anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

iPhone cade prada unui nou atac care cauzeaza probleme software

FaraUnID
Campion certificat

Mai tineti minte vremurile cand utilizatorii de iPhone se plangeau ca un anumit mesaj le-a resetat telefonul? Parea ca aceasta perioada a apus si un producator de talia lui Apple a rezolvat o problema atat de rudimentara. Ei bine, pare ca am calatorit inapoi in 2015 deoarece a aparut o problema similara chiar zilele trecute.

 

https://twitter.com/EveryApplePro/status/1253432816177537024

 

Dar din ce vedem si in videoclipul de mai sus, noua vulnerabilitate face softul sa crape si doar un restart fortat va readuce un iPhone la viata.

 

Caracterele care cauzeaza aceasta problema provin din limba Sindhi si pot fi evitate prin dezactivarea notificarilor. Desigur, nu este o rezolvare buna. Interesant este ca problema aceasta apare doar pe iOS 13.4.1, iar noul iOS 13.4.5 Beta rezolva situatia. Din pacate, este ca varianta aceasta Beta de la Apple nu este disponibila pentru toti posesorii de iPhone. Probabil compania va lansa o versiune 13.4.2 pentru a inchide aceasta portita.

 

Chiar daca enervanta, aceasta situatie este oarecum amuzanta. Nu face foarte mult rau, iar un simplu restart fortat o rezolva, dar modul in care nici macar butonul de power nu mai raspunde la comenzi este foarte hilar; mai ales cand este vorba iPhone si un sistem de operare cunoscut indeosebi pentru stabilitatea sa. Sper ca nu incepeti sa faceti farse prietenilor, acum ca v-am spus de asta.

 

Sursa - https://zonait.ro/iphone-cade-prada-unui-nou-atac-care-cauzeaza-probleme-software/

 

In ritmul acesta, in curand o sa evoluam de la stire / saptamana, la stire / zi legata de problemele Apple.

7 Răspunsuri 7

Vio73
#StarMember
Numai probleme în ultima vreme. Mulțumim!

Miha_Z
#StarMember
In ultimul timp numai stiri negative despre Apple. Ce se intampla cu aceasta firma?

Jay
Campion certificat
Sunt atacați din toate părțile.. :) Poate nu știu ca știrile negative nu sunt bune pentru toată lumea..

Miha_Z
#StarMember
O fi o strategie a celor de la Huawei de a castiga teren? Or fi platit cativa hackeri pentru a identifica minusurile firmei oponente si apoi sa incerce sabotarea lor? 🙂

FaraUnID
Campion certificat
Intrebare la BAC: Cum sa pui pe butuci un telefon de cca 7000 lei fara a avea acces fizic la el? Raspuns: Trimis un sms in limba Sindhi! Parca si vad pe www cursuri intesive, online, de limba Sindhi. Nu de alta dar macar sa ai certitudinea ca cel care ti-a trimis mesajul a fost om de caracter si nu te-a injurat! :D # اسٽاماساڪا adica #StamAcasa in limba Sindhi

Jay
Campion certificat
Si eu as învața o limba din asta ciudata, fie doar și pentru a vedea fata cuiva, care iti spune cine știe ce și aude ca-i răspunzi, ca ai înțeles ce-a spus 😄

FaraUnID
Campion certificat
Mai in gluma, mai in serios, in curand o sa avem si o sectiune dedicata "Probleme Apple" in cadrul comunitatii.