anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Nu pot primi SMS cu cod OTP ING dupa portare

AlexD84
Junior

Salut,

Inainte de a posta, am cautat prin comunitate, dar nu am găsit o soluție.

Azi la ora 14:26 s-a finalizat portarea de pe prepay Vodafone pe abonament Orange.

Primesc tot felul de SMS-uri de la Orange, numere scurte, dar nu reușesc sa primesc de la ING care știu ca are caller ID.

La fel nu am primit nici de la Sameday, care da și SMS și mail când ajunge un colet la locație. Și ei au caller ID afișat, în loc de număr de telefon.

Este vreo setare care-mi scăpa sau chiar dacă portarea s-a finalizat încă mai durează pana se propaga complet tot acest setup?

Menționez ca am sunat la banca si mi-au confirmat ca SMS-ul a plecat din gateway-ul lor, și am discutat și cu un operator Orange care m-a îndrumat tot spre banca.

Mulțumesc,

Alex

1 Soluţie acceptată‚

@AlexD84: Bun venit în Comunitatea Orange. Exact cum ai constatat, procesul de portare cuprinde mai multe etape, iar serviciile vor fi activate în etape, de-a lungul a mai multor zile. Din păcate serviciile privind recepția SMS-urilor de la numere scurte va fi printre ultimile. Nu prea ai ce face, fiind un proces în derulare și care se finalizează doar după ce toate serviciile sunt activate. Din acest motiv ți s-a oferit și acel SIM cu număr temporar.  Te așteptăm pe topic cu informații actualizate despre starea procesului de portare. Numai bine. 

Vizualizare soluţie în postul original

9 Răspunsuri 9

AlexD84
Junior

Salut,

Am verificat numărul pe portabilitate.ro si încă apare la vechiul operator. Posibil sa nu se fi propagat complet migrarea asta.

Alex

@AlexD84: Bun venit în Comunitatea Orange. Exact cum ai constatat, procesul de portare cuprinde mai multe etape, iar serviciile vor fi activate în etape, de-a lungul a mai multor zile. Din păcate serviciile privind recepția SMS-urilor de la numere scurte va fi printre ultimile. Nu prea ai ce face, fiind un proces în derulare și care se finalizează doar după ce toate serviciile sunt activate. Din acest motiv ți s-a oferit și acel SIM cu număr temporar.  Te așteptăm pe topic cu informații actualizate despre starea procesului de portare. Numai bine. 

Salut,

Da, am primit un SIM cu număr temporar care azi a fost suprascris cu numărul meu.

Apeluri primesc fără probleme și la fel și SMS-uri, mai puțin pe cele enumerate anterior.

O sa aștept pana luni, inclusiv, asa cum e menționat în hârtiile primite de la operator, aceea fiind data marcata pentru finalizare.

O sa revin cu un update.

Mulțumesc, 

Alex

Din păcate acestea sunt etapele portării și este specific fiecărui număr portat, adică nu o întâmplare manifestată doar în cazul tău.  Nu uita și de un restart necesar, cel puțin zilnic, pentru actualizarea serviciilor activate între timp. Revino pe topic după ziua de luni cu noi informații. 🙂

arsradu
#StarMember

Doar de confirmare, esti client Orange Romania SA sau Orange Romania Communications (fostul Telekom Fix). N-ar fi rau sa verifici, in caz ca are importanta in contextul asta.

Client Orange

Cf. contract, este Orange România S.A.

Vio73
#StarMember

Salutare!

Dacă abia ieri s-a făcut portarea, va mai trece ceva vreme până vei avea toate funcțiile necesare disponibile, îți dai seama. Deci mai ai puțină răbdare. Dacă într-o săptămână sau două nu se întâmplă, atunci iei legătura cu ei din secțiunea Contact: 

https://www.orange.ro/contact/

Succes! 

AlexD84
Junior

Salut,

Se pare ca acum vin și SMS-urile de la banca, si nu numai.

In plus, acum si numărul apare ca fiind portat.

Initial am crezut ca e o chestie rapida portarea, dar de fapt trebuie avuta răbdare pana când se propaga noua schimbare.

O zi buna,

Alex

Cum menționam inițial, portarea  este un proces etapizat și nu se întâmplă la un moment "t". Așa cum a fost menționat și în scriptele primite, până luni vei fi portat cu toate serviciile asociate numărului. Dacă e mai repede, cu atât mai bine. 

În loc de epilog: Bun venit în Orange și te așteptăm aici în Comunitatea Orange și cu alte contribuții, idei, soluții cu și despre tehnologie. Weekend plăcut.