anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Samsung A54 5G se încinge ?

Carlosss
Explorator

Salutare comunitate!

o intrebare.. Samsung A54 , se încinge sau are probleme de genul?🤔 Am auzit că cineva cu un A34 se plangea , că se încălzește repede

Din ce-am citit într-un forum problema se rezolva după update-uri..

Acum vreau să dau comandă de  A54 256GB 8GB Ram , sper să n-am probleme

Ps. Știu că n-are nicio treabă cu Orange-ul , mă iertați  😁

1 Soluţie acceptată‚

In general, incalzirea telefoanelor (pana la un punct, normala), poate avea mai multe cauze:

1. hardware

  • bateria propriu-zisa
  • SOC
  • charger

2. software

  • aplicatii (preinstalate, sau descarcate de catre utilizator)

Ca idee, ca sa vezi ce anume cauzeaza probleme, se face un test in Safe Mode, astfel incat sa excluda aplicatiile third party. Daca telefonul se comporta normal in cazul asta, inseamna ca problema e de la aplicatii. Se poate vedea ulterior care dintre ele e cea mai activa, si deci, cu potential de consum mai mare de resurse.

De asemenea, daca esti intr-o zona cu semnal slab, telefonul va consuma mai multa baterie incercand sa stea conectat. Daca ii mai dai si navigatie sau ceva care sa solicite partea asta, e posibil sa se incalzeasca. Navigatia in general consuma destul de mult pentru ca, in majoritatea cazurilor, vei avea: procesor, display, date, gps. Toate lucrand simultan.

Din nou, toate au o limita. Si in functie de conditiile de utilizare, se poate incalzi mai mult sau mai putin. Nu stiu daca e o regula generala, dar binenteles, cu cat e procesorul mai preformant, cu atat sansele sa se incalzeasca sunt mai mari (mai ales daca nu are si o racire adecvata).

La Samsung, dupa cum zicea si Flo, seria S e mai predispusa tocmai din cauza procesorului. Ceea ce mi se pare foarte interesant e decizia Samsung-ului de a pune baterii mai mici pe telefoane mai puternice (vezi S22 de exemplu cu o bateria de 3700 mAh) si baterii mai mari pe telefoane mid-range (vezi A53 cu baterie de 5000 mAh). Probabil ca exista un motiv, dar eu unul as prefera o baterie mai mare si un procesor decent (mai ales daca nu-mi trebuie jocuri si alti consumatori mari) decat un super procesor, dar o baterie mai mica.

M-am uitat si eu un pic peste specificatiile lui A54. Mi se pare un telefon ok. 

Acuma, daca ai timp si vrei sa ne spui si noua, as fi curios daca intampini probleme cu el (cum ar fi cele de incalzire de care ziceai).

Altfel, sa-l stapanesti cu placere si sa te bucuri de el cat mai mult timp. 🙂

Client Orange

Vizualizare soluţie în postul original

13 Răspunsuri 13

FLo1
#StarMember

La acest aspect, la multe modele consider a fi o .... loterie: unele DA, altele (majoritatea din fericire) BA. Dacă persistă și mai are garanție merită o verificare. Altfel, schimbă-l și scapi de griji. Decizia e a ta.

Vio73
#StarMember

Salutare!

Eu evit să mai cumpăr Samsung de ceva vreme, din cauza multiplelor probleme. Am avut Samsung seria S, până la 20 și multe dintre ele aveau probleme cu semnalul, procesorul și bateria. Am trecut la Huawei și acum am Xiaomi, care nu au probleme de genul, plus că sunt ok la preț și chiar au încărcare ultrarapidă ( 120 W). Știu că mulți consideră că pământul se învârte în jurul Samsung, așa ziceam și eu, dar ulterior am aflat că nu este chiar așa. 

În concluzie, e cam loterie. Încearcă măcar să iei un model cu procesor Snapdragon, nu Exynos.

Baftă!

Carlosss
Explorator

Sincer am avut destule modele și am fost mulțumit cam de toate ..  acum am un A33 și merge foarte bine,  nu se încălzește deloc  

Mi-am dat comanda aseară  de A54  fiindcă are 256GB 8GB Ram  și design-ul.. sper sa fie bun 🤭

( Vă mulțumesc pentru răspunsuri,  o duminică frumoasă să aveți)  Doamne ajută  

Cu cele din seria S am avut și eu probleme cu încălzirea extremăși apoi de funcționare/ blocare, însă cu cele din seria A, deocamdată nu. Sper să nu fie nici pe viitor. Numai bine. 

