Lansare Xiaomi Redmi K30 pro

Erowan
Junior entuziast
Mâine, 24.03, este programată lansarea unui telefon ce "promite ", Redmi K30 pro.
Xiaomi a decis să implementeze 2 senzori Sony IMX686 cu OIS pe 4 axe, 30x zoom digital şi 3x zoom optic. Aceştia vor folosi tehnologia Pixel Binning 4-in-1 pentru a realiza fotografii de 16 Megapixeli mai clare şi vor fi capabili să înregistreze clipuri video în format 8K la 30fps. Ceilaţi senzori vor fi unul de 8 Megapixeli ultra-wide cu f/2.2 şi unul de 2 Megapixeli cu f/2.4 pentru adâncimea de câmp.
Despre Xiaomi Redmi K30 Pro mai ştim că va utiliza un display AMOLED de 6.67 inci cu rezoluţie de 2400 x 1080 pixeli şi rată de refresh de 60Hz, procesorul octa-core Qualcomm Snapdragon 865 cu Adreno 650 GPU, memorii RAM LPDDR5 (probabil 6 şi 8 GB RAM), memorii flash UFS 3.1 (probabil 128 / 256 GB) şi baterie de 5000 mAh cu tehnologie de încărcare rapidă la 33W.
Telefonul va veni cu ceva îmbunătăţiri şi pentru cei pasionaţi de jocuri. Acesta va include funcţia Game Turbo 3.0, conectivitate 5G, funcţie specială de feedback haptic şi cel mai mare sistem de răcire tip vapour chamber existent până acum pe un smartphone.
Preţul pentru varianta cea mai ieftină ar fi de puţin peste 400 de dolari.

Sursa: gsmarena.com

Ce credeți, se va impune ca un bestbuy și ce concurenți ar avea?
3 Răspunsuri 3

Vio73
#StarMember
Sunt impresionat de acest brand! Am spus mai demult că aștept cu interes evoluția și se pare că nu dezamăgește. Brandurile puternice au un concurent pe măsură. Mulțumim de informații!

Razvan
#StarMember
Probabil ca pe segmentul lor, rămân cei mai ieftini de pe piață. Bravo lor, dacă ei pot produce telefoane ieftine și alți le-ar putea urma obiceiul.

FaraUnID
Campion certificat

Pe pagina dedicata GSMArena https://www.gsmarena.com/xiaomi_redmi_k30_pro-10140.php telefonul este trecut la categoria zvon, iar imediat dupa descriere avem un "Disclaimer. We can not guarantee that the information on this page is 100% correct"

Din cate am citit eu acolo Redmi K30 Pro va avea, pe langa varianta standard, si o versiune usor imbunatatita denumita "zoom version" si care ofera acces la un zoom digital de 30x.

Tot in seria zvon, se pare ca acest telefon va fi compatibil 5G, iar ca si spatiu de stocare / memorie RAM variantele de echipare ar fi acestea:

1. Redmi K30 Pro

- 128GB 6GB RAM

- 128GB 8GB RAM

2. Redmi K30 Pro Zoom Version

- 128GB 6GB RAM

- 128GB 8GB RAM

- 256GB 12GB RAM

Conform unor "scurgeri" in www pretul unui Redmi K30 Pro in varianta de baza pleca de la 521 USD. Nu stiu cat de best-buy va fi, iar la capitolul concurenta intra terminalele 5G, daca zvonurile se adeversc si acest telefon va avea suport pentru tehologia 5G.

Ce nu-mi place la el este camera de tip pop-up. Dupa mine este o tampenie deoarece implica mai multe componente si parti aflate in miscare si pentru care sansele sa cedze ceva sunt exponential mai mari decat in cazul unui telefon ce dispune de camera incorporata in ecran.