anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

SMS telefon sau SMS Messenger

Roxy_3
Explorator entuziast
Buna ziua. Am următoarele probleme.
1. Ieri am comunicat prin sms normale cu o colega si ultimul sms trimis de mine a fost la ora 12 si dansa l-a primit la ora 22:30.
Nu înțeleg de ce? Cu toate ca nu e nicio problemă la telefoane si nici nu sunt activate alte minuni.
2. problema mi se intampla foarte des sa trimit sms la 2 persoane si cand trimit persoana respectiva nu il primeste daca eu nu am netul deschis, desi il trimit sms normal nu chat messenger.
Am sunat la orange nu m-a lamurit nimeni, nu e problemă de retea , nu e problemă de cartela , atunci care e cauza? Mentionez ca patesc doar cu 2 persoane una din ele are cartela prepay si alta vodafone.
Astept răspuns.
Multumesc.
22 Răspunsuri 22

FaraUnID
Campion certificat
Cel mai probabil ai setat Messenger ca serviciu prioritar si din acest motiv SMS-urile nu sunt livrate daca nu exista conexiune la internet.

Roxy_3
Explorator entuziast
Nu am setat nimic.

FaraUnID
Campion certificat
De regula Messenger-ul se ofera, din propria experienta, sa fie aplicatie defalut pentru SMS-uri. Nu trebuie sa faci tu mare lucru pentru a o seta. Trebuie da faci click pe un OK sau YES fara sa acorzi o prea mare importanta.

Roxy_3
Explorator entuziast
Simt ca vb singura. Nu am de azi telefonul. Stiu exact cum functioneaza, dar nu ma ajuta răspunsul tau. Nu am nimic bifat, nici nu bifez si nu o patesc cu toata lumea. Daca nici la orange nu m-au putut ajuta, aici in nici un caz. Va multumesc oricum.

Neaplicabil
Ce telefon ai? Catre ce telefon incerci sa trimiti? Ce aplicatie folosesti pentru sms? La o prima vedere as zice ca tel tau incearca sa-l trimita ca chat, care e intr-adevar dependent de internet. In mod normal aplicatia trebuie sa faca fallback pe text. Dar mi s-a intamplat si mie, incercand sa trimit pe un iPhone, sa nu faca fallback, decat foarte tarziu, cand se si primeste acel mesaj. De-aia intreb de pe ce telefon pe ce telefon se trimite, si cu ce aplicatie. Solutii exista oricum. Dar e important sa avem ceva mai multe detalii ca sa vedem daca vorbim de aceeasi situatie sau nu. In cazul meu, solutia a fost update la aplicatia de SMS (Messages de la Google).

Roxy_3
Explorator entuziast
Trimit de pe un samsung A5 2017 Pe un samsung A9 2019 si pe un huawei p30 pro sau lite Dar la celelalte persoane de ce nu patesc la fel iar persoanele respective la.randul lor nu pateste cu nimeni. In concluzie?

Neaplicabil
Aceeasi dilema o aveam si eu. :)) La unele persoane mergea perfect, la altele nu. Sau nu mereu. Cateodata da, cateodata nu. Dupa buget. :)) La mine a fost bug de aplicatie. Tu ce aplicatie folosesti?

Roxy_3
Explorator entuziast
Nu inteleg la care aplicatie te referi?

Neaplicabil
Ce aplicatie de SMS folosesti? Ce folosesti ca sa trimiti/primesti SMS-uri? Poti sa folosesti aplicatia default cu care a venit telefonul, sau una third party descarcata de pe Google Play Store. Si daca tot veni vorba de aplicatii default vs third party, intrucat vorbim de un Samsung, cel mai probabil vine cu aplicatia facuta de Samsung. Poti incerca eventual si aplicatia celor de la Google pentru comparatie. Daca merge cu asta e clar o problema cu aplicatia pe care o folosesti tu. Ceea ce e si una dintre posibilele solutii la problema ta. Ai aici link-ul de descarcare pentru ea: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.apps.messaging

Roxy_3
Explorator entuziast
Folosesc aplicația cu care a venit telefonul. Am incercat sa descarc de pe link si cand am dat spre uimirea mea era deja updata si nu a mers deloc aplicatia aia. Mna!

Neaplicabil
Pai e deja updatata pentru ca e direct de la sursa. 🙂 Dar in ce sens nu merge? Ce se intampla cand incerci sa trimiti un mesaj folosind aplicatia Messages de la Google (cea nou descarcata)? In mod normal, ar trebui sa se trimita fara probleme. Dar ca idee, incearca sa intri in setarile aplicatiei, la Settings -> Chat features. Daca la status scrie Connected, ai chat-ul activat. Personal nu stiu daca iti trebuie sau nu in folosirea zilnica. Iar mai jos ai "Enable chat features". Daca e bifat, incearca sa-l debifezi. Dupa care incearca sa stergi mesajul pe care ai incercat sa-l trimiti mai inainte si sa trimiti din nou un mesaj. Si zi-mi te rog la ce te referi cu acel "nu merge". 🙂 Ce anume nu merge? Nu se trimite mesajul? Ramane in trimitere? Da eroare? Sunt foarte multe cazuri pentru acel "nu merge". E important sa stim care dintre ele e al tau.

RafaHelper
#StarMember
@Roxy_3, acel destinatar numai de la tine primeste mesajele cu intarziere? Poate problema este la ea si nu la tine. Exista o metoda sa verifici daca mesajul a fost trimis corect din partea ta. Imi poti spune daca telefonul tau este dual sim sau nu pentru a te ghida?

Roxy_3
Explorator entuziast
Nu este activat deloc chatul. E normal. Nu e telefon dual sim. Am incercat sa o descarc si imi spunea sa dau feedback sau sa o inchid put si simplu ca nu merge. Pana si telefonul mi-a trimis alerta ca ruleaza si consuma aiurea. Tipa la care trimit eu mesajul era langa mine azi si am.incercat in toate variantele sms cu netul inchis la amandoua, cu netu deschis la mine si la dansa inchis, cu netu deschis la amândouă. Am descoperit faza ca daca eu ii trimit sms si dansa are netul inchis mie nu imi arata raport de livrare cu toate ca dansa il primeste. Si invers daca e netul deschis la ea la.fel nu imi arata raportul de livrare. Dar daca amandoua avem netu inchis imi arata raport de livrare.

Neaplicabil
Bun, dar problema e doar ca nu te anunta pe tine cand a fost deschis? Sau chiar nu se trimitea? Pentru ca sunt doua chestii diferite. Una e sa nu se trimita deloc (decat foarte tarziu), si alta e sa nu te anunte ca mesajul a fost citit. Evident, daca persoana nu e langa tine nici nu ai cum sa stii daca l-a primit sau nu. Si asta e un feature al telefonului /aplicatiei. Se numeste read report (raport de citire). Si e diferit de delivery report (raport de trimitere). Unul iti spune daca mesajul a fost citit, celalalt iti spune daca mesajul a fost trimis. In cele mai multe cazuri vei avea doar raport de trimitere, nu si de citire. Despre ce situatie vorbim in cazul tau? 🙂 Mesajul se trimite dar nu ai confirmare ca a fost si citit? Sau nu se trimite deloc (in sensul ca iti da eroare la trimitere sau ramane in "trimitere...")?