In general, incalzirea telefoanelor (pana la un punct, normala), poate avea mai multe cauze:

1. hardware

  • bateria propriu-zisa
  • SOC
  • charger

2. software

  • aplicatii (preinstalate, sau descarcate de catre utilizator)

Ca idee, ca sa vezi ce anume cauzeaza probleme, se face un test in Safe Mode, astfel incat sa excluda aplicatiile third party. Daca telefonul se comporta normal in cazul asta, inseamna ca problema e de la aplicatii. Se poate vedea ulterior care dintre ele e cea mai activa, si deci, cu potential de consum mai mare de resurse.

De asemenea, daca esti intr-o zona cu semnal slab, telefonul va consuma mai multa baterie incercand sa stea conectat. Daca ii mai dai si navigatie sau ceva care sa solicite partea asta, e posibil sa se incalzeasca. Navigatia in general consuma destul de mult pentru ca, in majoritatea cazurilor, vei avea: procesor, display, date, gps. Toate lucrand simultan.

Din nou, toate au o limita. Si in functie de conditiile de utilizare, se poate incalzi mai mult sau mai putin. Nu stiu daca e o regula generala, dar binenteles, cu cat e procesorul mai preformant, cu atat sansele sa se incalzeasca sunt mai mari (mai ales daca nu are si o racire adecvata).

La Samsung, dupa cum zicea si Flo, seria S e mai predispusa tocmai din cauza procesorului. Ceea ce mi se pare foarte interesant e decizia Samsung-ului de a pune baterii mai mici pe telefoane mai puternice (vezi S22 de exemplu cu o bateria de 3700 mAh) si baterii mai mari pe telefoane mid-range (vezi A53 cu baterie de 5000 mAh). Probabil ca exista un motiv, dar eu unul as prefera o baterie mai mare si un procesor decent (mai ales daca nu-mi trebuie jocuri si alti consumatori mari) decat un super procesor, dar o baterie mai mica.

M-am uitat si eu un pic peste specificatiile lui A54. Mi se pare un telefon ok. 

Acuma, daca ai timp si vrei sa ne spui si noua, as fi curios daca intampini probleme cu el (cum ar fi cele de incalzire de care ziceai).

Altfel, sa-l stapanesti cu placere si sa te bucuri de el cat mai mult timp. 🙂

Client Orange

Radu, referitor la capacitatea acumulatorului S vs A, e de fapt un compromis de clasă și marketing. Adică profi vs mid-range, slim vs cărămidă. Despre design.... să nu pomenesc ce "forme" are un S vs A. Dar la fel e și la preț. Totuși preferam un S mai stabil, decât rebut.

Carlosss
Explorator

Mulțumesc !!

Luni sau marți primesc comanda , ii fac setările , văd cum merge o zi două  și revin ! Sper sa fie de bine :))  👌

Carlosss
Explorator

Bună,

Am telefonul de  10 zile, i-am făcut toate actualizările și momentan merge foarte bine , bateria ține, nu se incinge și stau destul pe youtube ... ! Merg toate aplicațiile fără lag-uri, face poze bune ,  jocuri nu joc dar am inteles din review-uri ca este ok . Sunt mulțumit de telefon!    😅 

Bravo Carlos! Ma bucur mult! 😄

Sa-l stapanesti cu placere. Si multumim ca ai impartasit cu noi experienta ta.

Client Orange

cred ca acum ai inteles ca si pe Comunitatea Orange sunt destui membri "marcanti" care sunt contra Samsung si fani oppo xiaomi huawei si alte orezarii 🙂  

Nu neaparat contra Samsung, dar cand sunt doua etaloane (Exynos pentru Europa si Snapdragon pentru restul, inclusiv la gama S), parca as avea o problema.

Si da, sunt unul din cei care este multumit de Huawei, si chiar parca merg mai bine de cat cu GMS.

Evident, este o parere personala si trebuie tratata ca atare, asa cum parerea ta este la fel de buna privind experienta cu produsele Samsung.

PS: tot legat de Samsung: receptia semnalului este mai slaba decat a chinezilor (si sper ca toti suntem de acord ca diferenta de receptie este data si de valoarea SAR mai mica la Samsung).

da.. semnal mai slab dar tot pe acolo .. stii de ce  ?! deoarece Samsung respecta valorile SAR pentru UE

Sa inteleg ca "orezarii" si restul nu o fac?

Mai jos un link cu valori SAR ale mai multor telefoane Huawei:

https://www.devicespecifications.com/en/model-sar/e1543e2f

Facand o extrapolare, nu prea ajung la 60% din valoarea recomandata in UE, adica 2W/kg.