anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Sondaj telefoane Pixel

VlaDi88
Junior entuziast

Salutare,

Avand in vedere ca deja a aparut Google Pixel 7, poate ar putea Orange sa faca un sondaj in urma abonatilor si persoanelor care folosesc reteaua, cate telefoane Pixel sunt active in retea in acest moment, probabil ca se poate verifica acest lucru...si in urma acestor rezultate sa se decida daca suntem multi care folosim telefoane Pixel si sa se rezolve problema cu 5G volte si ce lipseste... 

Nu cred ca Orange nu ar putea lua legatura cu Google si sa le zica ca s-a facut un sondaj si sunt multe telefoane Pixel in retea si vor sa activeze serviciile lipsa..🤔

37 Răspunsuri 37

Pagina de contact (chiar in josul paginii).

Totusi, neoficial doar putem presupune.

De amorul artei: tinand cont ca Apple are in Romania o cota de piata de 20%, restul sunt utilizatori de Android (79%), si 1% ii pun la categoria "Nokia 1100" (fara smart).

Din Androizi, excludem Huawei (fara GSM, evident) si din 79% ajungem la 70% (o cifra rotunjita, din burta).

Deci, sistemul de operare cu vanzari de 2 telefoane din 3 (daca nu chiar 3 telefoane din 4) nu misca un deget la telefonul de casa, si noi, utilizatorii batem la cap operatorii sa faca si sa dreaga... Am o problema. Am avut IPhone (SE 2016) doi ani si implementarile de soft erau la fel ca la IPhone Pro Max (evident, excludem FaceID si ProRes la poze si alte mici chestii disponibile doar pe IPhone-urile cu FaceID in principal). Este normal ca Google, la propriul telefon, sa ne lase de izbeliste? Sa zicem ca accept lipsa VoLTE si VoWiFi, dar 5G oprit din soft? La Huawei este o problema de componente (hard), dar la Pixel chiar imi da cu virgula.

Cred ca suntem cu totii constienti ca sunt niste costuri la mijloc. Singura intrebare este cine si le asuma sau cum se impart.

PS: mi se pare pueril ca un utilizator sa cumpere telefonul si pe urma sa inceapa sa ceara operatorului (sub amenintarea plecarii din retea). Eu am un "amarat" de Huawei Nova 8i (din ala fara GMS) care a avut un pret de piata (la data achizitiei) de 300E. Oare ar trebui sa sper ca voi primi licenta de Google in viitorul apropiat? Hai sa fim seriosi. Daca in urmatorii 5 ani nu se cade la pace, ma indoiesc ca Huawei sa se reintoarca la Google (doar presupun). Si da, telefonul stie (are functionale) VoLTE si VoWiFi (pe Orange, pe Vodafone si pe Digi).

AndrSav
Junior entuziast

La Huawei problemele cu Google sunt stiute de toata lumea. Eu telefonul Google Pixel 6 l-am achizitionat din Germania la pre-order si pana sa nu merg la un prieten si sa incerc activarea VoWIFI nici macar nu am avut habar de problema asta. Abia dupa aia cand am vazut ca lipseste optiunea VoWIFI am inceput sa vad defapt cat de mare e problema cu telefoanele Pixel si operatorii din estul Europei. 

Din pacate nu dai de toate informatiile astea inainte sa dai de problema....

O sa fiu off topic un pic, dar cred ca este relevant: IPhone. La toți operatorii (din România și aproape de peste tot în lume) are VOLTE și VoWifi. În România Digi oferă doar VOLTE. Din aceleași motive pentru care Pixel nu le are. Informația nu e disponibilă  pe site-ul Digi (deci, cine nu stie, va crede ca serviciile nu sunt disponibile).

Nu incerc sa te acuz de ceva, dar poate ar fi bine sa faci o cautare mica asupra serviciilor disponibile pentru produs si operator. Da, si eu as vrea un Pixel, dar am inceput sa caut informatii despre el am inceput sa vad ca lipsa VoLTE, lipsa VoWiFi, lipsa 5G... (desi, daca as cumpara un un Huawei cu 5G, sunt convins ca ar functiona in Romania (evident, sa aiba frecventele disponibile de la noi)).

Sa nu mai spun de faptul ca Android Auto (produs disponibil pe TOATE telefoanele cu Android si GMS) este disponibil (oficial vorbind) de vreo 3 ani la noi (Romania). E clar ca intarzierile astea sunt voite si nu le inteleg. Adica, suntem cetateni europeni, dar producatorii ne dau cu picatura.

Pololică
#StarMember

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Doamne ajuta! Sa fie bine la toata lumea. :))

Client Orange

Heavyd
Explorator

Ce vesti bune!

Cum se introduce suportul pentru vodafone o sa ma portez garantat!!!

Asta este orange daca ignora clienti!!! 

Ei si-au sapat singur gaura in care o sa cada!

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Eu zic sa nu te grabesti cu cererea de portare...inca. Pentru ca s-ar putea sa avem o surpriza din partea Orange. Nu, nu stiu ceva ce voi nu stiti. Dar...cumva are sens pentru mine sa inceapa cu totii sa adopte telefonul asta in portofoliul propriu. Mai ales telefonul asta, tocmai pentru ca cererea e destul de mare.

Dar da, oricum ar fi, e un inceput, si e foarte bine ca incep sa se miste lucrurile in directia buna.

Client Orange

Pololică
#StarMember

E de bun augur inceputul, dar sa nu uitam ca Vodafone, desi au anuntat primii in Romania VoLTE, au implementat al treilea (Telekom parca au facut-o anul trecut si, oarecum, impinsi de inceperea inchiderii 3G). Dar cine stie... poate se intampla minunea sa faca si ei ceva primii.