anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Minutele internationale Mobil (Abonament Orange Me 11) pot fi folosite si pt a suna in Norvegia?

Flavia-Emma_1
Junior
Buna ziua !
Ma poate ajuta cineva , va rog cu mai multe detalii?
Am un abonament ORANGE ME 11 , in care am si serviciul de minute internationale , as fi interesata sa stiu daca aceste minute se aplica si pt Norvegia ( mobil ) pt ca nu as vrea sa ma trezesc cu o ditamai factura la sfarsit de luna.
De asemeni , daca stiti cumva , avand si serviciul de de minute in roaming activ , daca ajung in Norvegia cartela va fi inca activa si daca voi putea suna in tara fara probleme.
Mentionez faptul ca am fost in Turcia , stiind ca am toate serviciile active ( minute , roamingul activ) si m-am trezit ca nu puteam suna sau sa fiu sunata , neefind informata ca Turcia este o exceptie , sa zic asa ...
Multumesc frumos pt toate raspunsurile
1 Soluţie acceptată‚

FLo1
#StarMember
@Flavia: Da, bineinteles. Intrucat Norvegia nu e in UE, dar face parte din SEE. Daca vrei, pentru mai multa convingere, intreaba un consultant Orange printr-una din variantele de contact de pe www.orange.ro/contact . Daca raspunsul de mai sus a lamurit neclaritatile ce le aveai, marcheaza-l ca solutie. Te asteptam in Comunitate si cu alte subiecte.

Vizualizare soluţie în postul original

7 Răspunsuri 7

FLo1
#StarMember
@Flavia-Emma:Bun venit in Comunitate. SEE reprezintă Spațiul Economic European compus în acest moment din statele membre ale Uniunii Europene, Islanda, Liechtenstein și Norvegia. Abonamentele cu acces la serviciul roaming în Spatiul Economic European (statele membre UE, Islanda, Liechtenstein si Norvegia) îti ofera posibilitatea de a utiliza resursele nationale incluse (minute, SMS, MB) pentru comunicatii în roaming initiate si terminate în retelele operatorilor din SEE. Astfel, vei putea utiliza resursele abonamentului tau si în roaming, când te conectezi la operatorii din tarile aflate în Spatiul Economic European. Deci poti folosi resursele abonamentului tau si apeland spre Norvegia (de ex) dar si invers, din Norvegia (tu fiind in roaming). Cu Turcia este alta poveste, aceasta nefiind in SEE. De aceea politica se aplica diferit in cazul Turciei. Gasesti detalii si pe: https://www.orange.ro/roaming/zona-1-see/ https://www.orange.ro/servicii/apeluri-internationale/ Daca mai ai nelamuriri revino cu intrebari suplimentare.

Flavia-Emma_1
Junior
Sa inteleg ca desi abonamentul specifica faptul ca minutele mele internationale sunt valabile pe mobil UE se pot folosi si pt SEE , adica Norvegia fara a implica costuri suplimentare .... aici ma refer cand sunt in tara , nu pe roaming ...

FLo1
#StarMember
@Flavia: Da, bineinteles. Intrucat Norvegia nu e in UE, dar face parte din SEE. Daca vrei, pentru mai multa convingere, intreaba un consultant Orange printr-una din variantele de contact de pe www.orange.ro/contact . Daca raspunsul de mai sus a lamurit neclaritatile ce le aveai, marcheaza-l ca solutie. Te asteptam in Comunitate si cu alte subiecte.

Razvan
#StarMember
Înainte de a efectua un apel internațional în SEE, verifică întotdeauna dacă prefixul tău, este pe lista de apeluri taxabile. Observ că pe Norvegia nu taxabile, însă nu se știe niciodată.

Flavia-Emma_1
Junior
Si unde este aceasta lista pt ca am tot cautat-o , dar gasesc multe info si nimic concret. Acum se ia in functie de prefix ? Am fost anul trecut in Bulgaria , am sunat la orange sa ma asigur ca am si roaming activ dar si serviciul de minute in roaming , mi s-a spus ca da , totul este in regula , am ajuns in Bulgaria am patit acelasi lucru ca in Turcia , nu semnal , nu puteam sa sun , daramite sa fiu sunata , cu toate ca mi s-a spus ca pot pleca linistita. De ce nu gasesc ceva concret?!

DanielaH
Moderator
Flavia, găsești aici https://www.orange.ro/prefixe/ lista cu prefixele internaționale care nu consumă din resursele incluse în abonament sau opțiune.

Flavia-Emma_1
Junior
Da , vad ca Norvegia nu se regaseste