anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

De ce se taxeaza separat apelurile de tip conferinta in alte retele (sau cu participanti din alte retele)?

Neaplicabil
Hello,

Stiu ca probabil nu se va face nimic in sensul asta. Nici nu stiu de ce mai incerc. Dar eram doar curios de cateva chestii:
1. de ce nu se pot face apeluri de tip conferinta pe prepaid?
2. de ce se taxeaza separat (si destul de mult) apelurile de tip conferinta pe abonament chiar si atunci cand ai minute nationale incluse?

In afara de "asta e politica Orange" ("si nu vrem s-o modificam pentru ca ne aduce profit fara niciun fel de efort"), care permite taxarea "prin surpriza" a noilor clienti care nu stiau ca la Orange e altfel (cred ca e singurul operator la care apelurile de tip conferinta au un alt "statut" fata de restul apelurilor), mai e vreun motiv pentru care in continuare apelurile de tip conferinta sunt taxate separat?

Ce ma intereseaza mai mult este asa:
1. exista vreun impediment de ordin tehnic pentru care nu se poate activa apelul de tip conferinta pe prepaid? Nu ca as vrea sa platesc la tarif standard pentru asta, asa ca, dintr-un anume punct de vedere, e mai bine ca nu exista serviciul pentru prepaid. Dar ca idee, exista vreun impediment de ordin tehnic pentru care acest serviciu nu se poate activa pe prepaid?
2. cum se face (tehnic) un apel de tip conferinta? E vreo diferenta intre a apela fiecare membru al conferintei individual (indiferent de reteaua in care se afla ei) si a-i apela pe toti odata si a face conferinta?
Exista vreun motiv pentru care apelurile de tip conferinta TREBUIE sa fie taxate separat? Costa mai mult pe factura Orange-ului? Plateste Orange ceva in plus pentru acele apeluri de tip conferinta in alte retele? De ce apelurile normale in alte retele pot sa retraga din minutele incluse in abonament, dar apelurile conferinta nu?

As aprecia foarte mult un raspuns, si as vrea un raspuns diferit de "copy-paste standard". Nu vreau sa aud "decizie de business". Vreau sa inteleg de ce. E vreun motiv intemeiat pentru asta? Sau e doar pentru ca ofera un profit foarte usor companiei? E o intrebare foarte simpla la care vreau un raspuns la fel de simplu.
24 Răspunsuri 24

FaraUnID
Campion certificat
De ce se taxeaza separat apelurile de tip conferinta in alte retele? - Din acelasi motiv pentru care servicul MMS este taxat extra desi utilieaza pachetul de date din abonament. - Din acelasi motiv pentru care serviciul Apel Video era / este taxat extra desi utilizeaza pachetul de date din abonament. #FoameDeBani si Reteaua #1

Neaplicabil
Da, pai asta nu inteleg. Nu e conferinta un feature al telefonului? De ce suntem taxati extra pentru asta?

Anonim
Neaplicabil
Pentru ca se poate. 🙂

FLo1
#StarMember
@arsradu: Simplu. Pentru că cei care-l folosesc nu se uită la bani (cheltuieli), iar ceilalți nu au nevoie de acest serviciu. Iar cât se poate profita.... de ce nu?

Razvan
#StarMember
Pentru că este un serviciu care mai poate fi taxat adițional, pe lângă minutele nelimitate introduse în ofertă odată cu revoluția Cosmote, altfel ai fi plătit în continuare apelurile naționale care nu ar fi fost incluse în pachet.

Anonim
Neaplicabil
Se taxeaza extra din cauza abuzurilor din trecut. Una e sa folosesti un serviciu in limita bunului simt si alta e sa-l folosesti de dimineata pana seara, non-stop, doar pentru ca se poate. Din cate stiu, trebuie sa multumim taximetristilor care stateau in conferinta de cand intrau in tura, pana la sfarsitul programului, doar pentru ca era era gratis. Dupa abuzuri de genul asta, au inceput companiile de telecom sa taxeze suplimentar apelul in conferinta sau chiar sa il dezactiveze by default.

Neaplicabil
Din cauza tarifelor de interconectare... e o adevărată filosofie în spatele acestei povești: la începutul telefoniei mobile când aveai doar voce și SMS rețeaua din care se iniția un apel plătea rețelei unde era numărul apelat un tarif de interconectare care nu era deloc modic. Și se făceau bani frumoși din această treabă până când clienții s-au organizat în bisericuțe (dacă erai client nou te uitai înainte de a alege rețeaua unde sunt cei pe care-i suni mai des).

