anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Telefoane reconditionate Orange: cum pot afla informatii despre starea de sanatate a bateriei?

david_p
Începător
Salut!
Am cumparat un iPhone XR 64GB Black reconditionat din magazinul online Orange. Din pacate, bateria se descarca foarte repede si in sectiunea de configurari se afiseaza mesajul de eroare: "Nu se poate verifica daca acest iPhone are o baterie Apple originala. Nu sunt disponibile informatii despre starea de sanatate a acestei baterii.".
1 - Stie cineva in ce consta reconditionarea telefoanelor la Orange? Spre exemplu, in cazul unei reparatii se folosesc baterii originale sau nu? In brosura pe care am primit-o in pachet scrie ca durata de viata a bateriei a fost verificata, dar as vrea sa ma conving si eu de asta din iOS.
2 - Garantia de 12 luni oferita de Orange acopera si inlocuirea bateriei?
Nu stiu daca este o idee buna sa pastrez acest telefon. Mi-ar fi de folos orice informatie care sa ma ajute in a lua o decizie. Multumesc!
Nota: Am trimis deja 3 mesaje catre Orange prin formularul de contact, dar nu am primit niciun raspuns.
1 Soluţie acceptată‚

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Eroarea respectiva apare la modelele incepand cu iPhone X daca nu ma insel, atunci cand este inlocuita bateria. Nu inseamna neaparat ca bateria cu care a fost inlocuita cea veche este neaparat "neoriginala", intrucat lucrul asta se intampla si cu bateriile originale. Inseamna doar ca nu a fost imperecheata cu placa de baza, cel mai probabil din cauza ca, din cate stiu eu, Orange nu este AASP (Apple Authorised Service Provider). Deci nu are acces la tool-urile de service. De asemenea, este posibil ca bateria sa nu fie originala, din acelasi motiv. Apple nu vinde baterii (cel putin nu inca) service-urilor neautorizate sau utilizatorilor finali. Speram ca lucrul asta sa se schimbe incepand cu 2022, dar...momentan, asta e situatia. Presupunand ca bateria nu e una originala, nu inseamna neaparat ca e si de slaba calitate. Dar ca idee, pentru reparatii Apple iti recomand iStyle sau Cordon Electronics. Pe celelalte nu le stiu, sau nu recomand. Si asta nu pentru ca n-ar fi bune (cu toate ca la unele dintre ele nu m-as duce nici daca ar fi autorizate), ci pentru ca, la reparatii care au nevoie de "binecuvantarea" Apple, ai nevoie, din pacate, de un AASP. Ai aici lista de AASPs: http://www.apcom.ro/service.html Poti sa-l returnezi, pe motiv ca iti apare acea eroare in meniu, si nu stii cat de buna e bateria respectiva. In plus, in experienta ta de pana acum, nu prea tine bateria. Si ca sugestie (si imi aduc aminte ca s-a mai cerut treaba asta mai demult), ar fi o idee foarte buna sa se mentioneze, in cazul device-urilor reconditionate, ce anume a fost inlocuit si cu ce. Pentru ca poate face o diferenta foarte mare.
Client Orange

Vizualizare soluţie în postul original

5 Răspunsuri 5

Razvan
#StarMember
Probabil ca bateria este destul de uzată. Cel mai bine întrebi la un magazin. Ai primit certificat de garanție la telefon? Teoretic garanția oferită ar putea să acopere și bateria, dacă nu are mai mult de 24 de luni de la data fabricației. La piese, cred ca se oferă mai mult și poate de aceea se oferă 12 luni garanție. Ca și părere personală, aș returna acel telefon, deoarece înlocuirea bateriei costă destul de mult, funcție de model.

delfinas
#StarMember
david_p, bun venit in Comunitate!!! Din pacate, hibele unui telefon reconditionat le sesizezi doar cand incepi sa-l folosesti, Orange nu da detalii in descrierea de pe site. Vad ca mai multi se plang de bateriile de la telefoanele Apple reconditionate, probabil e o hiba a iPhone-ului. Daca te deranjeaza starea bateriei, mai bine il returnezi si explici de ce.

Vio73
#StarMember
Salutare! Niciodată nu aleg telefon recondiționat sau alte lucruri la mâna a doua sau a câta o fi, inclusiv autoturisme. Sunt adeptul să stau și să mai aștept dacă nu-mi permit ceva nou, dar când o fac, să fie acel lucru în regulă! Referitor la achiziția de față, nu poți determina prea multe lucruri, pentru că așa sunt făcute, să nu știi prea multe. Din păcate, cam ăsta este adevărul, chiar dacă e dureros! Cel puțin din punctul meu de vedere! Și eu zic să-l returnezi, dacă se poate!

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Eroarea respectiva apare la modelele incepand cu iPhone X daca nu ma insel, atunci cand este inlocuita bateria. Nu inseamna neaparat ca bateria cu care a fost inlocuita cea veche este neaparat "neoriginala", intrucat lucrul asta se intampla si cu bateriile originale. Inseamna doar ca nu a fost imperecheata cu placa de baza, cel mai probabil din cauza ca, din cate stiu eu, Orange nu este AASP (Apple Authorised Service Provider). Deci nu are acces la tool-urile de service. De asemenea, este posibil ca bateria sa nu fie originala, din acelasi motiv. Apple nu vinde baterii (cel putin nu inca) service-urilor neautorizate sau utilizatorilor finali. Speram ca lucrul asta sa se schimbe incepand cu 2022, dar...momentan, asta e situatia. Presupunand ca bateria nu e una originala, nu inseamna neaparat ca e si de slaba calitate. Dar ca idee, pentru reparatii Apple iti recomand iStyle sau Cordon Electronics. Pe celelalte nu le stiu, sau nu recomand. Si asta nu pentru ca n-ar fi bune (cu toate ca la unele dintre ele nu m-as duce nici daca ar fi autorizate), ci pentru ca, la reparatii care au nevoie de "binecuvantarea" Apple, ai nevoie, din pacate, de un AASP. Ai aici lista de AASPs: http://www.apcom.ro/service.html Poti sa-l returnezi, pe motiv ca iti apare acea eroare in meniu, si nu stii cat de buna e bateria respectiva. In plus, in experienta ta de pana acum, nu prea tine bateria. Si ca sugestie (si imi aduc aminte ca s-a mai cerut treaba asta mai demult), ar fi o idee foarte buna sa se mentioneze, in cazul device-urilor reconditionate, ce anume a fost inlocuit si cu ce. Pentru ca poate face o diferenta foarte mare.
Client Orange

Cocodrillo
Junior entuziast
Iti recomand aplicatia AccuBatterty din Magazi Play/functioneaza perfect! O am instalată pe 2 tel. inclusiv pe Iphone! Viata baterie se vede cu incarcatorul conectat Deschizi aplicația si acolo ai o inimă care arată sanatate baterie fata de cea proiectata pe care o gasesti in setari telefon/nu uita să o 8ntroduci in aplicatia! Astep raspuns de la tine Bateria este de fapt un khit împreună cu ecranul; la iphone cel pe care il ai tu valoarea kitului depășește cu fosrte mult valoarea produsului reconditionat! Cat despre sanatate bateriei intraba-mă si iti ofer solutia care o am eu pentru 3 tel. inclusiv pe un iPhone!