anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Trecere de la abonament la cartela pentru abonat Orange decedat

lavv
Junior
buna, tata, care era abonat Orange, a decedat si doresc pastrarea numarului sau ,dar pe cartela.. este posibil si cum? multumesc
1 Soluţie acceptată‚

DanielaH
Moderator
@lavv, bun venit în Comunitate! Îmi pare rău pentru situația ta. În caz de deces nu este posibilă preluarea numărului prin cesiune (schimbare de titular), ci doar închiderea lui sau trecerea pe cartelă PrePay sau abonament nou. Poți face în orice Orange Shop o solicitare în acest sens în baza cerificatului de deces al titularului și se poate face trecerea pe PrePay. Ulterior trecerii pe PrePay, poți activa un abonament nou în magazin.

Vizualizare soluţie în postul original

7 Răspunsuri 7

Pololică
#StarMember
Cu limba juridica: Daca una din parti decedeaza (ori Orange, ori titularul de contract), contractul inceteaza de drept. Pe romaneste: Intre tine (viitor mostenitor) si Orange nu exista nicio legatura contractuala si nu iti pot ceda numarul (presupun ca asta te intereseaza). Eu am preluat acum un an jumatate contractul mamei (la fel, decedase si avea doua numare: al ei si al tatei), dar am preluat doar numarul tatei. Din ce spunea consultantul la preluare era faptul ca putea oferi un contract (abonament) pentru 6 luni la aceeasi valoare (am explicat ca o sa avem nevoie doar de primit apeluri, nu si sunat, deci o cartela ar fi fost ideala). Intreaba daca poti prelua contractul (desi, teoretic, nu poti, deoarece orange nu poate ceda fara acordul titularului din contract) sau daca poti face un contract pe 6 luni (sau mai putin) pe aceleasi beneficii si, ulterior, sa treci numarul pe cartela.

DanielaH
Moderator
@lavv, bun venit în Comunitate! Îmi pare rău pentru situația ta. În caz de deces nu este posibilă preluarea numărului prin cesiune (schimbare de titular), ci doar închiderea lui sau trecerea pe cartelă PrePay sau abonament nou. Poți face în orice Orange Shop o solicitare în acest sens în baza cerificatului de deces al titularului și se poate face trecerea pe PrePay. Ulterior trecerii pe PrePay, poți activa un abonament nou în magazin.

delfinas
#StarMember
lavv, condoleante!!! Din pacate, in caz de deces nu se mai poate cesiona un abonament. Poti ori sa tii in continuare, pana cand se va putea, abonamentul fara sa anunti ca proprietarul, din pacate, a decedat, ori sa te duci la un Orange Shop, cu certificatul de deces, sa se inchida abonamentul, apoi sa intrebi consultantul daca poti lua o cartela cu numar preferential. Un topic asemanator: https://comunitate.orange.ro/questions/2562113-cesiunea-cazul-titularul-contractului-decedat

lavv
Junior
Va multumesc mult. Tata era foarte activ si doar ce modificase abonamentul .. 19 euro platea.. de asta nu-l pot pastra . Sper sa rezolv la orange shop.Toate cele bune

delfinas
#StarMember
Sper sa reusesti sa ramai cu numarul tatalui, mai ales din ratiuni sentimentale!

lavv
Junior
Va multumesc. Solutia a fost preluarea numarului cu un abonament minim de 8 euro pe 6 luni. Apoi vom vedea.. poate pe cartela . Rezolvat.

delfinas
#StarMember
Cu plăcere!!! Bine că s a rezolvat cumva. Te mai așteptăm în Comunitate, nu neapărat cu probleme, ci cu rezolvări pt alții. 😉