anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Telefoane Reconditionate

Firefly
Cunoscător
Buna ! Am observat de curand ca Orange vinde in magazinul online si telefoane reconditionate, insa nu gasesc foarte multe detalii, ma intereseaza daca sunt telefoane care au avut un defect sau au fost sparte ori stricate si apoi reparate sau sunt un fel de 'Resigilate ' ca la Emag ?
1 Soluţie acceptată‚

FaraUnID
Campion certificat
Nu sunt neparat terminalele expuse la standurile de test. De cele mai multe ori aceste telefoane expuse pentru test sunt doar pentru acest tip de activitate si nici macar nu au partea GSM in ele, iar conexiunea la internet se face prin WiFi-ul din magazin. Sunt destui bisnitari de tipul Dorel GSM SRL, care reusesc sa puna mana pe astfel de dispozitive fara partea de GSM in ele, la un pret derizoriu, pe care ulterior le completeaza si le vand pe site-urile de tip okazii, olx, lajumate, etc ca fiind "aproape noi". Iar cei care achizitioneaza in necunostinta de cauza aceste tipuri de terminale incep sa se planga de probleme cu semnalul, calitatea conexiunii la internet, lipsa update-urilor, etc. Reconditionat este un mod ceva mai elegant de a spune reparat. Adica s-a intevenit fizic asupra acelui produs, sub o forma sau alta. Exista un topic pe tema asta, topic in care s-a discutat despre lipsa de informatii in cazul acestor dispozitive reconditionate, in mod special defectul avut si ce anume a fost inlocuit la el. Exista pe softpedia un topic in care un omulet povestea cum si-a achiztionat un iPhone reconditionat la 10 euro (sau ceva de genul) impreuna cu un abonament de 30 euro pentru 24 de luni, iar dupa cateva saptamani de la achizitie telefonul a cedat, a fost trimis in service pe garantie si declarat dauna totala. Dupa care tot omuletul nostru racnea ca l-a prostit Orange sa-si faca abonament de 30 euro pe 24 de luni si ca i-au dat un telefon stricat. Nu confundati un produs resigilat, care poate fi un produs achizitionat si returnat in termenul legal de 14 zile, cu un produs reconditionat si asupra caruia s-a intervenit fizic.

Vizualizare soluţie în postul original

12 Răspunsuri 12

FLo1
#StarMember
Sparte si stricate.... nu cred. Resigilate.... da. Depinde acum ce intereseaza. Oricum, garantia ramane valabila, nu este in alti termeni. Poate revii cu un exemplu concret asupra ce intereseaza.

Firefly
Cunoscător
Ma uitasem la un P20Pro de la Huawei , am unul dar mai nou cu display-ul spart si ma gandeam sa imi iau altul , verificand ofertele din magazinul online am descoperit unul reconditionat , sotul meu spune ca este posibil sa fie luat de la programul buy back , stricat sau u ecranul spart si reconditionat . Am incercat sa imi repar telefonul meu dar ma costa mai mult decat cel de pe site :)) .

Jay
Campion certificat
Buna! Gasesti mai multe subiecte cu păreri despre recondiționate/religilate.. Poate te ajuta sa ajungi la o concluzie.. Ca și concluzie, este riscant.. nu prea știi exact ce surprize poti avea.. https://comunitate.orange.ro/questions/2144116-cumparat-telefoane-laptopuri-resigilate https://comunitate.orange.ro/questions/2195501-huawei-p30-pro-256gb-8-gb-ram-dual-sim-reconditionat https://comunitate.orange.ro/questions/2053707-samsung-galaxy-tab-s2-9-7-4g-t819-reconditionat https://comunitate.orange.ro/questions/2192994-incheiat-oferta-s10-reconditionat-magazinul-online-orange https://comunitate.orange.ro/questions/2193068-informatii-trebuie-telefoanele-resigilate

FLo1
#StarMember
Achizitia unui reconditionat presupune si asumarea riscului, cu toate ca ti se ofera garantie. Pe de alta parte, si un acumulator schimbat la un mobil "expirat" face mai mult decat telefonul. Deci sfatul meu: mergi la sigur fara probleme. Daca diferenta de pret e mare si crezi ca merita (nou-vechi), atunci poti incerca, mai ales ca nu sunt modele rele, pretabile la "surprize".

