anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Coronavirusul anulează potenţialul de creştere al pieţei de smartphone-uri dat de 5G şi duce din nou vânzările pe minus

Vio73
#StarMember

Anul trecut au fost vândute aproximativ 1,55 miliarde de smartphone-uri. Previziunile inițiale, de anul trecut, arătau o creștere în 2020, însă apariția coronavirusului a dat peste cap industria de telefoane mobile, care deţine majoritatea unităţilor de producţie în China. Astfel, mare parte din producătorii de telefoane și componente, inclusiv Apple şi Samsung, au închis temporar fabricile, ceea ce a redus semnificativ producția și capacitatea de livrare.

Detalii aici:

https://www.economica.net/coronavirusul-anuleaza-potentialul-de-crestere-al-pietei-de-smartphone-uri-dat-de-5g-si-duce-din-nou_180697.html


Cred că situația e mai complicată decât ne așteptam inițial! Voi ce credeți?

Mulțumesc!

1 Soluţie acceptată‚

Ascary
Campion certificat
Recunosc că nu mi-este frică de coronavirus deși am o vârstă, am niște comorbidități și am un job care presupune interacțiunea potențială cu oameni contagioși. Probabil că o să contractez boala și sper să mă număr printre cei 98% care scapă. Dacă nu, măcar m-am distrat vreo cativa ani buni. Nu cred că dacă m-aș ascunde după nuc și aș da cu bulgări de pământ în oricine s-ar apropia va fi mai bine și nici nu o să las să mă apuce panica sau frica de moarte. Citeam cândva că frica de moarte este mai rea decât moartea însăși. În plus care moarte? Coronavirusul nu este Ebola. Mai frică îmi este de altceva. De crahul iminent, prăbușirea economică și malfuncționarea societății care se prefigurează, pe măsură ce isteria ia locul funcționării normale. De întreruperea vieții normale, căderea burselor, neplata salariilor, creșterea prețurilor, penuria și celelalte lucruri rele ce pot avea loc atunci când panica se instalează în toate ramurile de activitate umană. Mai ales la niște troglodiții ca ai noștri care oricum trăiesc într-o criză perpetuă și când este bine și frumos. Într-o țară ca a noastră care oricum stă să se dezintegreze sub presiunea propriei incapacități chiar în lipsa vreunei molime. Da, de acest potențial efect al pandemiei îmi este mai frică decât de probabila mea îmbolnăvire.

Vizualizare soluţie în postul original

9 Răspunsuri 9

Razvan
#StarMember
Eu cred că se exagerează prea mult pe această temă. Probabil, după ce va mai trece această panică indusă, lucrurile se vor calma și vor reveni pe făgașul normal. Este posibil să urmeze o perioadă de stagnare/recesiune pe câteva luni, dacă se continuă isteria generală.

Gianni
Cunoscător certificat
Cu această epidemie nu este de glumit. A fost scăpată de sub control și s-a globalizat. Foarte mulți au intrat în panică, care s-a generalizat. Va dura ceva timp pînă ce economia Chinei se va redresa. Foarte mulți producători care depind de importurile din China au avut de suferit sau chiar au sistat producția în totalitate, din cauza lipsei de materi prime. .

Jay
Campion certificat
Cred ca orice pandemie afectează, printr-un fel de lanțul slăbiciunilor, foarte multe domenii si, ca sunt domenii mult mai importante afectate... Cred ca inconștiența, răutatea si egoismul, ii fac pe unii să acționeze fără să le pese de rezultate, deși nu-i ajuta pe ei să scape ci, doar ii trag si pe altii după ei.. Oamenii nu se comporta conform recomandărilor, nu sunt in stare sa se spele pe mâini și nici sa-si astupe gura cand tusesc sau strănuta, niște chestii elementare, ci, se comporta pe sistemul mie nu mi se poate întâmpla, eu sunt invincibil, hai să fug.. Si împrăștie virușii.. Nu se gandesc, ca primii care vor fi afectați sunt ai lor, familiile lor.. Dacă nici la asta nu se gandesc, eu nu mai am pretentii de la nimeni.. 😞

Ascary
Campion certificat
Recunosc că nu mi-este frică de coronavirus deși am o vârstă, am niște comorbidități și am un job care presupune interacțiunea potențială cu oameni contagioși. Probabil că o să contractez boala și sper să mă număr printre cei 98% care scapă. Dacă nu, măcar m-am distrat vreo cativa ani buni. Nu cred că dacă m-aș ascunde după nuc și aș da cu bulgări de pământ în oricine s-ar apropia va fi mai bine și nici nu o să las să mă apuce panica sau frica de moarte. Citeam cândva că frica de moarte este mai rea decât moartea însăși. În plus care moarte? Coronavirusul nu este Ebola. Mai frică îmi este de altceva. De crahul iminent, prăbușirea economică și malfuncționarea societății care se prefigurează, pe măsură ce isteria ia locul funcționării normale. De întreruperea vieții normale, căderea burselor, neplata salariilor, creșterea prețurilor, penuria și celelalte lucruri rele ce pot avea loc atunci când panica se instalează în toate ramurile de activitate umană. Mai ales la niște troglodiții ca ai noștri care oricum trăiesc într-o criză perpetuă și când este bine și frumos. Într-o țară ca a noastră care oricum stă să se dezintegreze sub presiunea propriei incapacități chiar în lipsa vreunei molime. Da, de acest potențial efect al pandemiei îmi este mai frică decât de probabila mea îmbolnăvire.

Jay
Campion certificat
"Creează o criză majoră si o sa vezi cum isi cer singuri lanțurile"...

Anonim
Neaplicabil
Gluma se îngroașă cu acest virus, mai ales în Italia și acest lucru va afecta economia Europei. Poate că se vor ieftini următoarele modele flagship de smartphone-uri :))

Ascary
Campion certificat
Vorba aia,in tot râul trebuie sa fie si un bine 🙂

Gianni
Cunoscător certificat
Toate acestea sunt din cauza incapacității noastre de a ne controla sau proteja de acest virus. Imediat se intră în panică și panicăm și pe alții, așa situația iasă de sub control. Mai rău este că cei care ar trebui să calmeze spiritele, să dea sugestii și indicații dau în bîlbîiala și agravează și mai mult situația. Se pare că Guvernul Italian a recurs la măsuri extreme pentru izolarea regiunilor afectate de acest virus.

Gianni
Cunoscător certificat
Ascary, ceea ce va urma vom vedea pe viitor, oarecum bine nu va fi pentru nici unul dintre noi. Să sperăm ca totul va decurge normal și vom ieși triumfători din această criză economică.. Sănătate la toți..!!))