anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Sony Xperia XZ1 apel WIFI

mihai_13
Maestru
Sony Xperia XZ1 . teoretic si practic acest telefon are capabilitatea sa initieze apel "voice over wifi"
Acum rog "Orange" Romania sa includa in setarile IMS si acest model de telefon.. bine inteles daca se poate .
1 Soluţie acceptată‚

DanielaH
Moderator
Telefonul Sony Xperia XZ1 a fost lansat in anul 2017 și a avut doar VoLTE activat (așa s-a decis la momentul respectiv). Chiar dacă suportă VoWi-Fi, este un model prea vechi pentru a putea solicita acum ca Sony să activeze VoWi-Fi. Astfel de cereri pot fi făcute atât timp cât telefonul este la vanzare. Din păcate, @mihai, după 2-3 ani nu se mai poate face acest lucru.

Vizualizare soluţie în postul original

42 Răspunsuri 42

Razvan
#StarMember
Trebuie făcute demersuri la Sony, ca să reincluda iar setările de Volte/Vo-wifi. Aceste servicii au fost funcționale la Sony, însă la următorul update (2017) au fost scoase.

Vio73
#StarMember
Acest terminal are capacitatea pentru acestea, dar se pare că e vina producătorului că nu le mai are. Probabil că s-au gândit că este un model mai vechi și nu mai este cazul să le aibă sau cine știe ce le-a mai trecut prin minte. E bine să le faci o solicitate celor de la Sony în acest sens și vezi ce răspuns primești. Succes!

mihai_13
Maestru
-din cate stiu eu setarile IMS depind de operator , (dovada este este subiectul meu precedent deschis pe comunitatea orange in legatura cu samsung J5 2017 . problema s-a rezolvat in 2 zile)(si experienta mea 🙂 ) -XZ1 a fost lansat cu OREO ( 47.1.A.8.49 ) -acum spui tu ca daca fac un downgrade la o versiune de OREO (la care versiune ??? de software ) wi-fi call functioneaza ? (precizez ca volte functioneaza)

mihai_13
Maestru
Vio73 .. --nu are nici o treaba ce spui tu , am postat cele doua poze ca sa se vada clar ca hardware este capabil dar software nu are setarile IMS !

Vio73
#StarMember
Atunci te adresezi și operatorului cu o sesizare scrisă la serviciul.clienti@orange.ro și vezi ce iese! Succes!

mihai_13
Maestru
Da Vio73 .. dar e bine si aici sa expun problema , data trecuta cand am avut probleme a luat legatura cu mine un reprezentant Orange si s-a rezolvat , sper ca si acum daca le sta in "putere"

Razvan
#StarMember
De preferat varianta de fabrică. A avut acest telefon un prieten și i-au mers serviciile Volte/Vo-wifi până la un update. Probabil merge cu vreun profil asemănător cu Orange România și pe urmă îl dezactivează. Toate telefoanele pe care nu merg aceste servicii se datorează exclusiv producătorului că nu a integrat aceste setări în terminal.

mihai_13
Maestru
"varianta de fabrica" sony pe terminalele mobile aduc un up-to-date macar o data la 2 luni , pentru acest model XZ1 pe Oreo au fost cel putin 12 uptodate iar pe PIE cel putin 5 uptodate (inbunatatiri soft si de securitate) ---"chestia" este ca setarile IMS sunt ale operatorului , de exemplu observi (in pozele postate de mine) ca nici macar pentru apel video nu sunt date setarile !!! .... in conditiile in care alte retele de telefonie din lume (nu stiu in tara ) ofera pentru acest model toate "prajiturile" apel wi-fi , volte, apel video etc. Daca este cineva curios poate consulta site-ul XDA. Precizez ca romul este dedicat Orange si doar volte este activ

DanielaH
Moderator
Telefonul Sony Xperia XZ1 a fost lansat in anul 2017 și a avut doar VoLTE activat (așa s-a decis la momentul respectiv). Chiar dacă suportă VoWi-Fi, este un model prea vechi pentru a putea solicita acum ca Sony să activeze VoWi-Fi. Astfel de cereri pot fi făcute atât timp cât telefonul este la vanzare. Din păcate, @mihai, după 2-3 ani nu se mai poate face acest lucru.

mihai_13
Maestru
DanielaH inteleg ce zici dar de exemplu la samsung sunt modele mai vechi (S6-J5-2017etc) care ofera wi-fi&volte pe romul de orange --inca ceva, daca problema este la Sony si nu la IMS Orange de ce in alte retele sunt active serviicile enumerate mai sus ...? fac un apel la toti cei care vor raspunde sa citeasca atent ce scriu ca sa nu ma repet (nu este cazul tau DanielaH 🙂 )

Razvan
#StarMember
Pune un rom de Orange Franța, poate ai noroc să îți funcționeze serviciile Vo-wifi. Un exemplu clasic este Huawei P10 lite și Mate 10 lite. Deși ambele au același procesor, modem și alte lucruri comune, la Mate 10 lite au activat doar Volte, la P10 lite ambele servicii după mai multe adrese trimise către Huawei și Orange.

Ascary
Campion certificat
Mihai, nu depinde de Orange aceasta problema. Sony este cel care ascunde sau nu meniul over wifi. De obicei il ascund pe telefoanele mai vechi pentru ca lumea sa isi cumpere deviceuri noi. Asta-i politica lor dar si a altora.

mihai_13
Maestru
Ascary ba depinde ...fac un copy paste pentru tine la ce am scris mai sus -""""-inca ceva, daca problema este la Sony si nu la IMS Orange de ce in alte retele sunt active serviicile enumerate mai sus ...?"""

mihai_13
Maestru
Razvan .. am sa incerc maine dar nu cred ca are sa "mearga" deoarece simul orange romania are sa "simta" ca nu ruleaza pe rom orange romania , cred ca nici volte nu are sa mearga pe rom franta orange (nu sunt sigur incerc maine) =oricum astept un raspuns cat de cat oficial Orange.