anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Transfer contacte in noul telefon

Tina
Cunoscător certificat
Acum trei luni mi-am schimbat vechiul telefon Samsung S2 cu IPhone 7. Din cauza faptului ca nu am mai putut sa folosesc vechiul sim-ul in noul telefon, nu am transferat nici acum toate contactele. Aveti idee cum sa fac acest lucru mai ușor, sa nu mai introduc fiecare contact in parte? Mulțumesc!
1 Soluţie acceptată‚

Jay
Campion certificat

Eu, de fiecare data cand am schimbat un telefon, am transferat agenda prin bluetooth. Mi s-a parut cea mai simpla varianta.

Si, de fiecare data, pana sa transfer agenda aveam deja aplicatiile instalate, whatsapp, facebook si messenger. Pentru ca primul lucru pe care l-am facut a fost sa-mi adaug adresa de gmail in noul telefon si sa ma conectez la wi-fi. 🙂

 

Daca treci de la Android la iOS poti folosi si aplicatia "Migrare la iOS".

 

Tot pentru transferul datelor de pe Android pe iPhone și invers gasiti informatii si aici https://www.orange.ro/help/articole/cum-transferi-datele-de-pe-android-pe-iphone-si-invers

 

 

Vizualizare soluţie în postul original

19 Răspunsuri 19

Vio73
#StarMember
În orice telefon ai undeva funcția ,,conturi", adică google, yahoo, etc. Apoi, tot pe acolo ai funcția backup. Tu trebuie să faci la vechiul telefon backup, iar după aceea, la noul telefon, dai restabilire. Recuperezi tot ce ai în vechiul telefon, inclusiv contactele. Sigur, după ce introduci în noul telefon contul de google, yahoo, outlook, etc ( cel pe care l-ai folosit în telefonul anterior). Sigur, și să ai acces la wi-fi, atât la backup, cât și la restabilire. Succes!

Jay
Campion certificat

Eu, de fiecare data cand am schimbat un telefon, am transferat agenda prin bluetooth. Mi s-a parut cea mai simpla varianta.

Si, de fiecare data, pana sa transfer agenda aveam deja aplicatiile instalate, whatsapp, facebook si messenger. Pentru ca primul lucru pe care l-am facut a fost sa-mi adaug adresa de gmail in noul telefon si sa ma conectez la wi-fi. 🙂

 

Daca treci de la Android la iOS poti folosi si aplicatia "Migrare la iOS".

 

Tot pentru transferul datelor de pe Android pe iPhone și invers gasiti informatii si aici https://www.orange.ro/help/articole/cum-transferi-datele-de-pe-android-pe-iphone-si-invers

 

 

Razvan
#StarMember
De pe Android pe IOS e un pic mai complicat și cel mai la îndemână e sincronizarea contactelor în Outlook și apoi import în noul telefon. De restul datelor, e mai greu de importat, dar poți merge în Orange Care Center și contra unei taxe de 22,5 lei îți transferă tot conținutul de pe vechiul telefon în noul telefon.

delfinas
#StarMember
Poate ca exista si pentru iPhone o aplicatie gen Phone Clone, cu ajutorul careia poti sa transferi tot ce vrei dintr-un telefon in altul...

Anca07
#StarMember
Daca aveai contactele pe cartela, acest lucru se poate face foarte usor. Introduci cartela veche intr-un telefon, copiezi contactele in acel telefon, apoi introduci cartela noua in telefonul respectiv si transferi contactele pe cartela noua. Am fost recent la un orange shop pentru a schimba cartela deoarece nu functiona cum trebuie, si contra sumei de 9lei, mi-au transferat si contactele de pe cartela veche pe cea noua, prin metoda despre care am pomenit mai devreme.

