși și la ei pe 2/3G lipsea. Recomand tuturor sa își cumpere un terminal compatibil cu serviciile Volte și Vo-wifi de la Orange.

Florin_D
Cunoscător certificat
Eu personal folosesc acest serviciu si este destul de bun, la apelare, conexiunea este mult mai rapida decat daca as avea apel 4G dezactivat. Calitatea sunetului si intreruperile mult mai rare sau chiar inexistente m-au facut sa folosesc acestasta optiune. Am mai folosit si apel wi-fi dare este ok daca esti in raza de acoperire a unui router, iar semnalul GSM este mai slab, dar daca te indepartezi prea mult de router, atunci poti avea surpriza ca apelul sa se intrerupa!

Razvan
#StarMember
Orice telefon compatibil 4G volte care se conectează la rețeaua 4G Orange primește automat setările de activare a serviciilor Volte și Vo-wifi.

catean
Junior entuziast
Apelul 4G este de o importanta majora pentru extinderea acoperirii 4G. O data cu lansarea apelului 4G si WiFi, vocea a putut sa fie mutata la nivel IP. In acest fel hand-overul poate fi facut la alt layer decat cel din vechea tehnologie 2G sau chiar 3G. Pe langa avantajele clare ale claritatii sunetului, a duratei bateriei mai mare deoarece nu mai avem hand-over in 3G sau 2G, avem avantajul major al potentialului de realocare spectru radio din 2G/3G catre 4G. Orange am observant ca face deja acest "refarming" prin trecea pe 2100 Mhz si 1800Mhz a tehnologiei 4G, aducand viteza marita prin densificare si carrier aggregation. Urmatorul pas, dupa ce apar mai multe terminale care suporta VoLTE (Apel 4G) este trecerea chiar a frecventei 900Mzh pe 4G, pe langa cea de 800Mhz existenta.

Alex_G_
Cunoscător
Nu știam despre acest serviciu și mai ales ca îl putem activa atât se simplu, chiar din contul My orange. Chiar acum intru sa îl activez.

Jay
Campion certificat
Pe mine m-a incantat aparitia apelului 4G pentru ca, daca nu ma insel, de atunci am putut folosi functia de apel si la unele aplicatii, care in mod normal folosesc net.. in acest sens, cred ca este foarte util pentru cei care nu au resurse de voce, dar, pot folosi netul..

Alex_G_
Cunoscător
Mi-am activat și eu de curând aceasta funcție datorită informațiilor pe care le-am găsit in aceasta postare și mi se pare tare util apelul 4G.

mariussruben89
Explorator entuziast
Da este foarte util. Folosesc des. Ma bucur ca este acest serviciu,ofera claritate si sunet bun la apeluri.

Neaplicabil
Nu am facilitatea dar cu siguranta e utila intrucat se imbunatateste calitatea audio fata de HD voice in 3G (wide amr).