anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

stramutare de la dialog la connex

punklac
Junior entuziast

oi, am facut stramutare de la dialog la connex, mai aveam 2 luni, fara nici un obiectiv cumparat, mi au trimis o factura de mers cu minerii la bucuresti, este normal?

10 Răspunsuri 10

Vio73
#StarMember

Salutare!

Nu prea înțeleg exact la ce te referi, dar probabil că, după portare, ți s-a mai trimis o factură.

Acum , nu știu ce să zic, e la latitudinea fiecăruia, dar îți dai seama că neplata acesteia poate avea consecințe pe termen lung destul de neplăcute.

 

punklac
Junior entuziast

Multimesc Vio, tot timpul mi ai scris primul

Anonim
Neaplicabil

Salut 

Daca ai avut reduceri in perioada minima contractuala ale abonamentului atunci da.

'În cazul achiziției exclusive de Abonamente de Servicii: Valoarea
Beneficiilor acordate, așa cum sunt acestea evidențiate în secțiunea
de descriere a ofertei comerciale, raportat la numărul de luni
executate din Perioada minimă contractuală."

Portare Orange -Vodafone😄

punklac
Junior entuziast

merci mult

mihai_13
Maestru

"Tu" (si nu numai tu) esti ca ala ; dupa  ce a stat 10 ani la "parnaie" si mai aveai 2 luni sa te "liberezi"  ai evadat  - acum te-au prins si iti  dau din urma 🤣   

"oameni buni"  orice plecare din contract  inainte de termen  atrage costuri  deoarece sigur fiecare abonament contractat  a avut ceva oferte la data semnari contractului (nu este regula dar stiu "ei" sa te arda)😊

punklac
Junior entuziast

multimesc frumos

Pololică
#StarMember

Salutare!

Da, este normal sa primesti acea factura prin Miron Cosma.

Lasang gluma la o parte: daca ai avut reduceri (nu conteaza daca la vagonet sau sa serviciile primite/abonament), vei avea de plata acele reduceri pentru toate cele 22 de luni cat ai avut abonementul.

Ca sa dau un exemplu:

  • in urma cu aproximativ 2 ani, se oferea HBO Max gratuit un an (parca pretul lunar e 4E pentru mobile)
  • reducere la abonament (50%). Daca abonamentul tau a fost de 15E si ai avut reducere 50%, asta inseamna ca ai platit cu 7.5E mai putin.

Facand un calcul din avion: HBO (un an) 4E*12 luni + 50% reducerea lunara la abonament (22 luni) 7.5E*22 luni = 48E + 165E = 213E penalizari (de fapt, sunt recuperarea reducerilor oferite). Asta in conditiile in care, pentru 15E, mai aveai doua luni de stat.

punklac
Junior entuziast

Servus,

nu e asa de grav, dar pe mine ce ma tureaza este ca baiatul cela de la compania concurenta, desi l am intrebat e doua ori, mi a zis ca nu o sa am nici o penaliza, 

convorbirea teoretic este inregistrata, normal ca am sa o platesc, ca acum nu oi fi nebun

asta e si cu asta basta,

dar pe fraierul cela vreau inainte sa l prind macar un inut la telefon

 

Multumesc frumos oricum, de ajutor

Anonim
Neaplicabil

Niciodată nu trebuie sa crezi in totalitate tot ce spune ăla care vinde (scopul lui e sa vândă ).

Trebuia să întrebi mai întâi pe cel de la baza.

Concurenta va dori imbrobodeasca. In mod normal, ar fi trebuit sa-ti zica faptul ca exista (macar) posibilitatea sa ai penalizari in cazul in care rupi contractul. La mine (dupa 4 portari directe pe numarul meu plus inca 4 numere din familie de vreo 3 ori fiecare), de fiecare data mi s-a spus sa fiu atent inainte de portare sa nu am contract in perioada minima de valabilitate (asta pe langa faptul ca eu am asteptat sa treaca si luna 25 de contract din cele 24 pentru siguranta). Si magazinele unde am facut portarile nu au fost aceleasi, ci diferite, la ore sau date diferite.