Vio73
#StarMember
Dacă nu ai de gând să-l ții prea mult și are un preț foarte atractiv, poate fi o soluție, dar altfel, nu știu dacă se merită. Pe termen mai lung, nu știu dacă sunt variante care pot fi luate în seamă, mai ales că, în zilele noastre, întâlnești probleme și la cele noi uneori, dar să mai fi fost și folosit! Oricum, după părerea mea, achiziția unui astfel de terminal depinde de mai multe elemente: - cât a fost folosit; - cum a fost folosit; - cum arată; - ce autonomie mai are bateria; - ce preț are, etc. Partea bună este că au garanție și atunci lucrurile se pot rezolva, în caz că sunt probleme. Dar poate fi uneori destul de neplăcut să te plimbi de mai multe ori cu el pe la service. Sunt scenarii care ar trebui luate în calcul! Succes doritorilor!

RafaHelper
#StarMember
Salut @firefly, Din cate stiu sunt acele telefoane care sunt expuse in magazin si apoi nimeni nu mai vrea sa le cumpere, sau telefoane returnate de catre utilizatori. Nu cred ca sunt stricate si reparate. Clar nu provin din buy-back, de acolo tot se reciclează. @flo_1 garanția este de un 1 an si nu este oferită de producător ci de Orange. Mai multe detalii aici: https://youtu.be/yul6AA7854k

FaraUnID
Campion certificat
Nu sunt neparat terminalele expuse la standurile de test. De cele mai multe ori aceste telefoane expuse pentru test sunt doar pentru acest tip de activitate si nici macar nu au partea GSM in ele, iar conexiunea la internet se face prin WiFi-ul din magazin. Sunt destui bisnitari de tipul Dorel GSM SRL, care reusesc sa puna mana pe astfel de dispozitive fara partea de GSM in ele, la un pret derizoriu, pe care ulterior le completeaza si le vand pe site-urile de tip okazii, olx, lajumate, etc ca fiind "aproape noi". Iar cei care achizitioneaza in necunostinta de cauza aceste tipuri de terminale incep sa se planga de probleme cu semnalul, calitatea conexiunii la internet, lipsa update-urilor, etc. Reconditionat este un mod ceva mai elegant de a spune reparat. Adica s-a intevenit fizic asupra acelui produs, sub o forma sau alta. Exista un topic pe tema asta, topic in care s-a discutat despre lipsa de informatii in cazul acestor dispozitive reconditionate, in mod special defectul avut si ce anume a fost inlocuit la el. Exista pe softpedia un topic in care un omulet povestea cum si-a achiztionat un iPhone reconditionat la 10 euro (sau ceva de genul) impreuna cu un abonament de 30 euro pentru 24 de luni, iar dupa cateva saptamani de la achizitie telefonul a cedat, a fost trimis in service pe garantie si declarat dauna totala. Dupa care tot omuletul nostru racnea ca l-a prostit Orange sa-si faca abonament de 30 euro pe 24 de luni si ca i-au dat un telefon stricat. Nu confundati un produs resigilat, care poate fi un produs achizitionat si returnat in termenul legal de 14 zile, cu un produs reconditionat si asupra caruia s-a intervenit fizic.

Anonim
Neaplicabil
Din câte știu sunt "refurbished", reparate (dacă e cazul) sau înlocuit piese esențiale cu unele noi (de exemplu ecran, mufă încărcare, etc.). Eu zic să cumperi și dacă nu ești mulțumită, să-i faci retur în termenul acceptat. Succes! P.S.: un video care te poate lămuri despre acest tip de telefoane: https://youtu.be/8zmodTDypy0

FaraUnID
Campion certificat
Clipul ala nu este altceva decat o reclama infecta la fenix eco, iar lucrurile expuse de omulet nu stau tocmai asa. Acel clip nu face altceva decat sa intareasca si mai mult afirmatiile mele despre review-urile scrise la comanda aka advertoriale si despre modul cum inteleg unii blogarsi / vlogarasi / youtuberi ca trebuie facuta o prezentare de produs. Primesti niste bani pe sub masa, si incepi sa pupi in 3 litere si sa ridici in slavi produsul.

Razvan
#StarMember
Sunt telefoane returnate de la clienți sau cele schimbate prin buy back. Majoritatea sunt verificate de tehnicienii Orange, majoritatea cu piese originale și mai puține reparate, dacă necesită acest lucru. Au mai fost cazuri, când cei care au cumpărat iPhone, s-au plâns de baterie și a necesitat înlocuirea acesteia. Unele telefoane se află în garanția oferită de producător, deoarece au mai puțin de 2 ani vechime.

Vio73
#StarMember
Mai bune iei resigilate de la EMAG sau alții, decât recondiționate!

Anonim
Neaplicabil
@FaraUnID, mă refeream la ce înseamnă un telefon recondiționat, ce "combinații" fac bloggerii este altă poveste...