anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

De ce am perioada contractuala așa de mare?

Ascary
Campion certificat
Salut prieteni. Verificând ieri în My Orange perioada contractuala sa vad cate luni mai am,am văzut că aceasta este peste 24 de luni de la data ultimei prelungiri,după cum vedeți și voi in captură. Știți oare de ce?
1 Soluţie acceptată‚

Razvan
#StarMember
Pana în luna aprilie 2019, toate contractele Orange se prelungeau pe 24 de luni + perioada rămasă din contractul existent, dar nu mai mult de 30 de luni.

Vizualizare soluţie în postul original

14 Răspunsuri 14

Vio73
#StarMember
Probabil vreo eroare în My Orange sau ceva neactualizat.

Razvan
#StarMember
Pana în luna aprilie 2019, toate contractele Orange se prelungeau pe 24 de luni + perioada rămasă din contractul existent, dar nu mai mult de 30 de luni.

Razvan
#StarMember
Depui o sesizare la Orange_helper pe Softpedia și apoi te vor suna din departamentul Reclamații și îți vor anula lunile în plus la perioada contractuală existenta (6 luni în plus).

Vio73
#StarMember
Exact, de asta uitasem. Așa este, erau prelungite pe 30 de luni, dacă cereai reprelungire în timpul perioadei contractuale.

Ascary
Campion certificat
Aha. Țin minte că anul trecut când luasem telefonul,cu banii jos,am mai prelungit abonamentul cu 2 ani,(fiind destul de mic ca valoare) ca sa mai scad din prețul telefonului vreo 400 de lei daca îmi aduc aminte. Asta înseamnă că la cele 24 de luni s-au mai adăugat și lunile rămase din abonamentul anterior. Eu crezusem că noul abonament pleacă de la zero luni. Multumesc

Ascary
Campion certificat
Abonamentul expira la anul cam pe vremea asta,mă refer la cele 24 de luni,pot să-l contactez pe Orange Helper cu vreo 3 -4 luni înainte de expirarea pentru anularea lunilor rămase? Sau sa o fac acum?

RafaHelper
#StarMember
Salut @Ascary, De curiozitate, nu iti apare in cont si data activarii abonamentului?

Razvan
#StarMember
@ascary, îți recomand să o faci acum și îți vor corecta perioada minimă contractuală.

Ascary
Campion certificat
Ba da Rafa,acum vreo 18 ani in urma :) Merci Răzvan,ii trimit un PM Helperului.

RafaHelper
#StarMember
@Ascary, la mine data minima de expirare a contractului aproape concide cu data de activare a abonamentului, desi prelungirea contractului s-a facut cu o luna si 7 zile inainte. De exemplu: - am activat un abonament pe data de: 08-03-2016 - am prelungit pe 04-02-2018 - data de expirare este pe 10-03-2020

Ascary
Campion certificat
Am înțeles. Pe acest număr datele sunt cele din captură cu perioada aceea uriașă 🙂

Neaplicabil
Abonamentul se prelungește tacit . Nu ? . Eu așa am în contract . Bănuiesc că și resursele rămâne la fel . De ce tot reprelungiti câtă vreme el se poate menține nelimitat .

Ascary
Campion certificat
Tocmai ce am zis mai sus ,ca sa mai pot scădea niste bani din prețul telefonului la prelungire.

Neaplicabil
Telefon îți iei de la Emag, de la Altex, de la zecile de firme care le comercializează la preturi normale nu bisnitareala ca la firmele de telefonie mobila . Nu o să iau niciodată de la operatorii de rețele . Adică Orange consideră că un nou venit nu prezintă garanții timp de un an jumate sa cumpere în rate și după aia eu să iau de la ei telefon ? Ar fi de poveste .Un pic de demnitate mă copii, nu v-ar strica deloc .