anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Pot schimba telefonul si sa continui sa platesc ratele lunar?

Marius_43
Junior
Buna,
Am luat un telefon Samsung la prelungire abonament, dar pentru care platesc rate lunar. Oare daca acum imi doresc un alt model de telefon. Se poate face buy back la orange, sau sa il trimit eventual inapoi si sa imi dea telefonul dorit, pentru care voi continua sa platesc ratele lunar? Stiu ca intrebarea suna putin aiurea, insa as dori totusi sa am un raspuns.

Va Multumesc
1 Soluţie acceptată‚

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Cateva probleme: 1. poti sa faci buy back...dar se primeste foarte putin la Buy Back. In general. Iar la Orange, si mai putin. Deci...nu-ti recomand. 2. nu sunt 100% sigur, dar pentru ce vrei tu, cred ca trebuie intai sa achiti integral telefonul initial, dupa care sa vezi daca se poate cumpara altul, si in ce conditii. Vezi, de-aia nu-mi plac mie abonamentele. Ai nevoie de telefon, si nu poti sa-l iei cu banii jos? Ia-l in rate, cu un card de credit, si preferabil la liber. E mult mai simplu. Ai mai multa libertate de miscare. Si eventual poti sa-l faci retur daca vrei, si sa-ti iei ce vrei tu. Asa, la abonament, mai ai si abonamentul pe cap, ceea ce complica un pic lucrurile. In fine, recomandarea mea ar fi sa iei legatura cu un consultant la 300 sau pe chat-ul Djingo, si vezi ce solutii iti poate oferi. Poate se poate face retur la telefon, si eventual re-evaluat abonamentul, si ratele aferente, cu toate ca n-am mai auzit de asta. Dar...merita incercat. :) Daca nu merge asa, o solutie mai avantajoasa s-ar putea sa fie sa-l vinzi pe flip.ro sau olx.ro.
Client Orange

Vizualizare soluţie în postul original

3 Răspunsuri 3

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Cateva probleme: 1. poti sa faci buy back...dar se primeste foarte putin la Buy Back. In general. Iar la Orange, si mai putin. Deci...nu-ti recomand. 2. nu sunt 100% sigur, dar pentru ce vrei tu, cred ca trebuie intai sa achiti integral telefonul initial, dupa care sa vezi daca se poate cumpara altul, si in ce conditii. Vezi, de-aia nu-mi plac mie abonamentele. Ai nevoie de telefon, si nu poti sa-l iei cu banii jos? Ia-l in rate, cu un card de credit, si preferabil la liber. E mult mai simplu. Ai mai multa libertate de miscare. Si eventual poti sa-l faci retur daca vrei, si sa-ti iei ce vrei tu. Asa, la abonament, mai ai si abonamentul pe cap, ceea ce complica un pic lucrurile. In fine, recomandarea mea ar fi sa iei legatura cu un consultant la 300 sau pe chat-ul Djingo, si vezi ce solutii iti poate oferi. Poate se poate face retur la telefon, si eventual re-evaluat abonamentul, si ratele aferente, cu toate ca n-am mai auzit de asta. Dar...merita incercat. :) Daca nu merge asa, o solutie mai avantajoasa s-ar putea sa fie sa-l vinzi pe flip.ro sau olx.ro.
Client Orange

Anonim
Neaplicabil
Cum spunea și @arsradu mai sus, nu merită să achiziționezi smartphone la abonament. Mai bine îl iei de la magazinele specializate cash sau în rate fără dobândă (sunt o grămadă de oferte de genul).

Marius_43
Junior
Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri. Sincer as prefera sa platesc un telefon de 4 sau 5 mii RON in rate, poate undeva la 6-8 rate, decat sa il platesc integral. Asta e si motivul pentru care am pus intrebarea de mai sus. O seara buna tuturor