anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Daca achizitionez un telefon la abonament se mai mareste perioda contractuala?

Manole
Începător
buna seara. doresc sa aflu daca achizitionez un telefon la abonament se mai mareste perioda de abonament cu inca 24 de luni daca eu in vara cand am prelungit abonamentul n-am achizitionat un telefon?
1 Soluţie acceptată‚

Razvan
#StarMember
La achiziția telefonului, vei avea o nouă perioadă contractuală de 24 de luni. Nu se mai cumulează perioada anterioară până la 30 de luni, cum a fost până în 2019, deoarece ANPC a dat o rezoluție ca niciun contract telecom să nu depășească 24 de luni. Dacă vei încheia pe 12 luni contractul, vei avea tot 24 de luni, deoarece ți-au rămas 18 luni din actualul contract + 12 luni (cel nou) ajungi la 30 de luni, dar, conform legilor în vigoare nu poți avea mai mult de 24 de luni. În concluzie, în situația de față, perioada contractuală se mărește. Succes!

Vizualizare soluţie în postul original

5 Răspunsuri 5

Anonim
Neaplicabil
In functie de situatie prelungirea se face fie pe 12 luni, fie pe 24. De obicei achizitia de telefoane, mai ales cu reducerea cea mai consistenta, presupune o perioada minima de 24 luni.

RafaHelper
#StarMember
Salut @manole, Pe ce perioada ai prelungit abonamentul in vara?

Manole
Începător
pentru 24 de luni

Vio73
#StarMember
Salutare! Asta va trebui să întrebi la ei, pentru că e ceva care ține strict de contul și situația ta! Noi, în Comunitate, nu putem ști detalii despre aceste aspecte. Sicces!

Razvan
#StarMember
La achiziția telefonului, vei avea o nouă perioadă contractuală de 24 de luni. Nu se mai cumulează perioada anterioară până la 30 de luni, cum a fost până în 2019, deoarece ANPC a dat o rezoluție ca niciun contract telecom să nu depășească 24 de luni. Dacă vei încheia pe 12 luni contractul, vei avea tot 24 de luni, deoarece ți-au rămas 18 luni din actualul contract + 12 luni (cel nou) ajungi la 30 de luni, dar, conform legilor în vigoare nu poți avea mai mult de 24 de luni. În concluzie, în situația de față, perioada contractuală se mărește. Succes!