anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Telefonie fixa vs telefonie mobila de la Orange

cell_vmc
Junior entuziast
Eu am homepack net si tel fixa de 11 ani de forna 0374xxxxxx si telefonie mobila de vreo 20 ani si mai avantajos mi se pare fixul ca si costuri.Voi aveti fix?Sunteti multumiti de calitate ca eu de pilda nu prea imi pica semnalul cand initiez apeluri de pe fix.
30 Răspunsuri 30

Miha_Z
#StarMember
Am avut doar telefonie mobila de la Orange. Nu am avut nevoie de fix, fiindca si eu si sotul folosim doar mobile.

Vio73
#StarMember
Semnalul este prin intermediul ruterului și acesta este mai stabil. Probabil ai și vreo antenă la el.

cell_vmc
Junior entuziast
Nu am antena si routerul il tin in podul casei...la inaltime

Costy
Explorator entuziast
Și eu prefer mobilitatea, nu m-am mai atins de un telefon fix de ani buni. Și la job, toată lumea folosește varianta mobilă (compania colaborează cu Orange) , doar secretara de departament mai are fix (pentru faxuri și info HR).

Vio73
#StarMember
Dacă ții ruterul mai sus, poți rezolva problema și prin intermediul apelului wi-fi. Nu am avut niciodată telefon fix și nici nu-i văd utilitatea.

Ascary
Campion certificat
Am avut și fix de la Orange. Sagem parca era marca telefonului. Înainte când încheiai un contract pe undeva ți se cerea un număr de telefon fix.

Costy
Explorator entuziast
Calitatea semnalului este furnizata de deck-ul telefonului, dacă deții un astfel de sistem. Atât timp cât este situat în același loc, semnalul este stabil și nu intervin fluctuații de semnal.

Jay
Campion certificat
Noi nu mai folosim de foarte multi ani telefonul fix.. este in casa cu mult timp înainte sa-si schimbe Romtelecom denumirea, dar, folosim doar telefoanele mobile.. Factura de la Romtelecom inca este cu minus.. deci, n-ar avea rost să iau si telefonia fixa daca n-o folosesc :) În timp lucrurile se mai schimba..

Laura_cio
Senior
Nu avem decât telefonie mobila de la Orange. Și bunicii, care sta mereu acasă, i-am luat tot mobil.

Romeo_
Senior certificat
Cu mobil e mai usor / Fiindca oriunde tu esti / Daca ai semnal si net / Suni pe toti si mesagesti / Fixu’este de rezerva / Ca atunci cand nu-i semnal / Sa pot suna de urgenta / Chiar si international

Vio73
#StarMember
Telefonia fixă e utilă în general pentru firme. La persoane fizice, chiar nu mă prind pentru ce mai este utilă, mai ales că, în ultimii ani, lumea tinde spre modernitate.

Tina
Cunoscător certificat
Cunosc o persoana care are telefon fix și refuza sa își cumpere mobil. Așa a trăit dintotdeauna și nu i se pare o nenorocire ca nu poate sa fie sunată sau sau sa sune in orice moment. Chiar o admir și ii spuneam soțului ca atunci când vom ieși la pensie, as vrea sa încercam și noi sa trăim așa. In weekend, am început sa “uitam” telefoanele acasă. Am fost prima care am dat tonul, iar acum am văzut ca și soțul meu îl lasă din ce in ce mai des, fără ca sa ii spun eu. Cât despre telefon fix de la Orange, nu am avut. Dar știu ca sunt multe firme și instituții publice care au acest serviciu de ani buni.

CostinelN
Explorator
Consider ca telefonia fixa a pierdut teren in fata celei mobile in primul rand pentru ca nu ofera mobilitatea de care avem nevoie, iar aparatul terminal nu ofera decat servicii de voce. Nu are internet, jocuri, etc. Totusi pentru parintii care vor sa stie daca adolescentii au ajuns acasa pot suna pe un telefon fix, sau cand exista o urgenta reala si trebuie sa efectuezi un apel, iar semnalul la mobil este picat, sau vrei sa gasesti mobilul prin casa tot un telefon fix este de ajutor. La firma la care lucrez folosesc telefonul fix de cateva ori pe zi pentru apeluri internationale pentru ca este mai ieftin. Concluzia mea este ca telefonul fix inca mai are o mica utilitate si este bine sa fie acolo daca costurile nu sunt neinsemnate.

Razvan
#StarMember
Am avut telefon fix de la Telekom, obligat odată cu conexiunea de internet ADSL, dar nu as mai cumpăra un serviciu de telefonie fixa, pe care oricum nu îl utilizez, l-aș plăti degeaba.