anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

As dori sa fac ceva sa nu mai consume euro peste abonamentul meu

Szavuly_Georget
Începător
Bună ziua, am o rugăminte, ce putem face sa nu mai faca copilul meu cost suplimentar pe nr 0743xxxxxx?
1 Soluţie acceptată‚

Vio73
#StarMember
Bun venit! Trebuie să ceri cost control sau să umbli la setări date mobile și să pui o anumită limită de consum, iar acolo se vor opri datele mobile și nu se va mai putea consuma nimic. Ai un exemplu după care te poți ghida pe aici: https://www.google.com/amp/s/www.digitalcitizen.ro/cum-setezi-limita-pentru-datele-mobile-pe-android/ Sau aici: https://www.youtube.com/watch?v=mnkCrra9M_c Se poate folosi cât mai mult wifi și închise datele mobile din My Orange, dacă telefonul este folosit acasă și aveți și net fix. Dacă știi că face costuri adiționale din alte servicii, atunci un prepay este super! Dacă mai ai nevoie de ajutor, te putem ajuta in continuare! Baftă!

Vizualizare soluţie în postul original

12 Răspunsuri 12

DanielaH
Moderator
@Szavuly Georgeta elena, bun venit în Comunitate! Am editat noi întrebarea ta pentru a nu afișa datele tale personale - acestea nu trebuie să fie publice pentru a preveni acțiunile nedorite din partea unor persoane rău intenționate. Nu îți face griji, de data aceasta ne-am asigurat noi că totul este în regulă! Data viitoare însă, ai grijă să nu oferi informații legate de: adresa ta de email, numărul de telefon, informații despre card sau fotografii ale unor documente personale. Te așteptăm să revii cu mai multe detalii - ce tip de abonament ai și ce aplicații/ site-uri accesează copilul?

Vio73
#StarMember
Bun venit! Trebuie să ceri cost control sau să umbli la setări date mobile și să pui o anumită limită de consum, iar acolo se vor opri datele mobile și nu se va mai putea consuma nimic. Ai un exemplu după care te poți ghida pe aici: https://www.google.com/amp/s/www.digitalcitizen.ro/cum-setezi-limita-pentru-datele-mobile-pe-android/ Sau aici: https://www.youtube.com/watch?v=mnkCrra9M_c Se poate folosi cât mai mult wifi și închise datele mobile din My Orange, dacă telefonul este folosit acasă și aveți și net fix. Dacă știi că face costuri adiționale din alte servicii, atunci un prepay este super! Dacă mai ai nevoie de ajutor, te putem ajuta in continuare! Baftă!

delfinas
#StarMember
Bun venit in comunitate, Georgeta!!! Simplu: cartela prepay, cu o opțiune simpla, cea mai ieftină și nu mai poate face extracost! Dar unde suna sau pe ce site uri intra?

udulik
Începător
îl treci pe PrePay

teacher_
#StarMember
Salut! Pentru a limita consumul de date, exista posibilitatea din setările telefonului sa impui anumiți MB de consum, pe luna, ai detalii aici https://www.orange.ro/help/cum-setez-o-limita-de-consum-a-traficului-de-internet-22 De asemenea, poți să oprești datele mobile și să faci hotspot pentru telefonul respectiv. Sau, varianta cea mai simpla, sa treci la prepay.

Miha_Z
#StarMember
Buna, chiar daca pui cost control acela iti limiteaza costul suplimentar facut la depasirea internetului inclus in abonament. Costul suplimentar poate fi facut prin abonarea copilului la diverse jocuri cu plata lunara din abonament. Din cate stiu aceste plati nu cred ca pot fi blocate. Ar trebui verificat la ce joc este abonat si cere dezabonarea si ulterior mai multa atentie din partea copilului la jocurile contra cost. Incercati sa sunati la 300 sa vedeti de unde provine costul si daca este de la vreun joc poate va pot dezabona. De asemenea verificati ca sa nu se fi trimis mesaje la numere scurte prin care v-ati abonat la concursuri, jocuri, horoscop sau anumite aplicatii pentru care sunteti taxata suplimentar. In acest caz ar trebui sa trimiteti mesaj la 311 cu ANULTOT

Vio73
#StarMember
Părerea mea este că trebuie văzut de unde aveți costurile respective, rezolvată problems, iar mai apoi să nu mai lăsați copilul pe abonament! Eventual, îi puneți un prepay într-un telefon, așa cum s-a mai spus, și stați fără stress, pentru că apoi nu se mai poate întâmpla nimic legat de costuri suplimentare!

