anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Se blochează telefoanele iPhone dacă nu mai platesti abonamentul?

Roberto11
Începător
O intrebare inoportuna - ma refer strict la telefon!!!
1 Soluţie acceptată‚

Salut, Roberto11@! Telefonul nu este afectat de neplata abonamentului. Insa, in cazul in care nu platesti la timp abonamentul, numarul de telefon aferent acestuia o sa fie suspendat pentru neplata, motiv pentru care nu il vei mai putea utiliza pana la plata integrala a sumei restante.

Vizualizare soluţie în postul original

14 Răspunsuri 14

Neaplicabil
Vrei sa dai teapa?

Pololică
#StarMember
I se taie cauciucurile... Teoretic da, practic este la latitudinea operatorului daca blocheaza sau nu.

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Nu. Eu unul n-am auzit de asa ceva. In caz de neplata, se suspenda abonamentul/furnizarea serviciilor, nu se blocheaza telefonul, sau accesul in telefon. Aia tine de telefon, nu de operator.
Client Orange

Jay
Campion certificat
Salut! Teoretic telefonul este deja blocat, adică funcționează doar în retea, pana soliciți tu deblocarea, care se face contra-cost.. si costul difera în funcție de perioada în care te regăsești,.. daca mai ești sub contract sau a expirat.. Sunt singurele telefoane, daca nu s-a schimbat ceva recent, care sunt codate în retea..

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Si se decodeaza cu eSIM, aparent. :)) Oricum, si codat daca ar fi, nu se codeaza mai mult daca nu-ti platesti abonamentul. :)) Iar daca nu e codat, nu se "codeaza" in Orange daca nu-ti platesti abonamentul. Plus ca poti sa introduci alt SIM de Orange in el si aia e. Nu are legatura abonamentul (sau neplata lui) cu telefonul. Dar da, sunt singurele telefoane din oferta Orange care inca se codeaza. Dar, cum ziceam mai sus, daca telefonul suporta eSIM, nicio problema. Se decodeaza gratis cu eSIM. :)) Aia cu cauciucurile mi-a placut totusi. :)) Oricum, ideea e asa: daca nu-ti platesti abonamentul (mai mult timp), telefonul o sa fie cea mai mica problema. :))
Client Orange

Fiind iphone si ai pus o alta cartela de orange, trebuie sa schimbi nr si din icloud ca sa iti citeasca cartela?

Teoretic nu, dar ar fi bine sa verifici pe site-ul Apple.

Am prieten care are iphone de mult timp si mia spus de fiecare data cand  isi schimba nr de telefon intai trebuie schimbat nr din icloud si apoi introdus acea cartela ca astfel iphone-urile nu le va citi simul.

NAlex20
Începător
Nu se blochează doar schimbi cartela și folosești nu se intimpla nimic

Anonim
Neaplicabil
Da, se pot bloca si am si vazut astfel de situatii atat pe terminale Apple cat si pe unele Samsung. Cand se intampla si daca asta ramane sa decida operatorul. Se vand inclusiv pe net telefoane blocate, dar nu inteleg cine ar cumpara asa ceva. Ca nu se intampla in fiecare caz e alta poveste... cel mai bine e sa achiti tot ce ai de achitat si sa stai linistit.

Si unele terminale Apple ce modele de telefoane ar fi de iphone? Orice model?

Viocat
Senior certificat
Au prostul obicei sa fie codate in reteaua Orange, aceste terminale. Raspunsul insa este daca folosesti ceva, trebuie sa platesti pentru acel lucru.

Salut, Roberto11@! Telefonul nu este afectat de neplata abonamentului. Insa, in cazul in care nu platesti la timp abonamentul, numarul de telefon aferent acestuia o sa fie suspendat pentru neplata, motiv pentru care nu il vei mai putea utiliza pana la plata integrala a sumei restante.

Salut. Numai abonamentul numai poate fi utilizat? Si cu telefonul ce s-ar intampla?