anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Volte pe iPhone

Suren
Explorator
Salut. Exista volte la Orange by default sau trebuie sa fac eu niște demersuri pentru a-l avea? Dețin un iPhone 12 (compatibil VoLTE) iar in setări unde ar trebui sa existe opțiunea de on/off nu mai apare nimic.
Știu ca la un moment dat exista opțiunea asta in setări, dar nu știu de ce nu mai apare. Și bănuiesc ca se intampla asta de când am activat eSIM.
Exista incompatibilitate între eSIM și volte?
Atașez screen din setări.
Multumesc !!
1 Soluţie acceptată‚

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Nu ai toggle on/off pentru Volte pe iOS. E ON by default, cu conditia sa fie suportat. Ai pentru VoWIFI in schimb. VoLTE poti verifica daca ai facand un apel de voce. Daca iti ramane pe 4G, ai VoLTE, daca trece in 3G/2G pe durata apelului si revine dupa aceea, e posibil sa fie o problema. De asemenea, verifica Settings > Cellular si Settings > General > About (mai jos, la Carrier). Ar trebui sa ai un Carrier bundle... La mine e Orange Romania 51.0. Nu stiu cum e cu eSIM-ul si serviciile astea. Dar teoretic ar trebui sa functioneze.
Client Orange

Vizualizare soluţie în postul original

5 Răspunsuri 5

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Nu ai toggle on/off pentru Volte pe iOS. E ON by default, cu conditia sa fie suportat. Ai pentru VoWIFI in schimb. VoLTE poti verifica daca ai facand un apel de voce. Daca iti ramane pe 4G, ai VoLTE, daca trece in 3G/2G pe durata apelului si revine dupa aceea, e posibil sa fie o problema. De asemenea, verifica Settings > Cellular si Settings > General > About (mai jos, la Carrier). Ar trebui sa ai un Carrier bundle... La mine e Orange Romania 51.0. Nu stiu cum e cu eSIM-ul si serviciile astea. Dar teoretic ar trebui sa functioneze.
Client Orange

Anonim
Neaplicabil
La mine, pe 13 PM, este activ 4G in timpul apelurilor indiferent daca sunt de pe eSIM/ SIM. Deci da, VoLTE e activat by default. Daca vrei si WiFi Calling trebuie sa le scrii ca sa il activeze si din centrala, nu e suficient sa il activezi din telefon.

Pololică
#StarMember
Pe IPhone, nu apare iconita de VoLTE (cum e pe Android). Pe langa meniu, intra in setarile aplicatiei de Telefonie (dialer) si ar trebui sa ai o optiune de apel 4G (asa tin minte ca era). Tot de acolo activezi si Apel WiFi.

Suren
Explorator
Multumesc pt răspunsuri super utile toate.

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Cu placere! Ma bucur mult ca te-am putut ajuta (cu totii). 🙂 Enjoy!
Client Orange