anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Xiaomi Redmi Watch 2 Lite

Bilbo_Baggins
Junior entuziast

Buna ziua!

As vrea sa achizitionez ceasul de aici - https://www.orange.ro/magazin-online/xiaomi-redmi-watch-2-lite-black-pd-58908.

Ce parere aveti despre el? Merita? Mai are cineva asa ceva?

Multumesc.

1 Soluţie acceptată‚

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Salut,

Cu ce telefon vrei sa imperechezi ceasul asta? Pentru ca in functie de platforma, e posibil sa ai acces la mai multe sau mai putine functii.

Ca idee, intrucat nu am ceasul si nu l-am testat, am citit cateva review-uri de pe net. E ok...pentru banii pe care ii dai pe el. Dar, ca orice produs in segmentul asta de pret, nu te poti astepta sa-ti faca si cartofi prajiti. Face ceea ce poate, si cat de bine poate, pentru pretul respectiv. Deci ramane doar sa alegi daca ceea ce face e suficient de mult, sau suficient de bine pentru ce ai tu nevoie. 🙂

Daca ai cateva minute, iti recomand sa arunci o privire peste review-ul asta.

Client Orange

Vizualizare soluţie în postul original

9 Răspunsuri 9

Bilbo_Baggins
Junior entuziast

Eventual daca aveti si alte recomandari - ma intereseaza in principal pedometru, calorii, saturatie oxigen, puls, tensiune, notificari din telefon; daca ar putea sa bea si apa in locul meu ar fi perfect 😎.

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Salut,

Cu ce telefon vrei sa imperechezi ceasul asta? Pentru ca in functie de platforma, e posibil sa ai acces la mai multe sau mai putine functii.

Ca idee, intrucat nu am ceasul si nu l-am testat, am citit cateva review-uri de pe net. E ok...pentru banii pe care ii dai pe el. Dar, ca orice produs in segmentul asta de pret, nu te poti astepta sa-ti faca si cartofi prajiti. Face ceea ce poate, si cat de bine poate, pentru pretul respectiv. Deci ramane doar sa alegi daca ceea ce face e suficient de mult, sau suficient de bine pentru ce ai tu nevoie. 🙂

Daca ai cateva minute, iti recomand sa arunci o privire peste review-ul asta.

Client Orange

Multumesc mult pentru raspuns. Eu am un Oppo A72. Oare merge imperecheat?

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Eu zic ca da. Mai complicata e imperecherea cu iOS-ul in general. Din nou, nu stiu in cazul asta concret, pentru ca nu am ceasul. Dar din experienta, iOS-ul tinde sa fie mai pretentios.

In cazul tau, nu cred ca o sa fie niciun fel de probleme. 

 

Client Orange

Pololică
#StarMember

Salut!

Ca sa-ti raspund si eu: recomandarea mea este sa mergi pe ceasurile producatorului telefonului ("ecosistem"). Motivul cred ca il intuiesti: rare sunt ocaziile in care un ceas de la producatorul X nu comunica in parametrii optimi cu telefonul de la producatorul X (adica acelasi producator) si daca esti multumit de telefon, foarte probabil sa te multumeasca si ceasul.

Ca o contra-oferta (tot din magazinul Orange): https://www.orange.ro/magazin-online/oppo-watch-free-black-pd-55808?gclid=Cj0KCQjw6cKiBhD5ARIsAKXUdy...

 

Ca sa raspund la subiect: ceasul mi se pare ok, doar sa-ti satisfaca nevoile pentru care-l cumperi. Compara cele doua ceasuri si vezi ce informatii gasesti pentru a vedea daca isi fac treaba conform cerintelor tale sau nu.

Desi nu sunt neaparat un fan al ceasurilor inteligente (am o colectie mica de ceasuri mecanice si cu quartz), as compara cu ceasurile de la Huawei (evident, cele care se incadreaza in aceeasi clasa si buget, nu unul Pro si altul Lite...). Eu sunt multumit de produsele lor (telefoane), dar inca nu m-au convins sa trec si al ceasuri intrucat inca sunt tributar ceasurilor standard, nu ca nu le fac bune (apropos: Huawei este in primii 3 producatori de ceasuri Smart in Romania).

PS: imi e cam lene sa mai car dupa mine inca un incarcator, chiar si de ceas, si poate de asta inca nu am facut pasul. Bateria unui ceas cu quartz ma tine intre 2 si 4 ani (dar, evident, indica doar ora si [unele] data).

Multumesc frumos!

Am uitat o chestie (destul de importanta): verifica sa vezi daca este necesara o aplicatie pentru conectare ceasului Redmi. Huawei foloseste Health App (atat pentru telefoanele proprii [cu sau fara GMS], cat si pentru restul cu Android sau IOs), IPhone (pentru ceasurile proprii) foloseste Watch [app], Samsung (pentru configurarea eSIM pe ceasurile lor) necesita imperecherae cu un telefon Samsung.

Pai si cum (unde) sa verific?

https://www.oppo.com/ro/accessories/watch-free/

 

Dacă înțeleg bine, pentru o parte din funcții, este necesar un telefon Oppo, nu neapărat o aplicație anume (citește scrisul minuscul de pe pagina lor).