Miha_Z
#StarMember
Eu iti recomand sa folosesti aplicatia "Migrare la iOS" pentru a obtine ajutor cand treci de la un dispozitiv Android la un dispozitiv nou iPhone, iPad sau iPod touch. Aplicatia dezvoltata de cei de la Apple iti permite sa transferi mai usor contactele tale Android pe iPhone. Aceasta aplicatie te asigura ca vei putea transfera totul de la contacte, mesaje text, fotografii, clipuri video, date de calendar, conturi de email, chiar si bookmarkerele de la website-uri. Mai multe detalii gasesti aici: https://support.apple.com/ro-ro/HT201196

Anonim
Neaplicabil
Cel mai simplu e cu contul Google. E recomandat să faci backup automat inclusiv pentru contacte.

Laura_cio
Senior
In cazul tău, cea mai simpla metoda este prin bluetooth. O mai poți face prin sincronizarea cu contul Google (prin Contact Sync), prin salvarea in Cloud, cred ca și prin transferarea cu un card de memorie.

Qubit
Angajat Orange
Hello, Daca nu reusesti cu aplicatia recomandata de @Miha Z, poti muta contactele, folosind un PC/laptop: 1. Backup cu contul Google (ghid aici: https://www.helpforsmartphone.com/public/en/samsung/galaxy-s2/android-4-1/guides/20/Importer-des-contacts-Samsung-Galaxy-S2 ); 2. Te autentifici cu contul Google pe https://contacts.google.com/ si urmezi pasii din imaginea atasata; 3. Dupa ce ai salvat contactele local in format vCard: - Te autentifici pe https://www.icloud.com/#contacts cu contul iCloud si in partea din stanga jos ai o rotita unde gasesti import vCard. That's all, acum ai contactele urcate in iCloud.

Tina
Cunoscător certificat
Buna, din păcate nu am reușit cu nici una dintre variantele de mai sus. De vina, cred, ca este vechiul telefon care nu mai este compatibil cu nimic. Când am văzut ca exista varianta cu bluetooth, am zis ca e cea mai ușoară, am încercat dar nu mergea transferul. Apoi, am încercat varianta Mihaelei, dar ca îmi cerea un cod de acces al iPhone-ului, format din 6 sau 10 cifre, pe care nu îl am deoarece codul meu este format din litere și cifre. Vio, nu am găsit nimic in telefonul meu vechi, care sa ma ajute sa fac un backup. Am încercat varianta lui Qubit, care inițial mi se păruse cea mai complicata, dar acum îmi dau seama ca este simpla, dar nu a mers beckup-ul. Așa ca m-am inspirat de la toți și am descărcat o aplicație pentru sincronizare contacte. Le-am sincronizat și le-am trimis prin email, deoarece nu a mers nici o alta varianta. Le-am descărcat foarte ușor in nou telefon. Aplicația, însă, nu mi-a permis sa mut și fotografiile. Am încercat sa descarc Orange Cloud, și sa transfer pozele acolo. Nu am reușit deoarece telefonul meu nu mai este compatibil cu aplicația. Atunci, am apelat la Google Drive, pe care am descărcat-o pe ambele telefoane. Mi-a fost greu sa ma despart de vechiul telefon, dar acum realizez cât de vechi era. Va mulțumesc tuturor pentru sfaturi!

Vio73
#StarMember
Ai făcut backup vechiului telefon înainte de a începe ceva?

Miha_Z
#StarMember
Buna Tina. Ai intrat si in link, ca acolo prezenta pasii cate trebuie urmati in aplicatie.

delfinas
#StarMember
Tina, il pastrezi ca amintire, dar era momentul demult sa il schimbi, mai ales ca nu mai poti folosi aplicatiile. Ma mir ca mai functioneaza, modelul are vreo 9 ani, e un record! Cand nu erau smarturi, tineam un telefon 3-4 ani si ziceam ca e mult, dar 9? 🙂 Problema la telefoanele inteligente e tocmai asta, vrei sau nu, trebuie sa le schimbi la un an, maxim doi, pt ca nu se mai pot face update-uri, nu mai e spatiu.

Vio73
#StarMember
Chiar îmi pare rău că nu ai reușit! Poate găsești totuși o modalitate de a transfera ce se poate. Succes!