anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Prorata pentru internet - trebuie sa mai platesc ceva la factura?

Theoden
Junior
Cu ce ma afecteaza prorata TREBUIE SA MAI PLATESC CEVA LA FACTURA?
As dori cei care raspund sa fie concreti, nu cu genul ca a mai fost pusa intrebarea, iar concret da sau nu, altfel sa se abtina.
Platesc sau nu in plus la factura?
1 Soluţie acceptată‚

Jay
Campion certificat

@Theoden, este una dintre regulile acestei comunități, să nu dublam/ triplam/ etc întrebările. Oricui i se poate întâmpla, din neatenție, dar, incercam sa evităm asta.

 

Eu am auzit in 2 cazuri despre prorata: cand primesti bonus internet nelimitat de ziua ta si cand iti faci un abonament nou.. 🙂

In privința netului nelimitat, fiind un bonus, nu trebuie să plătești nimic.

Prorata inseamna ca de fapt primești mai mult decât ti se spune. Îl primești de ziua ta si, deși ar trebui să fie valabil numai o lună, bonusul este valabil in plus o perioadă, pana la emiterea următoarei facturi.. de aceea i se spune prorata. Sa zicem că ziua ta este pe 25 februarie si factura ta se emite pe 15 martie, netul tau nelimitat ar trebui să fie valabil din 25 februarie până in 25 martie, insa el va fi valabil până în 15 aprilie cand se emite următoarea factura, după ce trece acea lună de bonus. Perioada de prorata inseamna perioada din 25 martie până în 15 aprilie, adică ceea ce depășește luna de cand ai primit bonusul.

Dar, ma repet, fiind un bonus tu nu plătești nimic, doar primești mai mult decât este denumirea bonusului, probabil pentru ca asa este sistemul facut, să se raporteze la data de facturare.

 

Sper ca asta iti raspunde la întrebare si, daca nu m-am exprimat clar (poate m-am pierdut în amănunte), sau vrei sa mai întrebi ceva, revino si completează.. 🙂

Vizualizare soluţie în postul original

9 Răspunsuri 9

delfinas
#StarMember
Deja ti s a raspuns la celalalt topic pe care l-ai deschis pe aceeasi tema. Regula cu dublarea intrebarii se aplica tuturor, e si normal sa nu fie mai multe topice deschise pe aceeasi tema, ca sa se gaseasca toate raspunsurile in acelasi loc, sa le gaseasca mai usor cei interesati. Ti s-a raspuns la celalalt topic deschis de tine pe aceeasi tema. https://comunitate.orange.ro/questions/2268372-inseamna-p...

Theoden
Junior
Pe mine ma intereseaza daca platesc ceva in plus la factura. Stiu ce inseamna prorata doar ca nu stiu daca platesc ceva in plus.

Razvan
#StarMember
Bine ai revenit! Nu plătești nimic în plus la factură, atât timp cât bonusul este gratuit.

Jay
Campion certificat

@Theoden, este una dintre regulile acestei comunități, să nu dublam/ triplam/ etc întrebările. Oricui i se poate întâmpla, din neatenție, dar, incercam sa evităm asta.

 

Eu am auzit in 2 cazuri despre prorata: cand primesti bonus internet nelimitat de ziua ta si cand iti faci un abonament nou.. 🙂

In privința netului nelimitat, fiind un bonus, nu trebuie să plătești nimic.

Prorata inseamna ca de fapt primești mai mult decât ti se spune. Îl primești de ziua ta si, deși ar trebui să fie valabil numai o lună, bonusul este valabil in plus o perioadă, pana la emiterea următoarei facturi.. de aceea i se spune prorata. Sa zicem că ziua ta este pe 25 februarie si factura ta se emite pe 15 martie, netul tau nelimitat ar trebui să fie valabil din 25 februarie până in 25 martie, insa el va fi valabil până în 15 aprilie cand se emite următoarea factura, după ce trece acea lună de bonus. Perioada de prorata inseamna perioada din 25 martie până în 15 aprilie, adică ceea ce depășește luna de cand ai primit bonusul.

Dar, ma repet, fiind un bonus tu nu plătești nimic, doar primești mai mult decât este denumirea bonusului, probabil pentru ca asa este sistemul facut, să se raporteze la data de facturare.

 

Sper ca asta iti raspunde la întrebare si, daca nu m-am exprimat clar (poate m-am pierdut în amănunte), sau vrei sa mai întrebi ceva, revino si completează.. 🙂

Ascary
Campion certificat
BÓNUS, bonusuri, s. n. 1. Gratificație. 2. Avantaj acordat unui client fidel de către o rețea de comunicații, de către un magazin etc. – Din engl. bonus.

Vio73
#StarMember
Prorată înseamnă că ai o porțiune din lună și încă o lună întreagă.

Theoden
Junior
Multumesc, in sfarsit raspunsuri scurre si la obiect. Multumesc.

Razvan
#StarMember
Dacă activezi o extraoptiune la câteva zile după data de facturare, vei plăti prorata plus o lună întreaga de facturare (30 zile). În cazul bonusului, dacă activezi în ziua alocării resurselor, vei primi acest bonus doar 30 de zile, fără prorata, de aceea se recomandă ca bonusul să-l activezi a doua/treia zi după data facturării, ca să te bucuri de el 58-59 de zile, față de 30 zile, ca la prepay.

Vio73
#StarMember
Dacă e prorată la internet, e clar că are o lună și ceva și are un număr mai mare de GB, proporțional cu numărul de zile ce se adaugă unei luni aferente.