anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Se blocheaza telefonul daca ratele sunt neplatite?

mih2806
Junior
Intrebarea mea este: ce se intampla cu telefonul daca este cumparat in rate si ratele nu mai sunt platite?
exista posibilitatea ca telefonul sa fie blocat cumva de Orange?
1 Soluţie acceptată‚

svetalex
Senior certificat
Nu, telefonul nu se blocheaza. Datele personale vor fi introduse într-o bază de date ce va putea fi utilizată de Orange în relaţiile comerciale cu ceilalţi operatori de telefonie mobilă sau fixă, precum şi în orice baze de date referitoare la debitori. Apoi creanța va fi dată către un recuperator de datorii și introdus în baza de date Preventel și nu vei mai putea achiziționa abonament și telefon mobil la alt operator fără constituirea unei garanții financiare consistente. Sursa: https://comunitate.orange.ro/questions/2306085-intampla-platesc-abonament-refuz-platirea-acestuia

Vizualizare soluţie în postul original

11 Răspunsuri 11

delfinas
#StarMember
De ce acest interes? Se cam numeste furt sa iei un lucru fara sa platesti...

svetalex
Senior certificat
Nu, telefonul nu se blocheaza. Datele personale vor fi introduse într-o bază de date ce va putea fi utilizată de Orange în relaţiile comerciale cu ceilalţi operatori de telefonie mobilă sau fixă, precum şi în orice baze de date referitoare la debitori. Apoi creanța va fi dată către un recuperator de datorii și introdus în baza de date Preventel și nu vei mai putea achiziționa abonament și telefon mobil la alt operator fără constituirea unei garanții financiare consistente. Sursa: https://comunitate.orange.ro/questions/2306085-intampla-platesc-abonament-refuz-platirea-acestuia

mih2806
Junior
Sunt discuții ca în caz de neplata a unui telefon achiziționat în rate, Vodafone a trecut la blocarea respectivului telefon, blocare a IMEI-ului.

Noah
Explorator entuziast
Strict la Orange nu știu exact dar știu la aliatul telepom cum au procedat cu un fost coleg cu o parabolica care nu a funcționat niciodată luată pentru un băiat de al lui în Belgia . Au trecut creanta la un recuperator care îl suna zilnic și la toate orele . Faptul că ansamblul in cutii a stat doi ani pe un balcon și care a funcționat 15 minute o singură dată, vorba vine, că nu a funcționat deloc acolo din motive ciudate dar reale, nu a contat . Ei o țineau gaia matu că nu vor nici aparatul nici farfuria, doar suma cumpărată de la Telekom . Creanta adică .A platit până la urmă și din parabolica da acum grăunte la găini .

Viocat
Senior certificat
Intai vei fi apelat de un operator orange si daca nu ai un motiv plauzibil pentru intarziere la pkata si refuzi colaborarea pentru recuperarea datoriei, creanta merge catre recuperator si de acolo incep problemele. Se poate ajunge pana la blocarea conturilor bancare daca esti dat in judecata.

mih2806
Junior
Întrebam pentru ca mi am luat un telefon de pe OLX și voiam sa știu ca în caz în care cel care mi a vândut telefonul nu și achita ratele la telefon sa nu fie blocat pe IMEI.

Vio73
#StarMember
Dacă este luat de la cineva care nu l-a plătit, este posibil să ți se blocheze imei-ul, dar multă atenție la asemenea achiziții. Eu unul, nu cumpăr niciodată telefoane de pe Olx!

Razvan
#StarMember
Nu cred că se blochează IMEI-ul, deși era o metodă bună pentru descurajarea furturilor și neplătirea lor, după achiziție.

RstdWoo
Cunoscător

Vodafone blocheaza telefoanele Android, folosind o aplicatie de system prezenta in sistemul de operare, facuta de Google pentru operatori. Nu le poti debloca sub nicio forma, doar operatorul iti poate da codul.Nu stiu daca Vodafone blocheaza in acest mod doar pt neplata ratelor, sau si la cerere cand telefonul este declarat furat. De evitat telefoane de pe OLX, Android, unde nu stii cum a fost achizitionat. Orange inca nu face asta, desi ar trebui sa o faca, asa s-ar reduce tepele si furturile intr-o anumita masura. 

Nu trebuie să generalizăm. Nu toți care vând telefoane pe OLX sau alte site-uri vând lucruri furate sau cu ratele neachitate. 

Salut. nu e vorba de generalizare, dar riscul exista cand cel care vinde telefonul nu are niciun act doveditor, nu cunosti persoana de la care cumperi, si pentru modul asta de block, nu exista momentan deblocare pe la service gsm si cel care cumpara ramane cu el pe post de bibelou