anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Ai minute dar n-ai minute (internationale)

GEKO
Explorator

Va scriu in speranta ca ma va lamuri si pe mine cineva, ca nu mai inteleg nimic de o perioada.
Am un abonament Smart Plus 20 5G

Pe partea de minute am 800 minute internationale si nelimitat in roaming. Intrebarea e: DE CE NU POT SUNA PE CINEVA CU NR. DE ITALIA? Cand era plecata in Dublin acum o luna, am fost taxat. Acum a revenit in Romania, are cartela +39 iar operatorul imi spune: ""Numarul apelat nu consuma din minutele internationale incluse in abonamentul tau si vei inregistra cost suplimentar."" - daca continui apelul sunt din nou, taxat.

Ce se intampla? E abuz sau nu inteleg eu... oferta?

1 Soluţie acceptată‚

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Salut,

Vezi ca sunt niste limitari in functie de prefix, si posibil sa ai minute internationale doar pe fix, nu si pe mobil.

Pentru partea de minute internationale pe fix (posibil sa nu fie cazul, dar verifica pentru orice eventualitate), recomand sa arunci o privire peste contract.

In ceea ce priveste prefixele care nu consuma din minutele internationale, iti las aici un link sa verifici singur daca se aplica sau nu in cazul tau. 🙂

Numai bine!

Client Orange

Vizualizare soluţie în postul original

8 Răspunsuri 8

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Salut,

Vezi ca sunt niste limitari in functie de prefix, si posibil sa ai minute internationale doar pe fix, nu si pe mobil.

Pentru partea de minute internationale pe fix (posibil sa nu fie cazul, dar verifica pentru orice eventualitate), recomand sa arunci o privire peste contract.

In ceea ce priveste prefixele care nu consuma din minutele internationale, iti las aici un link sa verifici singur daca se aplica sau nu in cazul tau. 🙂

Numai bine!

Client Orange

Multumesc tare mult Radu. Voi trage o privire peste contract.
Te rog sa-mi mai spui ceva, ma scutesti de un drum oribil pana la sediul lor, Suceava e blocata in trafic de 1 an.

Care e diferenta intre minute in roaming si minute internationale?

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Minutele in roaming se folosesc atunci cand esti tu plecat in alta tara (esti in roaming). Minutele internationale se folosesc cand suni pe un prefix de la un operator din alta tara, tu fiind in Romania.

Client Orange

Daca sunt in Italia si sun in Romania voi folosi minutele de roaming.
Dar daca sun din Italia in alta tara UE ce minute folosesc? Tot roaming?
Dar in situatiile in care sun din tara in alta tara non-UE?
Multam fain! #Radu #thebest

FLo1
#StarMember

@GEKO: Apelurile din roaming spre orice destinație sunt în roaming. Doar cele de pe teritoriul țării (conectat direct la Orange) spre destinații străine.... acelea sunt "apeluri internaționale". 

Ce prefix are numărul de Italia? Nu toate sunt apelabile ca minute internaționale incluse în abonament. Prefixele de Italia (39319, 39353, 393511) nu sunt incluse.

PS: Irlanda nu este pe lista interdicțiilor. Ar trebui verificat prefixul/abonamentul la acel moment.

Am verificat, nr. de tel. este +393511***

Ciudat. Sa fii tara SEE cu o mie de prefixe si nu toate sa intre in oferta... Sunt dezamagit.

FLo1
#StarMember

În mare parte dintre ele, la nivel de SEE, după cum a fost și tendința, dar și oferta, acestea sunt prefixe aferente rețelelor de telefonie mobilă cu care posibil Orange să nu fi obținut anumite acorduri de utilizare / interconectare a rețelei proprii cu cea în cauză. Astfel... totul se plătește. Similar și cu rețelele pe care le poți utiliza când mergi în roaming aferente operatorilor locali.

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Da, daca suni din Italia in Romania, sau intr-o alta tara SEE, vei consuma din minute roaming. Daca suni intr-o tara non-SEE, si nu ai resurse disponibile pentru asta (sa zicem ca ai resurse de roaming doar pentru SEE), va intra pe credit sau cost suplimentar.

Daca suni din Romania intr-o tara non-UE, din nou, daca ai minute internationale catre tara respectiva (inclusiv prefixul sa nu fie in lista de prefixe exceptate), va consuma din minutele internationale, daca nu, credit/cost suplimentar.

Client Orange