anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Se blocheaza telefonul in caz de neplata a abonamentului?

Ovax
Începător

Buna ziua, am cumparat un iPhone 14 pro de la cineva care la luat la prelungire de abonament pe persoana juridica. In caz ca nu mai plateste abonamentul, se blocheaza telefonul?

Multumesc.

1 Soluţie acceptată‚

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Salut,

Nu. Sau, cel putin, nu stiu sa se faca treaba asta. Teoretic, din cate stiu, se poate face. Dar cum ziceam, nu am auzit sa se faca asta. In cel mai rau caz, titularul abonamentului va fi introdus in Preventel, si va fi destul de dificil de facut un alt abonament. Dar nu am auzit vreodata ca operatorul sa blocheze efectiv accesul in telefon. Deci, din punctul asta de vedere, as zice ca esti ok.

Avem un topic similar aici.

Client Orange

Vizualizare soluţie în postul original

5 Răspunsuri 5

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Salut,

Nu. Sau, cel putin, nu stiu sa se faca treaba asta. Teoretic, din cate stiu, se poate face. Dar cum ziceam, nu am auzit sa se faca asta. In cel mai rau caz, titularul abonamentului va fi introdus in Preventel, si va fi destul de dificil de facut un alt abonament. Dar nu am auzit vreodata ca operatorul sa blocheze efectiv accesul in telefon. Deci, din punctul asta de vedere, as zice ca esti ok.

Avem un topic similar aici.

Client Orange

VasT
Explorator entuziast

Da așa este . Telefonul nu va fi blocat, doar contul abonamentului neplatit. După care se trece la recuperarea valorii neplatite a telefonului . Asta se calculează in funcție de lunile rămase neplatite 

Pololică
#StarMember

Salutare!

Raspunsul este un pic mai complex decat pare: contractele cu PJ (firme) au un alt statut in sensul ca, in caz de neplata (sau reziliere inainte de termen) ce a ramans din contract se pune la plata pe ultima factura (indiferent ca sunt luni ramase sau rate neachitate).

Teoretic, da, se poate bloca aparatul de la o miscare de deget.

PS: sper ca ti-a fost emisa factura pentru telefonul respectiv.

FLo1
#StarMember

@Ovax: Sunt 2 noțiuni distincte, așadar blocarea telefonului NU, blocarea abonamentului DA.

Vio73
#StarMember

Salutare!

Abonamentul se blochează, dar telefonul nu se știe. Teoretic se poate bloca și telefonul, dar practic, nu cred că se va întâmpla acest lucru.

Baftă!