anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Procedura de portare în rețeaua Orange

Ascary
Campion certificat
Am un număr de telefon in alta retea și aș vrea să îl porteze în rețeaua Orange. Care este procedura pentru a face acest lucru și eventual ce avantaje as putea avea de pe urma acestei operațiuni?
1 Soluţie acceptată‚

Miha_Z
#StarMember

Daca ai numar de abonat în alta retea si vrei sa te portezi la Orange, poti sa rezolvi totul simplu, cu o singura vizita in magazinele Orange.

Ai nevoie de:

  • carte de identitate/ buletin de identitate/ carte de identitate provizorie;
  • cea mai recenta factura de la operatorul actual (dar nu mai veche de 30 de zile)

 

In anumite situatii, Orange isi rezervă dreptul de a solicita documente suplimentare, cum ar fi o factura de utilitati.

In magazin vei mai completa o cererea de portare si vei primi pe loc o noua cartela SIM, pe care se va porta numarul tau.

 

Aici ai mai multe informații: https://www.orange.ro/abonamente/oferta-portare/

Vizualizare soluţie în postul original

19 Răspunsuri 19

imch
Cunoscător certificat
Buna, pot sa-ti spun ce am facut eu cand mi-am portat 3 numere la Orange acum cativa ani. Primul pas a fost sa ma duc intr-un magazin Orange sa ma interesez de oferta de portare. Ofertele se schimba, la fel si beneficiile atasate lor. Eu am avut atunci ca beneficiu dublarea traficului de internet inclus in abonamentul dorit si telefoane la preturi mai accesibile. Cum mi-a placut oferta de portare am decis ca vreau sa trec la Orange si a fost necesar sa revin cu o factura recenta de la fostul operator si cu cartea de identitate. Am completat o cerere de portare si am primit cartela SIM si un numar de telefon provizoriu. De toate demersurile s-au ocupat cei de la Orange. Cand portarea a fost finalizata am fost anuntata de cei de la Orange. A fost extrem de simplu. Imi imaginez ca si la PrePay ar trebui sa fie la fel.

Miha_Z
#StarMember

Daca ai numar de abonat în alta retea si vrei sa te portezi la Orange, poti sa rezolvi totul simplu, cu o singura vizita in magazinele Orange.

Ai nevoie de:

  • carte de identitate/ buletin de identitate/ carte de identitate provizorie;
  • cea mai recenta factura de la operatorul actual (dar nu mai veche de 30 de zile)

 

In anumite situatii, Orange isi rezervă dreptul de a solicita documente suplimentare, cum ar fi o factura de utilitati.

In magazin vei mai completa o cererea de portare si vei primi pe loc o noua cartela SIM, pe care se va porta numarul tau.

 

Aici ai mai multe informații: https://www.orange.ro/abonamente/oferta-portare/

Vio73
#StarMember
Se oferă mult mai multe facilități la portare decât la abonare sau prelungire. O spun asta din perspectiva unui abonat foarte vechi al Orange. De regulă se oferă trafic dublu față de ce există la reprelungire, plus un discount la abonament și reduceri consistente la telefoane.

Jay
Campion certificat
În principiu se pune accent pe net dublu si preturi reduse la telefoane.. portarea este unul dintre cazurile in care eu as merge direct la Orange sa vorbesc.. fata de acum mulți mulți ani, imi place ca nu mai tb sa prezinți si contractul casei.. ci, doar buletinul si o factura recentă de la actualul furnizor..

Vio73
#StarMember
Așa este, dar nu este în regulă să oferi mult mai multe unuia pe care îl aduci acum, față de unul foarte vechi, pe care poți să-l pierzi.

Miha_Z
#StarMember
Avantajul la portare e oferta net superioara pe care ti-o ofera in calitate de nou venit in retea.

Vio73
#StarMember
Probabil că se bazează foarte mult pe faptul că mulți dintre clienții existenți nu vor părăsi rețeaua oricum, atunci când oferă mult mai mult unui nou venit. Din păcate, această strategie, este de multe ori greșită.

Razvan
#StarMember
Pe termen scurt, strategia da roade, prin creșterea numărului de abonați și implicit a bazei, însă pe termen lung, s-ar putea ca actualii abonați mai vechi sa plece din rețea.

Miha_Z
#StarMember
Eu sunt client vechi si din cauza obisnuintei nu m-as muta la alt operator. In plus sunt multumita de semnal si de noua politica a firmei de aprecierea a abonamatilor cu vechime si ma refer la beneficiul ofertei de internet.

Vio73
#StarMember
Nu vorbim aici de noi, pentru că majoritatea nu ar pleca (logic). Analizând însă la scară mare, lucrurile nu stau pentru toți la fel.

Alex_G_
Cunoscător
In momentul in care te portezi companiile oferă destul de multe avantaje. Bine este sa urmărești aceste oferta ca ele se mai schimba. Fie poți lua un telefon la preț special dacă te portezi și îți faci un abonament, fie primesti mai multe resurse de internet in special, minute naționale, mesaje.

Jay
Campion certificat
Cu siguranta direct la Orange Shop vei iesi cel mai bine... cred ca pe net nu gasesti tot ce poti obtine, ca ar vedea si concurenta :)... Eu am portat-o recent pe matusa mea, am vorbit la Orange, mi-au spus ce variante am cu si fara telefon si, dupa ce am spus ok, le-am dat un CI si o factura recenta de la celalalt furnizor de telefonie.. A durat cateva zile procedura, iar, la termenul scadent nici n-a mai trebuit sa restarteze telefonul, a fost sunata de o cunostinta pe numarul portat si a sunat direct telefonul despre care stia ca are numar provizoriu..

Vio73
#StarMember
La Shop sau ofertă prin Serviciul Clienți. Mai există și acele oferte regionale/zonale, care pot fi foarte bune.

Florin_D
Cunoscător certificat
Eu sunt unul din cei care au migrat din alta retea cu mumarul de telefon acum ceva vreme si imi aduc aminte ca mi s-a cerut o factura de utilitati si o copie de buletin care de fapt mi-a fost facuta in magazin, iar factura am trimis-o pe mail-ul persoanei din magazin si a fost totul ok. Portarea s-a facut in maxim 3 zile de la inceierea contractului fara nici un fel de problema de la vechea companie a mea. Am auzit cel putin la vremea respectiva ca existau alte companii de telefonie mobila care nu prea vroiau sa faca portarea pe diferite motive, dar nu am avut eu problema asta intrucat nu veneam din de la compania respectiva. In prezent nu cred ca mia exista aceasta problema la portarea unui numar de telefon. Portarea se poate face indiferent daca esti sau nu in perioada contractuala, dar cu plata restului de luni de abonament la reteaua de unde vii asta daca mai exista perioada contractuala. eu mai aveam cred ca una sau doua luni la vechea companie, iar ultima factura a venit cu costul ultimelor luni contractuale.