anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Reziliere abonament - imi pierd numarul?

Amariuteistefan
Începător

Buna ziua, am si eu o problema cu un abonament, am facut cerere pentru rezilierea abonamentului mobil si cei de la oringe mi-au spus ca imi pierd numarul. Am o intrebare,  de ce imi pierd numarul daca cartela o am de foarte multi ani, a fost cartele prepay si de 2 ani la abonament. Cum e posibil sa imi pierd numarul?

1 Soluţie acceptată‚

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Salut,

Numarul se pierde in urma rezilierii numai daca nu ceri sa fie transferat pe prepay, sau nu faci tu o cerere de portare la alt operator. Deci, cand faci cererea de reziliere, trebuie sa specifici in mod explicit ca, dupa finalizarea rezilierii, numarul sa fie trecut pe prepay. Daca nu faci asta, numarul se pierde, mai exact se realoca altcuiva, indiferent de cat timp il ai.

Deci, pe partea ta, tot ce trebuie sa faci este sa ceri sa fie transferat numarul pe prepay dupa finalizarea rezilierii. Atata tot.

Client Orange

Vizualizare soluţie în postul original

3 Răspunsuri 3

FLo1
#StarMember

@Amariuteistefan: Bun venit în Comunitate. Închizi (reziliezi) abonamentul (indiferent de costuri), dar nu prin lichidare, ci prin trecerea abonamentului pe un prepay. Altfel, dacă nu se vrea, ai la îndemână varianta portării pe prepay la un alt operator. În nici un caz închiderea unui abonament nu duce la pierderea numărului, excepție cazul în care abonatul nu mai are nevoie de număr. Nu e cazul tău....

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Salut,

Numarul se pierde in urma rezilierii numai daca nu ceri sa fie transferat pe prepay, sau nu faci tu o cerere de portare la alt operator. Deci, cand faci cererea de reziliere, trebuie sa specifici in mod explicit ca, dupa finalizarea rezilierii, numarul sa fie trecut pe prepay. Daca nu faci asta, numarul se pierde, mai exact se realoca altcuiva, indiferent de cat timp il ai.

Deci, pe partea ta, tot ce trebuie sa faci este sa ceri sa fie transferat numarul pe prepay dupa finalizarea rezilierii. Atata tot.

Client Orange

Blue12
Senior

Rezilierea abonamentului presupune inchiderea definitiva a acestuia, deci si pierderea numarului daca nu mai aveti nevoie de el. TOTUSI, puteti solicita ca numarul sa va fie pastrat pe o cartela prepay. Cel mai bine era ca acest lucru sa fie specificat de la inceput, dar poate nici acum nu e tarziu. Sunati la 300 apoi tasta 1 si tasta 3