Vrajitoarea
Cunoscător
Imi pare rau pentru costul suplimentar, insa se poate intampla si adultilor, fara sa isi dea seama. Recomandarea mea ar fi sa treceti numarul pe Prepay, recunosc ca eu una nu as face abonament copiilor mei. E aiurea ca nu exista o posibilitate de pe abonament de a limita cheltuielile suplimentare, daca nu la valoarea abonamentului, macar la un prag impus, fiind foarte multe variante de depasire, dintre care unele pot fi oprite/ limitate, iar altele nu. Copiii sunt doar o parte dintre cei vulnerabili, dar mai sunt persoane varstnice sau neobisnuite cu tehnologia care ajung la tot felul de sume. Au fost foarte multe discutii si aici in comunitate legate de costurile suplimentare pe abonament, fie din cauza roaming-ului, mai ales la granita cu tari care nu sunt in UE, fie din cauza ca achizitioneaza diverse (asta se poate limita partial in cazul copiilor prin aplicatii de monitorizare gen Family Link), fie din cauza ca depasesc traficul de date mobile inclus in abonament ( se poate seta un prag de avertizare, dar din cate stiu se poate ignora destul de usor si trece peste el), fie din cauza ca acceseaza servicii contracost gen horoscop/ vremea care se taxeaza pe SMS primit, fie ca trimit mesaje la diverse concursuri/ emisiuni, fie ca intra pe diverse aplicatii sau site-uri, suna la alte numere cu cost suplimentar sau in tari care nu sunt acoperite de abonament etc.

FaraUnID
Campion certificat
Depinde si care este sursa acelui cost suplimentar: Depasirea pachetului de date din abonament, achizitii in jocuri / aplicatii cu plata in factura sau apel / SMS catre numere cu suprataxa. Varianta cea mai la indemana ar fi achizitia unei tablete sau telefon de buget pentru ala micu' si accesarea internetului printr-un SIM Prepay sau WiFi gratuit si nelimitat. Sau, nu mai lasi copilul sa se joace pe telefonul tau. 1. Depasirea pachetului de date din abonament - Un Cost Control sau un abonament care sa ofere trafic de internet nelimitat. Intre a avea lunar cost suplimentar si a face un upgrade de abonament care sa-mi ofere internet nelimitat, parca varianta din urma pare mai ok. 2. Achizitii in jocuri / aplicatii cu plata in factura - Se poate dezactiva aceasta modalitate de plata. 3. Apel / SMS catre numere cu suprataxa - Se pot bloca apelurile si SMS catre aceste numere fie direct din telefon, fie prin intermediul unei aplicatii de tip firewall.

Anonim
Neaplicabil
Copilul nu are ce sa caute cu abonament la el, fie il treci pe PrePay, fie pe Yoxo. Cel din urma e chiar mai avantajos. Nu poate face niciun fel de cost, iar tu stai fara griji.

teacher_
#StarMember
Probabil daca se activează acel control al resurselor de net va fi mai bine... Orange nu are interes sa limiteze internetul, ci dimpotrivă, interesul lor este ca resursele sa fie consumate, pentru că sunt generatoare de profit. Dacă vreți, e ca la jocurile de noroc, trebuie sa fii responsabil. Am auzit de un caz din Marea Britanie, o fetiță de 8 ani care a făcut cumpărături din Google play cu cardul salvat al părinților de peste 2.000 de lire.

FaraUnID
Campion certificat
La nivel teoretic, titularul de abonament poate stabili o limita a costului suplimentar lunar (ca si in cazul costurilor in roaming), printr-o discutie cu un consultant.