anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Cand pot activa optiunea Internet in Turcia pentru a beneficia de ea de exemplu in luna iulie?

Ciucuras
Cunoscător certificat
In luna iulie anul acesta vreau sa merg in Turcia si m-am gandit sa imi activez optiunea Turcia pentru a beneficia de cei 500MB. Cand pot activa aceasta optiune pentru a beneficia de ea si cum procedez apoi sa dezactivez optiunea?
1 Soluţie acceptată‚

Miha_Z
#StarMember
O poti activa chiar inainte sa pleci sau in ziua plecarii. Optiunea este valabila 7 zile din momentul activarii ei. Deci in momentul plecarii o poti activa ca sa o ai activa in perioada plimbarii. Dupa 7 zile se dezactiveaza automat. Daca sejurul tau este mai lung, ulterior mai poti activa inca o optiune, altfel vei fi tarifat. Inainte de a incepe sa folosesti internetul cat timp te afli în Turcia, asigura-te ca ai selectat reteaua Turk Telekom (Avea), deoarece traficul de internet inclus in optiune este valabil doar in aceasta rețea. Poti activa optiunea prin urmatoarele modalitati: - prin SMS la 321 cu textul „Turcia” - din contul tau Orange, sectiunea „Abonamente si optiuni” - prin apel la *100#, ramura „Roaming, international si mesagerie vocala", apoi „Optiuni internet roaming”.

Vizualizare soluţie în postul original

15 Răspunsuri 15

Miha_Z
#StarMember
O poti activa chiar inainte sa pleci sau in ziua plecarii. Optiunea este valabila 7 zile din momentul activarii ei. Deci in momentul plecarii o poti activa ca sa o ai activa in perioada plimbarii. Dupa 7 zile se dezactiveaza automat. Daca sejurul tau este mai lung, ulterior mai poti activa inca o optiune, altfel vei fi tarifat. Inainte de a incepe sa folosesti internetul cat timp te afli în Turcia, asigura-te ca ai selectat reteaua Turk Telekom (Avea), deoarece traficul de internet inclus in optiune este valabil doar in aceasta rețea. Poti activa optiunea prin urmatoarele modalitati: - prin SMS la 321 cu textul „Turcia” - din contul tau Orange, sectiunea „Abonamente si optiuni” - prin apel la *100#, ramura „Roaming, international si mesagerie vocala", apoi „Optiuni internet roaming”.

Vrajitoarea
Cunoscător
Din cate stiu oferta este valabila pana in iunie anul acesta, dar cu posibilitate de prelungire. Daca ramane valabila si dupa aceasta data, de la data activarii oferta e valabila 7 zile si doar in reteaua Turk Telekom (Avea), deci as zice ca ar trebui activata doar in ziua plecarii.

Miha_Z
#StarMember
Pe site scrie ca e valabila optiunea pana in luna iunie, dar cu siguranta o vor prelungi. Chiar daca nu vor mai fi aceleasi beneficii cu siguranta vor oferi optiuni active pentru Turcia tot timpul anului. Daca tu pleci in Iulie ma gandesc ca oricum vei activa o optiune chiar daca n-o vor prelungi pe cea cu 500 Mb.

Razvan
#StarMember
O poți activa în aeroport, înainte de îmbarcare și e valabila 7 zile. Se poate activa din my Orange, sms, selfcare sau apel la 300.

Vio73
#StarMember
Cu o zi înainte sau chiar în momentul în care părăsești țara.

Ciucuras
Cunoscător certificat
Va multumesc pentru raspunsuri. In concluzie, cel mai bine e sa activez in ziua plecarii pentru a beneficia de 7 zile si se dezactiveaza automat. In situatia in care eu stau 10 zile si mai vreau internet atunci pot sa mai activez o data optiunea din my orange. Dar pot activa din nou daca eu nu ma aflu in Romania?

Miha_Z
#StarMember
Normal ca poti activa o noua optiune si iti recomand din contul My Orange.

Romeo_
Senior certificat
Depinde unde mergi in Turcia...eu am folosit wifi-ul lor maxim pt a face economie la bani.

Miha_Z
#StarMember
Am fost de 2 ori in Turcia si nu mi-am activat roaming-ul. Si eu tot wi-fi am folosit, fiindca sotul avea abonamentul de la serviciu cu roamingul activ si n-am considerat ca e necesar sa-l activez si eu.

Vio73
#StarMember
Wi-fi-ul e o alternativă, dar e bine să ai și roamingul activat, pentru că nu se știe când ai nevoie de el.

Ciucuras
Cunoscător certificat
O sa folosesc wi-fi de la hotel, dar cu siguranta nu voi sta doar in resort si atunci e mai bine sa fiu asigurata si cu internet in caz ca am nevoie. Oricum cei 500mb nu iti ajung pentru a folosi internetul in mod normal in 7 zile, sunt doar pentru urgenta, zic eu.

Jay
Campion certificat
Cred ca oferte apar mereu si ca cel mai bun moment pentru activarea unei oferte de roaming este in ziua plecarii.. Se poate face acest lucru si din My Orange, insa mie mi se par mai simple variantele care presupun tastarea unor cifre pe telefon... plus ca mie, in My Orange, imi arata la optiuni ce pot fi activate, doar Deezer.. Variantele de activare sunt prin SMS la 321 cu textul "Turcia” sau apel la *100# si apoi - 5 - 2 - 2 - 2... Optiunea expira astfel ca nu este cazul sa se dezactiveze, trebuie doar reactivare daca mai ai nevoie... pentru dezactivare roaming *100# 5 - 2 - 3

Vio73
#StarMember
Cam scumpe opțiunile astea, dar nu ai ce să faci. Oricum, cel mai indicat este să folosești cât mai mult wi-fi-ul.

notmyrealname
Începător
Atentie la optiunea asta! Am facut 35 euro cost in Turcia cu ea activata!!! Nu se mentioneaza niciunde la activare ca este valabila doar daca esti conectat in reteaua turca AVEA. Reteaua asta e practic inexistenta ca semnal. Deci trebuie sa fiti foarte atenti in ce retea sunteti in roaming. Nu pot sa zic ca e chiar teapa. dar aproape! CAUTION!