anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Restrictionare acces numere catre mesageria mea vocala

Blue12
Senior

Daca blochez numere de telefon, acestea nu ma pot contacta prin apel/sms, dar totusi pot sa lase un mesaj in mesageria vocala (daca au atata creier). Exista cumva o posibilitate sa impiedic aceste numere de telefon sa-mi lase mesaje vocale? Asta fara a dezactiva complet mesageria...

1 Soluţie acceptată‚

delfinas
#StarMember & April's Problem Solver

Am testat între cele 2 numere ale mele, Orange și Vodafone. Mi-am blocat nr de VF și m-am sunat de pe el pe Orange. Ei, bine, am primit un ton de ocupat, ca pe vremuri sau ca atunci cand dai respins, fără mesajul "abonatul are telefonul închis ... " și nu a intrat nici mesageria vocală. Am primit doar un mesaj pe telefonul Orange că am fost apelată de un număr blocat.

Vizualizare soluţie în postul original

13 Răspunsuri 13

arsradu
#StarMember

Despre ce model de telefon e vorba? La iOS odata blocat numarul, nu mai poate da nici SMS, si deci, nu are rost sa-ti mai activezi mesageria vocala.

Sunt destul de sigur ca exista o aplicatie similara si la Android.

Client Orange

Oppo A58, Android

Salut,

Hai ca m-am uitat si eu un pic. La Oppo A58 (sau Popor A58 cum i-ai zis mai demult 🤣), ca la majoritatea telefoanelor cu Android, ai functia Block & Filter in dialer (aka Phone/aplicatia de apelare) > meniul contextual din coltul din dreapta sus > Settings > Block & Filter > Blocklist.

Vezi daca merge asa.

Client Orange

Merge asa. Eu eram curios daca fiind blocati mai pot lasa mesaje vocale, iar in cazul in care pot, daca exista posibilitatea sa le restrictionez accesul la mesageria mea vocala.

delfinas
#StarMember & April's Problem Solver

Nu cred că îți pot lăsa mesaje vocale. Eu am blocat pe cineva, am mesageria vocală activată, dar nu-mi intrau mesaje vocale. Cred că cei blocați primesc un ton de ocupat care nu e același cu cel din cazul in care ai închis telefonul sau nu ai semnal.

Vai bine-ar fii sa nu poata accesa nici mesageria. Pe net am citit ca "When someone you've blocked calls you, they'll be sent right to your voicemail, as if your phone was turned off. This is their only clue that you blocked them. The blocked caller can still leave a voicemail, but it won't show up with your regular messages" (businessinsider.com)

In US posibil sa functioneze altfel sistemul. Daca acesti apelanti nu pot accesa nici mesageria poate vor crede ca mi-am schimbat numarul, si ca actualul e inactiv, tineti-mi pumnii 😂

delfinas
#StarMember & April's Problem Solver

Am testat între cele 2 numere ale mele, Orange și Vodafone. Mi-am blocat nr de VF și m-am sunat de pe el pe Orange. Ei, bine, am primit un ton de ocupat, ca pe vremuri sau ca atunci cand dai respins, fără mesajul "abonatul are telefonul închis ... " și nu a intrat nici mesageria vocală. Am primit doar un mesaj pe telefonul Orange că am fost apelată de un număr blocat.

delfinas
#StarMember & April's Problem Solver

Incearca sa blochezi numarul unui prieten sau al unei rude si il/o rogi sa te sune. Asa testezi exact cum va reactiona mesageria vocala.

arsradu
#StarMember

Ce aplicatii folosesti pentru apeluri si sms? Vad ca cele de la Google au functie de blocare (folosesc o lista comuna, deci o data adaugat intr-o parte, ar trebui sa fie blocat peste tot). Dar nu stiu daca telefonul tau foloseste vreuna dintre ele.

Ca idee, din cate stiu, la apeluri blocate nu-ti intra mesageria. Nu ajunge pana acolo. Apelul e blocat pana sa constate ca ai mesageria vocala.

In caz ca nu ai optiuni (in setarile aplicatiei ar trebui sa fie), o sa ma uit si eu maine sa vad daca gasesc o aplicatie alternativa.

Client Orange

FLo1
#StarMember

@Blue12: Vă las pe voi să decideți faptele: 

1. Un număr blocat (conform scenariului) ține de google/iOS (după caz), adică de telefonul celui apelat, și în nici un caz de operator. Corect?

2. Dacă blocarea nu depinde de operator ci doar de terminal, atunci există varianta mesageriei discrete. Astfel se pot lăsa mesaje vocale fără a fi destinatarul apelat, chiar dacă cel apelat s-ar afla într-o zonă cu semnal, iar setările contului aferent numărului apelat ar fi accesibile. Eu asta am înțeles.

FLo1
#StarMember

@Blue12: Ca o completare din TCG, dacă te ajută:

Screenshot_20240506-215143_Drive.jpg

FLo1
#StarMember

Deci nu ați încercat mesageria discretă. 🙂 E bine de știut. 

Vio73
#StarMember

Salutare!

Nu are treabă operatorul, ci este în funcție de modelul de telefon. Teoretic, nu prea se poate, dar practic,  nu se știe.

Baftă!