anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Pot primi bani din alta tara pe contul de orange money?

Romeo1
Începător

Pot primi bani din alta tara pe contul de orange money?

1 Soluţie acceptată‚

DanielaH
Moderator

Salut tuturor!

Clienții Orange Money pot primi bani în contul IBAN de la bănci/ instituții financiare de pe teritoriul României. Transferurile sunt în limita de maxim 49 999 lei, în funcție de clasa de tranzacționare.

De asemenea, clienții pot primi transferuri IBAN de la bănci din străinatate, dacă sunt îndeplinite urmatoarele condiții:

  • persoana care trimite transferul trebuie să se asigure că banca care trimite transferul (ordonatoare) îl transmite prin sistem SENT, nu SWIFT (Orange Money nu este participant la sistemtul SWIFT)
  • transferul va ajunge in lei, indiferent din ce monedă pleacă
  • limita de încasare transfer IBAN este tot 49.999 lei

Vizualizare soluţie în postul original

9 Răspunsuri 9

Vio73
#StarMember

Salutare!

Îmi pare rău, dar eu înțeleg că doar dacă ar fi in lei, ceea ce nu cred că este cazul. Ai detalii aici:

https://comunitate.orange.ro/t5/transfer-valutar/pot-trimite-euro-din-alta-banca-catre-iban-ul-orang...

Baftă! 

delfinas
#StarMember

Eu înțeleg că se poate primi o sumă în valută, dar, daca ai contul in lei, suma se convertește in lei.

DETALII: https://comunitate.orange.ro/t5/transfer-valutar/transfer-valutar-din-alte-banci-catre-orange-money/...

Conform unora...  ar trebui ca OP-ul să facă retur în IBANul plătitor. Rămân la ideea că plata se efectuează implicit în valuta contului disponibil la încasare prin raport 1:1 sau conversie în funcție de cursul băncii plătitoare. Simplu.

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Eu stiu ca nu. Ar fi o exceptie daca s-ar putea la Orange Money, pentru ca nu stiu nicio alta banca la care sa se poata face asta. Conversia se face la cumparaturi cu cardul, nu la transfer pe IBAN. Deci, daca ai cumva un cont in lei deschis la o banca din strainatate, da, ar trebui sa se poata. Dar sa transferi EUR (sau alta valuta) intr-un cont de RON, din cate stiu eu, nu.

Daaar, binenteles ca se poate sa gresesc. Motiv pentru care, recomandarea mea ar fi sa confirmi cu colegii de la Orange Money (300, ramura 2), sau pe chat in aplicatie, daca se poate sau nu face un transfer de genul asta, si in ce conditii.

Client Orange

Eu știu sigur o bancă de unde se poate transfera, in străinătate, o sumă dintr-un cont în lei și să ajungă în Italia în Euro, de la IBAN la IBAN.

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Aha... Bine de stiut! 🙂 Si ai idee daca merge si invers (adica de primit din EUR direct in RON)? Eu cand am avut nevoie sa primesc euro, unde am intrebat (nu la Orange Money, e adevarat) mi s-a spus ca nu se poate, si ca am nevoie de un cont in EUR. Nu stiam ca se poate si direct.

Client Orange

Invers nu am incercat, dar mă gândesc că ar trebui sa meargă, daca se poate din lei direct in euro.

DanielaH
Moderator

Salut tuturor!

Clienții Orange Money pot primi bani în contul IBAN de la bănci/ instituții financiare de pe teritoriul României. Transferurile sunt în limita de maxim 49 999 lei, în funcție de clasa de tranzacționare.

De asemenea, clienții pot primi transferuri IBAN de la bănci din străinatate, dacă sunt îndeplinite urmatoarele condiții:

  • persoana care trimite transferul trebuie să se asigure că banca care trimite transferul (ordonatoare) îl transmite prin sistem SENT, nu SWIFT (Orange Money nu este participant la sistemtul SWIFT)
  • transferul va ajunge in lei, indiferent din ce monedă pleacă
  • limita de încasare transfer IBAN este tot 49.999 lei

Daniela, mulțumim pentru lămuriri!!!