anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Volte si Vowifi pe Sony Xperia XZ3

Kevin
Junior
Am incercat de mai multe ori sa activez aceste 2 opțiuni, dar fara vreun rezultat. Am vazut si eu lista cu device-uri compatibile pe care e trecut si smartphone-ul meu (Sony Xperia XZ3). Am incercat si la servicii clienți, cat si fizic la un Orange shop. Tot ce mi s-a zis e ca "optiunea apare activa in sistemul lor", iar baiatul de la magazin, dupa ce s-a uitat in setari si nu a vazut iconita cu apel 4G mi-a zis ca poate am un telefon luat din afara.
Voi ati intampinat aceasta problema? Si daca ati rezolvat-o cumva, m-ar ajuta foarte mult!
1 Soluţie acceptată‚

mihai_13
Maestru
este simplu - cobori cu xperia firmware rom-ul pentru Orange - instalezi cu flashtool romul pe telefon si ai sa ai wifi-call si volte

Vizualizare soluţie în postul original

8 Răspunsuri 8

Anca07
#StarMember
Buna Kevin. Telefonul este achizitionat din strainatate? Daca da, ar trebui sa faci update la firmware sa ai setarile regionale. Serviciul este activ insa tu nu il poti folosi pentru ca probabil ai avut alt provider pe cartela sim in acel telefon. Succes!

Kevin
Junior
Sunt la zi cu update-urile, nu stiu daca telefonul a fost luat din străinătate.

Vio73
#StarMember
Salutare! Depinde de soft! Dacă softul nu este compatibil cu funcțiile acestea și este pentru alt operator./altă țară, nu îți va merge. Poți merge la un service GSM și întreba. Mă mir că cei din Shop nu te-au lămurit! Eventual, poți suna și la reprezentanța Sony și te pot ajuta ei. Ai detalii aici: https://services.sony.ro/supportmvc/ro/Contact/Email?cat=mobile Succes!

mihai_13
Maestru
este simplu - cobori cu xperia firmware rom-ul pentru Orange - instalezi cu flashtool romul pe telefon si ai sa ai wifi-call si volte

Anca07
#StarMember
Exact ce zice si Mihai, cu explicatii, iti recomandasem si eu. Ai nevoie de un alt firmware. Succes!

Kevin
Junior
Mulțumesc mult!

Anca07
#StarMember
Ma bucur ca ai reusit! Zi faina!

FLo1
#StarMember
Daca si abonament, asigura-te ca ai resurse 4G. Daca ai prepay optiunea incarcata obligatoriu trebuie sa fie de minim 5€. In caz contrar, VoLTE sau VoWIFI nu este oferit de reteaua numarul 1 din România.