anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Va schimba Huawei sistemul de operare Android cu HongMeng?

Miha_Z
#StarMember
Huawei ar urma sa prezinte sistemul de operare, denumit neoficial HongMeng, pe 9 august la conferinta dedicata dezvoltatorilor. Totodata, pe langa telefoane, sistemul ar fi si pe primele televizoare Honor, care ar ajunge pe piata pe 10 august.
https://playtech.ro/2019/surpriza-huawei-pentru-google-cat-de-ieftin-ar-fi-telefonul-fara-android/
Considerati ca acest sistem se va ridica la nivelul Android-ului, sau Huawei daca i-l va folosi va pierde din clienti?
1 Soluţie acceptată‚

Anonim
Neaplicabil
Nu prea cred că cei de la Huawei vor renunța la Android, e mult prea devreme. Probabil că vor investi și vor dezvolta propriul sistem de operare să aibă o variantă în cazul în care nu vor mai putea folosi Android. Dar dacă se va întâmpla acest lucru atunci cu siguranță vor avea de pierdut, sistemul Android este cel mai folosit, nu prea își permit să renunțe la el. Vom vedea ce se întâmplă. Sper să se ajungă la un compromis de ambele părți.

Vizualizare soluţie în postul original

13 Răspunsuri 13

eda2k
Cunoscător
D.p.m.d.v. Huawei va avea o "mică" problemă cu noul SO - lipsa unor aplicații dedicate. Ar trebui ca în maxim 6-8 luni, majoritatea dezvoltatorilor să porteze aplicații lor pe HongMeng. Sigur, SO poate fi superb, dar când vrei să instalezi aplicații - ghinion ! Gândește-te doar la aplicațiile de Mobile Banking, plăți online, comunicare, cât și la ce oferă deja Google - mail, drive, calendar, docs, back-up în cloud. Ok - ești utilizator Android și te portezi pe HM - poți?

teacher_
#StarMember
E greu de crezut că Huawei va schimba sistemul. Până la urma, Android este cel mai utilizat sistem din lume. Daca îl vor schimba, probabil vor pierde mai mult de jumătate din clienti, cel puțin în piața europeană. Probabil asta este o minge ridicata la fileu americanilor... In plus, lipsa încrederii în securitatea aplicațiilor chineze ar genera mari semne de întrebare...

Razvan
#StarMember
E un pas inainte, pentru a mai tăia o felie din utilizatorii google. Chiar dacă în primă fază nu va avea un impact semnificativ, în timp e posibil sa se dezvolte și americanii sa conștientizeze ca vor avea încă un concurent real pe piata telefoniei mobile, după IOS, BlackBerry a încercat același lucru, însă viziunea îngustă și terminale puține și scumpe au dus la un eșec în final.

RafaHelper
#StarMember
Buna Miha Z, Din punctul meu de vedere acest topic a fost deschis prea devreme. Ar trebui sa avem un terminal cu acest OS, sa il testam si apoi am putea raspunde la intrebarile tale.

Anonim
Neaplicabil
Nu prea cred că cei de la Huawei vor renunța la Android, e mult prea devreme. Probabil că vor investi și vor dezvolta propriul sistem de operare să aibă o variantă în cazul în care nu vor mai putea folosi Android. Dar dacă se va întâmpla acest lucru atunci cu siguranță vor avea de pierdut, sistemul Android este cel mai folosit, nu prea își permit să renunțe la el. Vom vedea ce se întâmplă. Sper să se ajungă la un compromis de ambele părți.

Vio73
#StarMember
Nu cred că va fi o soluție bună pentru ei, pentru că androidul este cel mai utilizat. Dacă fac treaba asta, cred că vor avea pierderi imense. Cred că va fi ceva de rezervă, dar vor încerca să ajungă la un compromis!

Laura_cio
Senior
Ei declara ca deocamdată sistemul de operare HongMeng nu este potrivit pentru telefoane. Așteptăm lansarea oficială pe 9 august prin televizorul Honor.

Jay
Campion certificat
Cred ca este un pas riscant, depinde daca si-l permit.. Si depinde cum va reactiona si piata, ca daca la momentul actual exista piata si pentru top si pentru chinezarii, probabil va exista si in cazul lor.. Cred ca le va fi greu oricum, pentru ca sistemul android este foarte avansat si poti folosi foarte multe aplicatii, pe cand la un sistem nou vor avea foarte mult de munca.. Mai au de mancat mamaliga cu un sistem nou, sa ajunga la nivelul sistemului android..

Ciucuras
Cunoscător certificat
Daca s-au gandit sa prezinte un nou sistem de operare cu siguranta au gandit si o dezvoltare a sistemului, un parteneriat cu aplicatiile importante, au facut un studiu pe termen lung. Vor incepe cu Honore ptr a vedea impactul dupa care vor incerca sa implementeze si pe celelalte modele ale lor. Pe piata este loc ptr toata lumea, acum depinde de politica lor de dezvoltare, de marketing, de ce aduc nou pe piata ptr a se dezvolta si a face clientii huawei sa ramana fideli.

Romeo_
Senior certificat
Dupa cum se specifica si pe site-ul lor inca este in dezvoltare, deci va mai dura ceva timp pana sa ajunga pe telefoane.

Miha_Z
#StarMember
Huawei a anuntat astazi lansarea unui nou sistem de operare numit HarmonyOS 1.0. Acesta pare sa fie numele oficial al HongMeng OS, alternativa despre care s-a tot vorbit in ultima perioada la Android-ul celor de la Google. Se pare ca acest sistem de operare este construit special pentru a fi folosit pe o plaja larga de dispozitive si nu va fi momentan instalat pe smartphone-urile de top ale Huawei. Compania a vorbit despre compatibilitate cu ceasuri inteligente, display-uri inteligente, sisteme de infotainment in masini, sau boxe. https://www.go4it.ro/software/huawei-anunta-harmonyos-sistemul-sau-de-operare-proprietar-care-ar-putea-fi-alternativa-mult-asteptata-la-android-18269145/

Vio73
#StarMember
Cred că știu ei ceva și de aia au lansat. Să vedem și dacă îl vor pune în aplicare!

Anonim
Neaplicabil
HongmengOs va fi folosit pe TV-uri, în schimb HarmonyOs pentru smartphone-uri