anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

[Rezolvat] Orange nu onorează comenzile? (precomanda iPad nov. 2022)

mateitudor
Junior

Pe 9 noiembrie 2022 am fost la Europe House să fac o precomandă pentru un iPad.
În 30 noiembrie am primit primul sms că se întârzie încă 30 zile. Nu am zis nimic.
În 30 decembrie am primit al doilea sms, la fel.
În 30 ianuarie 2023 am primit un sms că s-a anulat comanda (automat).

Am mers la ei, și-au cerut scuze, am primit un alt sms cu un alt număr de comandă.
Este 20 februarie 2023, nu știe nimeni nimic de această comandă, nici la Europe House, nici la telefon.

Oare ce opțiuni am, înafară de a mă muta de la Orange după 16 ani?
Too big to fail.

8 Răspunsuri 8

delfinas
#StarMember

Matei Tudor, bun venit in Comunitate!!!

Asta e povesea produselor Apple. Cererea e prea mare si oferta prea mica si cu galme. Nimeni nu stie cand se livreaza exact, cand ajung de la producator.

Sunt ok cu asta. Nu sunt ok cu lipsa de transparență și de comunicare a unei companii listată la bursă.
Sunt ok cu "Ai făcut precomandă în 2022, vine în 2045, mersi de bani, hai pa".
Nu sunt ok cu "Du-te la Europe House, nu știm nimic. Sună la 401, nu știm nimic. Du-te la Europe House, nu știm nimic. Sună la 401, nu știm nimic."

DanielaH
Moderator

Matei, bun venit în Comunitate!

Îmi pare rău pentru situația ta și îți mulțumim pentru feedbak! Ne poți da, te rog, numărul precomenzii și modelul de iPad? Ne-ar ajuta și numele pe care a fost făcută și numărul de telefon. Așteptăm răspunsul tău în mesaj privat.

Vom ruga și noi colegii să verifice comanda ta.

Trimis. Mulțumesc

Ți-am trimis răspunsul colegilor tot în meaj privat. Te așteptăm să revii aici cu vești bune.

@DanielaH, you are a superhero! Am mers ieri și am ridicat-o. You are magic 🖤

Super! Mă bucur! S-o folosești cu plăcere!

Te mai așteptăm în Comunitate.

Pololică
#StarMember

Salut!

Livrarea produselor Apple este cunoscuta la toti operatorii. La toti au intarzieri, plus ca, daca ai urmarit stirile IT, cred ca ai sesizat faptul ca a fost si o reducere a productiei (https://www.zf.ro/zf-24/actiunile-apple-incep-scada-vazand-ochii-gigantul-redus-temporar-21304960 )

Nu ii scuza lipsa de transparenta, dar pot trimite comunicate partenerilor prin care sunt informati privind realimentarile. Sunt destui utilizatori de IPhone 14 care au dat comanda in septembrie si au intrat in posesie destul de tarziu (2-3 luni, chiar si spre 4 luni distanta). Nu mai zic ca unii "s-au descurcat" dand precomanda, gasind pe stoc la altii, anuland precomanda si cumparand de unde au gasit.

PS: problema precomenzilor nu este doar un Romania sau UE, ci si un SUA (si acolo plangandu-se de intarzieri pe la 2 luni (+/-), intr-o piata in care Apple are o cota de piata de peste 50%).