anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Doresc să renunț la un abonament, dar vreau să păstrez numărul pe unul din celelalte abonamente

gherghise4n4nge
Începător
Am trei abonamente. Unul se încheie în aprilie. Doresc să renunț la acest abonament, dar vreau să păstrez numărul pe unul din celelalte abonamente.
1 Soluţie acceptată‚

Jay
Campion certificat
Salut! Nu merge ceea ce vrei tu. Si eu am vrut sa fac asta si mi s-a spus ca nu merge din punct de vedere tehnic. Folosesc 2 abonamente, unul este foarte vechi si unul are un numar preferential, pentru care am platit o taxa si am vrut sa pastrez numarul mai recent cu vechimea celuilalt, deci sa fac schimb intre ele si asta a fost raspunsul primit, desi nu inteleg de ce nu se poate.. asa cum merge sa schimbi numarul pe care il folosesti cu alt numar preferential, contra cost, nu vad cu ce e diferita situatia, dar, nici nu sunt un as in tehnologie.. In mintea mea e acelasi lucru.. daca merge in varianta ca am un numar de telefon si vreau sa-l schimb, platesc o taxa si gata, la fel ar trebui sa mearga si schimbul.. deci, il poti pastra cum a spus delfinas, la prepay. Ai raspunsul oficial Orange in acest topic mai vechi... https://comunitate.orange.ro/questions/2175760-schimbare-numere-telefon

Vizualizare soluţie în postul original

5 Răspunsuri 5

delfinas
#StarMember & April's Problem Solver
gherghise4n4ngelic4, bun venit in Comunitate!!! Nu cred că poți face rocada între numere. Îl închizi pe cel care "expiră" in aprilie și păstrezi numărul pe cartelă prepay. Când se termină perioada contractuală pt unul din cele 2 abonamente rămase, îl închizi și poți trece prepay ul pe abonament. Ce vrei tu e ca și cum ai închide un abonament înainte de terminarea perioadei contractuale. Dacă pe acel abonament ai obținut o ofertă/reducere sau ai rate de plătit pt un telefon, e complicat să-l închizi. Va trebui sa plătești ratele rămase și diferențele de preț pt abonament și telefon.

Jay
Campion certificat
Salut! Nu merge ceea ce vrei tu. Si eu am vrut sa fac asta si mi s-a spus ca nu merge din punct de vedere tehnic. Folosesc 2 abonamente, unul este foarte vechi si unul are un numar preferential, pentru care am platit o taxa si am vrut sa pastrez numarul mai recent cu vechimea celuilalt, deci sa fac schimb intre ele si asta a fost raspunsul primit, desi nu inteleg de ce nu se poate.. asa cum merge sa schimbi numarul pe care il folosesti cu alt numar preferential, contra cost, nu vad cu ce e diferita situatia, dar, nici nu sunt un as in tehnologie.. In mintea mea e acelasi lucru.. daca merge in varianta ca am un numar de telefon si vreau sa-l schimb, platesc o taxa si gata, la fel ar trebui sa mearga si schimbul.. deci, il poti pastra cum a spus delfinas, la prepay. Ai raspunsul oficial Orange in acest topic mai vechi... https://comunitate.orange.ro/questions/2175760-schimbare-numere-telefon

Viocat
Senior certificat
De ce nu faci asa: "poți solicita schimbarea numărului de telefon: fie prin apel gratuit la numărul 300 - Serviciul Clienţi fie poţi trimite o cerere semnată şi/sau ştampilată prin intermediul secţiunii Contact (documentul trebuie scanat sau fotografiat şi trimis sub forma de fişier ataşat) sau prin intermediul numărului de fax 021 203 34 13 (in acest caz, cererea trebuie insotita de copia Cartii de Identitate) E bine de ştiut că: schimbarea numărului de telefon îți permite să păstrezi abonamentul pe care îl ai, oferta de care ai beneficiat şi toate avantajele date de vechimea în rețea. schimbarea numerelor de telefon între ele nu este posibilă, din motive tehnice, chiar dacă ambele abonamente asociate acestor numere de telefon sunt active pe numele aceluiaşi titular. Poți însă să soliciți, apel la Serviciul Clienţi, modificarea abonamentului actual al fiecărui număr de telefon." Preluat de aici: https://www.orange.ro/help/cum-pot-s-mi-schimb-numrul-de-telefon-78

delfinas
#StarMember & April's Problem Solver
Viocat, tu citesti ce postezi? Mie mi se pare ca sustii ca se poate face schimbarea de numere intre ele. Ce intelegi din: "schimbarea numerelor de telefon între ele nu este posibilă, din motive tehnice, chiar dacă ambele abonamente asociate acestor numere de telefon sunt active pe numele aceluiaşi titular." ?

Viocat
Senior certificat
Delfinas asta e postat pe help orange. Tu intelegi ce vrei ti-am dat si sursa. Fiecare pricepe ce vrea