anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Inlocuire abonament de pe un numar de telefon pe altul

Daniela77
Junior entuziast

Buna ziua ,

De ce nu se poate inlocui (muta) un abonament de pe un numar de telefon pe altul?!

Cei de la Orange imi spun ca e imposibil...de ce?!!!

Plata o fac eu de pe factura mea...nu inteleg de ce le este atat de greu sa schimbe

18 Răspunsuri 18

arsradu
#StarMember

Salut,

La Orange nu se poate activa un abonament pe un numar deja existent. Din cate stiu, asa a fost dintotdeauna. 
Nu stiu daca este neaparat tehnic imposibil, dar procedural nu se face. 

Client Orange

Daniela77
Junior entuziast

La Orange de peste 20 de ani de abonat , am intalnit multe situatii care "nu se pot face",dar practic se pot , depinde ce operator prinzi si cat de bine pregatit este acela

delfinas
#StarMember & April's Problem Solver

De ce  doresti sa faci asta? De ce nu renunti la unul din abonamente, sa ramai cu cel de care ai nevoie?

Practic am nevoie de ambele

delfinas
#StarMember & April's Problem Solver

Si atunci, de ce vrei sa faci schimbarea asta?

tata-are un abonament,(el a avut vesnic telefon cu taste,i-am facut cadou abonament si telefon)

fiul-are cartela

Tata a pierdut tel si abonamentul( sau i-a fost furat),nu stiu exact,insa ne gandeam sa faca  schimb intre ei.

N-ar fi mai simplu sa ceri un alt SIM cu acelasi numar, si eventual sa iei un alt telefon cu butoane pentru tatal tau, si sa ramana fiecare cu numarul lui?

Client Orange

RafaHelper
#StarMember

Buna @Daniela77

Asa sunt făcute regulile, iar aceasta schimbare nu este posibila așa cum o vrei tu. Daca dorești un abonament nou pe acel număr se poate transfera numărul la tine si mai apoi iți alegi un nou abonament.

Vezi aici cum poți transfera acel număr la tine: https://www.orange.ro/help/cum-pot-s-fac-o-schimbare-de-titular-79

Mersi de sfat

Cu drag, sa ne spui daca ai reușit.

FLo1
#StarMember

@Daniela77: Într-adevăr, la Orange se pot face multe (comparativ cu alți operatori de telefonie), însă o rocadă între două abonamente (chiar dacă ar avea aceiași vechime și titular) NU se poate face. Dacă dorești modificarea într-un anumit sens al unuia dintre ele sau al ambelor abonamente, aceasta DA, se poate face printr-o solicitare în acest sens, sau chiar direct de pe contul tău.

Pololică
#StarMember

Buna!

Sa inversezi beneficiile intre abonamente nu (procedural vorbind), doar prin renegociere sau cedare se pot modifica resursele.

Recomandarea ar fi sa verifici perioadele contractuale ale celor doua numere si, daca este in apropierea terminarii perioadelor minime, poti cere o fidelizare cu resursele dorite pe fiecare numar.

PS: ca o paralela privind procedurile: Digi sunt singurii care accepta ceva similar, in sensul ca, daca ai un abonament la ei si vrei sa-l schimbi cu alt numar (prin portare), se poate face acest lucru (adica se trece ca numar temporar numarul deja existent si schimbarea lui cu noul numar la data portarii). Nu stiu care este baza legala, dar sunt singurii care accepta.

@Pololică este foarte simplu si logic, sunt aceleași abonamente de cand exista pe piața.

Or fi, dar au ramas cu 3 abonamente DON (nelimitatele) din cele 6: 2E, 3E si 10E redus la 5 (daca e nevoie, pun artiolul din contract pentru cel de 10E redus la 5E, desi l-am postat intr-un raspuns de-al meu pe aici). Am doua numere: unul de 2E si unul de 10E si vreau sa le schimb intre ele (Nr 1 cu resurse de 2 si Nr 2 cu resurse de 1) nu stiu in ce masura se poate. Cam asta ar fi singura nalamurire daca se poate la vreun operator fara renegociere (asta in conditiile in care implementarea a fost cea corecta de la inceput).

Cred ca aici e discutia: numerele sa aiba resursele vice-versa.