anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

În cât timp se porteaza un numar dintr-o alta rețea la Orange

Laura_j_
Începător
Bună seara!
Știe cineva în cât timp se porteaza un număr din alta rețea la Orange?
1 Soluţie acceptată‚

delfinas
#StarMember
Bun venit in Comunitate, Laura!!! Pentru portarea unui abonament: "Numărul tău se va porta în rețeaua Orange în 3 zile lucrătoare din momentul acceptării cererii de portare de către furnizorul donor. Dacă alegi portarea cu un număr provizoriu, ți se va aloca un număr de telefon Orange și o cartelă SIM corespunzătoare, pe care o vei putea folosi până când numărul tău se portează în rețeaua Orange Dacă alegi portarea fără un număr provizoriu, numărul pe care ai ales să îl portezi va râmâne activ și îl vei putea folosi până la realizarea portării." DETALII: https://www.orange.ro/help/cum-imi-pot-porta-numarul-de-abonament-in-reteaua-orange-15448

Vizualizare soluţie în postul original

10 Răspunsuri 10

delfinas
#StarMember
Bun venit in Comunitate, Laura!!! Pentru portarea unui abonament: "Numărul tău se va porta în rețeaua Orange în 3 zile lucrătoare din momentul acceptării cererii de portare de către furnizorul donor. Dacă alegi portarea cu un număr provizoriu, ți se va aloca un număr de telefon Orange și o cartelă SIM corespunzătoare, pe care o vei putea folosi până când numărul tău se portează în rețeaua Orange Dacă alegi portarea fără un număr provizoriu, numărul pe care ai ales să îl portezi va râmâne activ și îl vei putea folosi până la realizarea portării." DETALII: https://www.orange.ro/help/cum-imi-pot-porta-numarul-de-abonament-in-reteaua-orange-15448

Muchalucha
Explorator entuziast
Portarea fara numar cum se realizeaza. Practic la Orange nu exista varianta asta. Nu o iau agentii in seama. Procedural oricum mergi a doua oara la Orange sa iti dea esim sau alta cartela pentru ca la posesorii de iPhone setarile de sms si facetime se fac automat, iar telefonul continua sa vada numarul provizoriu de pe cartela. Poti sa resetezi telefonul, dar tot vede numarul provizoriu. Teoretic la fara numar provizoriu mergi la Orange dupa portare sa iti iei o cartela sim pe numarul portat, dar scapi de confuzia intre numere care este sacaietoare si confuza. Cam care ar fi procedural portarea fara numar provizoriu?

FLo1
#StarMember
De ce să folosești numărul provizoriu când poți să ții cont direct de numărul propriu? Doar dacă nu ai grijă ca formalitățile să fie conforme poți avea surprize. Testat cu un număr Telekom.

Muchalucha
Explorator entuziast
La mine cam acum un an cu numar Vodafone si nici nu au vrut sa auda de fara numar provizoriu cei de la Orange. Nu era situatie care tinea de mine ca si client. Pur si simplu acceptau doar varianta cu numar provizoriu. Cred ca toate portarile le fac asa. Au justificat ca de unde voi stii eu ca s-a facut portarea si cum comunica ei cu mine. Raspunsul a fost ca pe email ma pot anunta ca s-a facut portarea. Apoi ce faceti veniti iar pentru sim? Am spus ca da. Ei cu a lor ca nu se poate ca o fi in lege, dar practic nu au cum. In final tot am ajuns si a doua oara ca telefonul era confuz. Schimbar sim exclusiv pe numarul portat si s-a rezolvat.

FLo1
#StarMember
@Mechalucha: Da, corect, "nu se poate fără", dar ai în vedere aceste aspecte: 1.SIMul vechi nu va mai fi utilizabil, deci tot SIM-ul nou îl folosești. 2.o perioadă până se realizează portarea poți folosi numărul temporar, dar nu obligatoriu. Eu am preferat să aștept. 3.Pe când am început să utilizez noul SIM era deja cu numărul portat, nu cu cel provizoriu. Așa că nu a fost nevoie nici să mă preocupe numărul provizoriu, trecând direct la cel portat. Dar până nu se realizeză portarea Operatorul la care te-ai portat nu are ce să-ți ofere decât servicii sub un număr provizoriu. Viteza portării depinde de acuratețea situației tale la vechiul operator și a stingerii litigiilor care le poți avea cu acesta: datoriile nu se portează, ele trebuie....stinse. SIMPLU.

Muchalucha
Explorator entuziast
La mine a mers totul ca uns afara de confuzia numerelor cand nu mai puteam sa folosesc nimic normal. A aparut dupa portare. As fi preferat un sim gol care sa fie activat dupa serie cand portarea era deja facuta fara numar provizoriu. Mi se pare util si lipsit de batai de cap si drumuri in plus! Dar la agentii Orange te izbesti de zid ca nu se poate.

FLo1
#StarMember
@Mechalucha: Eu am fost o singură dată în Shop, care este obligatorie pentru a putea arăta SIM-ul și completa formalitățile. Restul a fost la .... distanță. Știu că poate ca și alții dorești portarea .... instant, dar nu se poate. Imaginează-ți și ”povestea” cu ”portarea” de la un furnizor la altul în energie: îți trebuie aproape o lună (26 de zile) ca să treci dintr-o tabără în alta, iar facturi sau alte situații definitive vezi abia după 3-4 luni. Funny... 😉

Muchalucha
Explorator entuziast
Portarea s-a facut in 48 ore lucratoare. Mai instant de atat nici nu puteam sa obtin. Problema este ca numarul provizoriu pe mine m-a incurcat mai mult decat sa ma ajute. Apoi dreptul meu legal la obtiunea fara numar nu mi-a fost respectat. Nu exista o explicatie plauzibila de ce nu se poate o portare fara numar provizoriu. Nu are nimic de a face cu instant.

FLo1
#StarMember
@Mechalucha: Dacă portarea "s-a făcut în 48 de ore", iar tu în acele 2 zile erai privat de serviciile Orange ar fi fost ok? Numărul provizoriu exact pt aceasta ți se face cunoscut, altfel ar fi fost doar o bucătărie internă a Orange. Ca principiu: la operator tot cu numărul provizoriu figurezi, atât doar că i-a asociat numărul portat. Deci oricare număr ar fi apelat....l-a tine va suna. Sper să fi înțeles acum.

Muchalucha
Explorator entuziast
Am pus pe altcineva sa ma sune pe numarul provizoriu. Telefonul meu, adica numarul portat, nu suna si la numarul ala nu raspunde nimeni. Ar fi si culmea sa figurez cu doua cum spui tu. Chiar ma revoltam!