anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Trenduri / Previziuni utilizare internet până în 2023

MihaelaC
Community Manager
Community Manager

Salut tuturor!

Luna aceasta a fost publicat Raportul Anual Cisco și am selectat câteva trenduri / previziuni interesante ca să le împărtășim cu voi:

 

1. Aproape o treime din populația globală va avea acces la internet până în 2023. Vor fi 5,3 miliarde de utilizatori de internet în total (66% din populația globală) până în 2023, în creștere de la 3,9 miliarde (51% din populația globală) în 2018.

 

2. Peste 70% din populația globală va avea conectivitate mobilă până în 2023. Numărul total de abonați la nivel mondial va crește de la 5,1 miliarde (66% din populație) în 2018 la 5,7 miliarde (71% din populație) până în 2023.

 

3. Dispozitivele și conexiunile 5G vor fi peste 10% din dispozitivele mobile și conexiunile globale până în 2023. Până în 2023, dispozitivele mobile globale vor crește de la 8,8 miliarde în 2018 la 13,1 miliarde până în 2023 - 1,4 miliarde dintre acestea vor fi 5G.

 

4. Vitezele mobile (celulare) se vor tripla până în 2023. Viteza medie a conexiunii la rețea mobilă a fost de 13,2 Mbps în 2018 și va fi de 43,9 Mbps până în 2023.

 

5. Vitezele 5G vor fi de 13 ori mai mari decât conexiunea mobilă medie până în 2023. Viteza medie a conexiunii 5G va ajunge la 575 Mbps până în 2023.

 

6. Vitezele Wi-Fi de pe dispozitivele mobile se vor tripla până în 2023. La nivel global, viteza Wi-Fi medie va crește de la 30,3 Mbps în 2018 la 92 Mbps până în 2023.

 

Cum vi se par aceste trenduri / previziuni?

11 Răspunsuri 11

Jay
Campion certificat
La prima vedere as spune SF, dar, la cum se misca tehnologia in ultimul timp, cred ca unele dintre ele sunt posibile.. Nu sunt prea convinsa de triplarea vitezelor..

Anonim
Neaplicabil
"Dispozitivele și conexiunile 5G vor fi peste 10% din dispozitivele mobile și conexiunile globale până în 2023." Nu e cam puțin? Previziunea asta arată că 5G nu va avea așa de mare succes. Sau mă înșel eu? 🙂

teacher_
#StarMember
@cocolosh, 10% înseamnă 10 persoane din 100 , ceea ce nu e tocmai puțin. Eu nu vreau sa trec la 5 G, pentru că nu am buget, și nici peste 3 ani nu am in plan sa trec la 5 G... Și să te gândești că sunt tari in care abia a ajuns 4G.

Razvan
#StarMember
Telefoanele 5G sunt cam scumpe și accesul la tehnologia 5G destul de scumpa la Orange (abonament de minim 25 Euro). Infrastructura 5G abia s-a lansat, licitația pe 700 MHz va avea loc abia la vară, după care investițiile vor demara cam într-un an, după care se vor întinde pe minim 2-3 ani și atunci marja de 10% parcă începe să devină credibilă.

Anonim
Neaplicabil
In 3 (trei) ani 10% totuși mi se pare puțin. O să existe terminale 5G accesibile tuturor (presupun). Vom vedea! 🙂

Vio73
#StarMember
Așteptăm totuși mult mai multe terminale 5g, care să fie mai accesibile, dar și o extindere mai rapidă a internetului fix de mare viteză, mai ales pe unde nu este. Mulțumim pentru informații!

Romeo_
Senior certificat
Pana nu voi fi nevoit sa trec pe 5G am sa raman pe 4G ca sunt multumit ( 5G e prea scump pt.buzunarul meu si cand spun asta ma refer atat la telefoane cat si la abonamente).

Ascary
Campion certificat
Romeo stai linistit. 5G-ul pentru utilizatorul de internet obisnuit este o utopie. In 3 ani nici 10% din suprafata Romaniei nu va fi acoperita. Sa recunoastem totusi ca sunt zone unde nici 3G-ul nu merge. Sunt zone unde nici macar 2G-ul nu merge bine. Atunci despre ce 5G vorbim? Si aici nu ma refer numai la Orange in mod special ci la toti operatorii. Sunt zone in special cele deluroase/muntoase,unde pe varful dealului este semnal si in văi unde este satul,semnal ioc.

Tzappy
Junior entuziast
Previziuni optimiste în ciuda isteriei virale împotriva rețelelor 5G. Înapoi nu se poate da, totuși aceste rețele vor fi la ordinea zilei când se va renunța la ideea de "podium" a unor state mult prea ambițioase.

Cathy
Explorator entuziast
De acord cu Ascary, in zona unde s-au retras parintii mei, intr un sat din Prahova este fix ce spune el.Din cauza faptului ca satul este cumva intr o zona deluroasa trebuie sa te urci undeva pe terasa casei sau in afara ei sa urci dealul pentru a putea avea o conversatie la telefon. Din toti operatorii verificati prin prisma noastra sau a musafiriilor s- a dovedit ca Orange are cea mai buna acoperire acolo adica mai intra un mesaj, mai vb cateva minute si apoi se pierde semnalul dar 5 G mi se pare ceva spre 2123.

Vio73
#StarMember
Stați liniștiți că oricum nu o să vedem curând 5g în mediul rural. Așa că nu e nicio utopie!