anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Telefon pierdut - pot sa blochez codul IMEI?

cristi2000
Începător
De cateva zile am pierdut un telefon pe care aveam un sim orange abonament, telefonul a fost resetat la nivelul de fabrica si nu pot sa-l vad cu nicio aplicatie.
Intrebare: cu ajutorul orange pot sa blochez codul IMEI al telefonului pierdut ?
1 Soluţie acceptată‚

Salut, cristi2000! Cu parere de rau fata de situatia neplacuta pe care o intampini, operatorul de telefonie nu are aceasta posibilitate de blocare. Dar daca depui o plangere la politie si declari telefonul furat, ti se va solicita codul IMEI cu ajutorul caruia se poate face localizarea lui.

Vizualizare soluţie în postul original

4 Răspunsuri 4

mihai_13
Maestru
Există servicii precum IMEI24 , care are o bază de date globală, acolo unde puteți raporta un telefon furat sau dispărut. https://imei24.com/blacklist_check/ Trebuie să știți că, indiferent ce aplicație folosiți, dacă cel care îl găsește sau l-a furat resetează telefonul la setările din fabrică (date, conturi, parole), nu îl veți mai putea găsi. În acest caz, puteți bloca telefonul cu numărul IMEI prin comunicarea acestuia la Poliție și la operatorii de telefonie. Măcar în acest fel cel care vrea să îl folosească nu va putea să îl activeze în nicio rețea de telefonie.(copy-past)

cristi2000
Începător
Am făcut o sesizare la politie însoțită de o copie a facturii , ce au făcut cei de la politie nu știu!

Salut, cristi2000! Cu parere de rau fata de situatia neplacuta pe care o intampini, operatorul de telefonie nu are aceasta posibilitate de blocare. Dar daca depui o plangere la politie si declari telefonul furat, ti se va solicita codul IMEI cu ajutorul caruia se poate face localizarea lui.

Spano
Începător
Halal de apple