anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Schimbare abonament pers. fizica - P.F.A.?!

GEKO
Explorator

Buna ziua. Am fost in 3 magazine Orange si nimeni n-a stiut sa ma lamureasca, poate reusesc aici.
Intentionez in perioada imediat urmatoare sa-mi deschid un PFA. Avand abonament cu o vechime de 13 ani pe un numar cu o vechime de peste 17 ani dupa calculele mele as vrea sa stiu daca s-ar putea sa fac mutarea numarului de pe persoana fizica pe persoana fizica autorizata fara sa pierd beneficiile/vechimea in retea, si, bineinteles, sa imi fie pastrat si numarul personal, astfel. Multumesc.

1 Soluţie acceptată‚

Exact ! PFA-ul e o entitate NON-juridică doar pe hârtie , cum s-ar zice. Se identifica prin CUI, dar la ANAF ti se cere CNP-ul când faci plăti pt ca tu cotizezi și la CAS și CASS și neavând obligativitatea sa te angajezi in propria firma , atunci plățile alea trebuie sa figureze pt un CNP. 
Eu ( având cabinet stomatologic , adică PFA) am luat de la banca credite pe firma fără probleme, pana acum. 
Ca sa revenim la topic, recomandarea mea este sa iti faci un abonament nou pe firma si încet , încet sa asociezi acel numar cu firma. Este un mare avantaj când vrei sa pleci in concediu, spre exemplu, dacă vrei sa nu fii deranjat. Sau de sărbători, sau noaptea. 

Vizualizare soluţie în postul original

10 Răspunsuri 10

FLo1
#StarMember

@GEKO: GEKO PF și GEKO PFA sunt 2 clienți diferiți, iar un număr ajunge de la unul la altul prin cesiune, doar ca număr, nu cu moștenirea istoricului. Regulile sunt reguli.

Ai detalii aici, chiar și un topic de ajutor, din care nu știu câte să cred reale. Succes.

Mersi fain, dar, asta stiam si eu, intocmai aici e nedumerirea mea. Persoana juridica este cea care este administrator de S.R.L. si/sau S.A.
Ca si persoana fizica autorizata nu esti considerat persoana juridica, deci, e cu totul alta chestiune. Esti considerat firma doar in fata ANAF doar fiindca achiti taxe si impozite. Statutul de persoana juridica nu iti este asociat ca PFA nici macar la banca, de aia nu primesti de obicei credite bancare.

In concluzie, persoanele fizice autorizate nu au personalitate juridica: ""Persoana Fizica Autorizata este intreprinderea economica, fara personalitate juridica, organizata de o persoana fizica ce foloseste, in principal, forța sa de muncă. PFA nu este persoana juridică.""

Si-atunci, nu ar trebuie sa existe cesiune de contract decat intre persoana fizica si persoana juridica din noul SRL sau catre o alta persoana fizica. Asa cred eu ca e cel mai ok.

FLo1
#StarMember

@GEKO: Considerând că habar n-am de domeniu (că oficialii cu care ai discutat), întreb doar atât: PFAul se identifică prin CUI (CIF) sau prin CNP? Ai înțeles ideea. 🤔

Pai, declaratia unica cand o depui ti se cere CUI, dar cand achiti taxele de pe acel .pdf pe ghiseul.ro sau pe ANAF SPV, iti cere CNP-ul. :)))))))

FLo1
#StarMember

Corect. :))) Știu, e nasol dar nu prea ai cum altfel. Uite caz similar: medici de familie /stomatologi. Funcționează ca PFA, dar cabinetul e cu statut juridic. Iar pentru deduceri și înregistrare de cheltuieli obligatoriu pe CUI nu pe CNP.

Profesiile liberale sunt pe norma de venit fixa de 10%, iar ei nu au nevoie de acele 4 cataloage de la ANAF unde sa-si puna cheltuielile care sa le aduca deduceri. Cel mai bun prieten al meu s-a insurat acum 5 ani cu o fata care intre timp a devenit medic rezident. Are PFA pe norma de venit si achita 10.000 lei anual impozit si atat. Asta se stabileste in functie de nomenclatorul de pe judet.

Exact ! PFA-ul e o entitate NON-juridică doar pe hârtie , cum s-ar zice. Se identifica prin CUI, dar la ANAF ti se cere CNP-ul când faci plăti pt ca tu cotizezi și la CAS și CASS și neavând obligativitatea sa te angajezi in propria firma , atunci plățile alea trebuie sa figureze pt un CNP. 
Eu ( având cabinet stomatologic , adică PFA) am luat de la banca credite pe firma fără probleme, pana acum. 
Ca sa revenim la topic, recomandarea mea este sa iti faci un abonament nou pe firma si încet , încet sa asociezi acel numar cu firma. Este un mare avantaj când vrei sa pleci in concediu, spre exemplu, dacă vrei sa nu fii deranjat. Sau de sărbători, sau noaptea. 

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Salut,

Din cate stiu, in ambele cazuri, tot tu esti titularul si reprezentantul legal. Deci...ar fi o mutare de la tine la tine. Ceea ce nu cred ca se poate, sau, mai bine zis, nu are rost. Si e si cea mai sigura metoda de a nu pierde niciun fel de beneficii. :))

Dar de ce vrei mutarea asta in primul rand? E vreun avantaj ca in loc de Dl. X, scrie Dl. X PFA? Altfel, nu prea vad rostul unei modificari de genul asta (chiar daca ar fi posibila).

Client Orange

Hello! Mersi fain de raspuns.
Well, iti dai seama ca daca nu as avea beneficii, nu as face-o.
Codul CAEN nu se regaseste pe impozitarea pe norma de venit ci pe sistem real iar acolo trebuie sa aduc cheltuieli deductibile firmei. Daca atasez doar N.L.S. si nu nume+PFA nu este luata in cosiderare de ANAF factura.

Ba, se poate. Eu am comodat pe masina între mine și firma mea 😂