Neaplicabil
Cristi, mersi frumos de raspuns. Daca e corect, si asta a fost/este motivul, as vrea o confirmare si din partea Orange. De curiozitate, acei taximetristi aveau cumva abonamente cu minute nationale NELIMITATE? Pentru ca, daca da, nici nu-i de mirare. Nu le iau apararea, dar ce ar trebui sa faca in toiul noptii, asteptand clientii intr-o parcare? Normal ca o sa se sune intre ei. Nu pot sa-si sune familie, pentru ca probabil dorm la ora aia. Asa ca, evident, se suna intre ei. Si, mai e o chestie, minutele alea nu sunt gratuite. Sunt incluse in abonament. Platesti pentru ele. Deci nu mi se pare deloc iesit din comun sa vrei sa le folosesti. De-aia am intrebat daca e vreo diferenta intre a apela toate numerele simultan, si a face conferinta cu ele. Pentru ca eu n-o vad. Si daca poti sa apelezi simultan mai multe numere, si nu te taxeaza suplimentar (by the way, ala, mai degraba, mi se pare un "abuz" din partea operatorului, nu cei care sunt mai degraba creduli si vor sa-si foloseasca minutele din abonamentele "nelimitate"), nu vad de ce ar trebui sa te taxeze suplimentar pentru conferinta. De asemenea, din cate stiu eu, Orange e singurul operator care taxeaza suplimentar pentru conferinta. Si ma indoiesc ca toti taximetristii erau pe Orange si toti sunau in alte retele. Daca nu, atunci ma uit la ceilalti operatori care inca au serviciul asta si n-au saracit din cauza lui. N-au dat faliment. Nu stiu, din punctul meu de vedere, "nelimitat" si "abuz" n-au ce cauta in aceeasi propozitie. Nu reimaginam limba romana. Nelimitat, conform DEX, inseamna fara limita (https://dexonline.ro/definitie/nelimitat). In momentul in care pui o limita, orice limita, oricat de sus, nu mai e nelimitat. Logic, nu? Daca nu te tine sa livrezi ceea ce promiti, nu-ti mai fa reclama. Asta, din cate stiu, se numeste reclama mincinoasa, nu? Ori oferi nelimitat PE BUNE (si atunci n-are de ce sa te mire cand vei avea foarte multe apeluri), ori nu mai folosesti cuvantul "nelimitat" in contractele pe care le dai oamenilor sa le semneze. E atat de simplu. Nu poti sa fii si popa si hot, in acelasi timp. Nu le poti avea pe amandoua. Nu poti sa vinzi "nelimitat-ul din padure", si pe urma sa consideri "abuz" cand oamenii chiar te iau in serios. Daca nu e nelimitat, atunci scrie "ai X minute", oricare ar fi acel X, oricat de sus. Dar nu mai scrie "nelimitat" daca nu poti sa oferi acel "nelimitat". Nelimitat "in limita bunului simt", e o prostie, din punctul meu de vedere, si o contradictie in termeni. Plus ca nu te poti baza pe "bunul simt" al nimanui (pentru ca depinde de la persoana la persoana) in momementul in care lansezi o oferta de genul asta pe piata. Solutia, daca asta e problema, e una care rezolva mai multe lucruri in acelasi timp: nu mai comercializezi abonamente cu minute "nelimitate" daca n-ai de gand sa le oferi. In felul asta: 1. oamenii stiu la ce se baga in momentul in care semneaza contractele alea 2. nu-si fac iluzii aiurea 3. apreciaza transparenta si corectitudinea 4. nu se intind mai mult decat le e plapuma (pentru ca nici n-ar avea cum). Cum am zis si mai sus, daca nu te tine sa oferi ceea ce promiti, nu mai vinde "blana ursului din padure". E atat de simplu.

Neaplicabil
@Alterego, asa e. Dar intrebarea mea ramane: doar Orange are facturi de platit? Doar Orange are tarife de interconectare? Doar Orange are abonamente cu "minute nelimitate"? Doar Orange ofera conferinta? NU! Atunci, de ce doar Orange taxeaza suplimentar apelurile de tip conferinta?

FLo1
#StarMember
Radule, moralitatea ta e pe masura naivitatii (si nu mi-o lua in nume de rau). Sunt de acord cu tine, dar cum sa faci profit altfel decat ”vânzând blana ursului din pădure”? Dacă ”nelimitat” dă bine la marketig și ”5G” sună mai bine decât 2G sau 3G sau EDGE, deschizând muuult mai larg portofelul clientului. Sunt cuvinte magice, iar cei din vânzări de aceea le folosesc. Că nu își respectă ”promisiunile” din ”pomelnicul” pe care îl semnează cu tine.... este o altă poveste. De când se știe, de altfel, cei care caută profitul sunt purtători de ”cornițe și coadă”, nicidecum ”tiara și aripi”. 🙂

Neaplicabil
@Flo, esti tare! :))) Ai tu umorul tau specific, ca in reclama aia la Schweppes: "un pic mai intepator". :)) Si da, ai dreptate. Nu pot sa te contrazic. Ca mi-ar placea sa existe mai multa transparenta si corectitudine in sensul asta, aia e alta treaba. Dar da, ca "strategie de marketing" cu siguranta nu e necunoscuta, si Orange nu e singurul operator care o practica.

FLo1
#StarMember
Radu: Și ca să-ți mai explic încă una învățată tot din relația cu Orange: nu ești tu dacă nu te-ai ”ars”. Abia apoi începi și învățând devii ceea ce ești: ”arsradu”.

Neaplicabil
Looool! :)))) Ok, acu' v-a trebui sa-mi schimb username-ul. Buna asta... Foarte buna. :))

FaraUnID
Campion certificat
Persoane care utilizeaza resursele in mod abuziv si in scopuri mai putin legitime, au existat, exista si vor exista, pentru ca aceste este nivelul lor maxim. Atat pot, atat fac! In trecut au exista campanii de genul "xx zile de internet mobil gratuit nelimitat" atat in reteaua #1 cat si in reteaua #2. La momentul respectiv citeam pe Softpedia utilizatori care semnalizau faptul ca au cate 3 - 4 SIM-uri active simultan pentru a vedea cat duce nelimitatul si daca pot sa termine nelimitatul !!! JESUS CHRIST - Adica acei oameni sunt vii printre noi, respira acelasi are cu noi, posibil sa fie asistati social din banii nostri. Persoanele care fac abuzuri de genul acesta pot fi restrictionate individual, la nivel de cont, fara a afecta si utilizatorii de buna credinta. Da' vedeti voi, din punctul de vede al retelei #1 este mult mai simplu sa vina si sa ne scuipte pe toti in ochi, dupa care sa ne spuna ca trebuia sa ne deschidem umbrela.