anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Samsung A 71 sau Huawei Nova 5T

Luiza_2
Începător
Bună seara. Urmează să îmi achiziționez un nou telefon. Ce imi recomandați intre samsung a 71 sau un huawei nova 5t? Mulțumesc
1 Soluţie acceptată‚

FaraUnID
Campion certificat
@Luiza Pe anumite segmente Huawei sta mai bine comparativ cu Samsung: - Huawei partea din spate ceramica si rama din aliminiu vs Samsung unde ambele sunt din plastic; - Densitatea pixeli-per-inch 412 la Huawei vs 393 la Samsung; - Pe partea audio Huawei stie 32-bit/192kHz audio; - Procesorul Kirin 980 de pe Huawei este mai performant decat Snapdragon 730 de pe Samsung; Huawei sta mai slab la urmatoarele capitole: - Diagonala display 6.26 inch vs 6.7 inch pe Samsung; - Lipsa slot card memorie; - Lipsa jack pentru casti; - Lipsa radio FM; - Acumulator ceva mai mic 3750 mAh pe Huawei vs 4500 mAh pe Samsung; - Incarcarea rapida la o valoare ceva mai mica pe Huawei 22.5 W vs 25 W pe Samsung; - Samsung are Corning Gorilla Glass 3; In functie de model, la unele Samsung A71 poate lipsi chip-ul NFC. Pe partea de camere, cel putin pe hartie Samsung pare a fi usor in avantaj, dar, in utilizarea de zi-cu-zi un ochi neantrenat nu va observa diferentele. In general, telefoanele Huawei stau bine la capitolul camere. Per ansamblu Huawei gratie constructiei sticla + aluminiu are un aspect premium, iar in testele AnTuTu, GeekBench, GeekBench si GFXBench Huawei a spulberat Samsung. Plus ca acest model de Huawei vine din fabrica cu pachetul Google.

Vizualizare soluţie în postul original

8 Răspunsuri 8

MihaelaC
Community Manager
Community Manager

Bună, Luiza. Bine ai venit în comunitate.

Te pot ajuta cele 2 review-uri adăugate de unul dintre membrii comunității:

https://comunitate.orange.ro/questions/2232254-samsung-galaxy-a71-review-surprinzator

https://comunitate.orange.ro/questions/2158747-huawei-nova-5t-review

 

Pentru ca membrii comunității să îți poată recomanda unul dintre cele 2 telefoane ne poți da, te rog mai multe informații?

  • Vrei să îl folosești pentru internet, jocuri, poze, filme, muzică?
  • Ai un buget anume?
  • Iți dorești anumite specificații?

mihai_13
Maestru
ai aici o comparatie "aproape" profesionala te poti hotărî si singura (daca intelegi specificatiile din comparatie) 1- daca ai nevoie de un telefon de zi cu zi si elegant atunci A71 2- daca vrei sa joci ceva jocuri atunci Nova 5T - https://www.kimovil.com/en/compare/huawei-nova-5t,samsung-galaxy-a71

FaraUnID
Campion certificat
@Luiza Pe anumite segmente Huawei sta mai bine comparativ cu Samsung: - Huawei partea din spate ceramica si rama din aliminiu vs Samsung unde ambele sunt din plastic; - Densitatea pixeli-per-inch 412 la Huawei vs 393 la Samsung; - Pe partea audio Huawei stie 32-bit/192kHz audio; - Procesorul Kirin 980 de pe Huawei este mai performant decat Snapdragon 730 de pe Samsung; Huawei sta mai slab la urmatoarele capitole: - Diagonala display 6.26 inch vs 6.7 inch pe Samsung; - Lipsa slot card memorie; - Lipsa jack pentru casti; - Lipsa radio FM; - Acumulator ceva mai mic 3750 mAh pe Huawei vs 4500 mAh pe Samsung; - Incarcarea rapida la o valoare ceva mai mica pe Huawei 22.5 W vs 25 W pe Samsung; - Samsung are Corning Gorilla Glass 3; In functie de model, la unele Samsung A71 poate lipsi chip-ul NFC. Pe partea de camere, cel putin pe hartie Samsung pare a fi usor in avantaj, dar, in utilizarea de zi-cu-zi un ochi neantrenat nu va observa diferentele. In general, telefoanele Huawei stau bine la capitolul camere. Per ansamblu Huawei gratie constructiei sticla + aluminiu are un aspect premium, iar in testele AnTuTu, GeekBench, GeekBench si GFXBench Huawei a spulberat Samsung. Plus ca acest model de Huawei vine din fabrica cu pachetul Google.

mihai_13
Maestru
FaraUnID ... vin cu ceva precizari Nova 5 are procesor "Huawei HiSilicon KIRIN 810" - foloseste un slot de memorie sd special(nano memory) si lipsa NFC (categoric) la A71 modelul pentru UE este dotat (sigur) cu NFC - si inca ceva , cred ca este vorba despre Nova 5T nu Nova 5 (Luiza_2 ne poate edifica) un model care nu prea a ajun in UE (nova 5)

FaraUnID
Campion certificat
Huawei Nova 5 intr-adevar este un hybrid (fie alegi sa-l folosesti in mod dual SIM, fie alegi un SIM si acel card de memorie proprietar Huawei si care este ceva mai scump comparativ cu un memoru card clasic), pe cand Nova 5T nu are sloyt pentru card de memorie. Cum bine ai punctat Nova 5 nu prea ajuns - cel putin nu pe canale oficiale - in Romania. Din aceste considerente comparatia mea a fost facuta luand in calcul Nova 5T care este ceva mai bine echipat comparativ cu Nova 5. Cat priveste chip-ul NFC..... depinde extrem de mult din ce sursa cumperi acel telefon si daca acesta a fost adus pe canale oficiale in Romania.

svetalex
Senior certificat
Dețin un Nova T5v din mai anul acesta. carcasa arată foarte bine, însă se deteriorează foarte ușor. Am ținut telefonul fără husă aproximativ o săptămână, iar carcasa din spate s-a zgâriat destul de tare. De asmenea, camera din spate este ieșită în relief și geamul camerei s-a crăpat/zgâriat, fără să afecteze însă calitatea fotografiilor (s-a crăpat în zona blițului și în partea de sus a primei camere). A fost necesar să îmi iau o husă ce avea o protecție în relief în zona camerei. Legat de specificațiile tehnice, au scris colegii mei sus toate detaliile

Luiza_2
Începător
Mulțumesc tuturor. Despre huawei nova 5t este vorba. Acum am observat ca nu am specificat . Nu mă interesează jocurile pe telefon. Nu mi trebuie pt ceva in mod special. Dacă conteaza, citesc mult pe telefon. Si pozele ma intereseaza, deși aici am văzut că huawei este mai bun la capitolul ăsta.

MihaelaC
Community Manager
Community Manager
@Luiza mulțumim mult pentru clarificare, am editat și în titlu. Sperăm să te ajute specificațiile și recomandările membrilor pentru a lua o decizie 🙂